3 min czytania

Mały diabetyk idzie do szkoły – kompletujemy wyprawkę

Rozpoczęcie roku szkolnego jest w życiu każdego ucznia wydarzeniem, które może wiązać się ze stresem – zarówno dla samego dziecka, jak i jego rodziców. W przypadku, gdy dziecko choruje na cukrzycę, poziom emocji wzrasta kilkakrotnie. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie przygotowanie. Jesteś rodzicem małego diabetyka? Podpowiemy Ci dzisiaj, co powinno się znaleźć w szkolnym plecaku!

Szkolna wyprawka diabetyka

Zadaniem rodzica lub opiekuna jest sprawienie, aby pociecha czuła się w szkole bezpiecznie i mogła w pełni skupić się na lekcjach. Dlatego przygotowując szkolną wyprawkę diabetyka, należy się upewnić, że znajdą się w niej wszystkie niezbędne przedmioty, których dziecko normalnie używa w ciągu dnia, a także dodatkowy ekwipunek na wypadek nagłego pogorszenia samopoczucia. Na wyprawkę składają się:

 • insulina oraz pen z zapasem igieł (jeśli dziecko używa pena),
 • dodatkowy zestaw infuzyjny do pompy (jeśli dziecko używa pompy insulinowej – OPI),
 • glukometr wraz z nakłuwaczem i zapasem pasków testowych,
 • dodatkowy nakłuwacz lub pojedyncze lancety,
 • zapasowe baterie do urządzeń,
 • gaziki nasączone płynem odkażającym,
 • plastry i płatki kosmetyczne,
 • glukagon wraz z instrukcją,
 • glukoza w żelu lub soczek do zastosowania w przypadku hipoglikemii.

Taką wyprawkę najlepiej zapakować do jednego pudełka, kasetki bądź puszki. Warto przekazać je wychowawcy dziecka, który przejmuje opiekę nad pociechą, gdy ta przebywa na terenie szkoły. Można np. ustalić, że szkolna wyprawka diabetyka będzie znajdowała się w jednym, ustalonym miejscu, np. szafce, do której dostęp będzie miało zarówno dziecko, jak i wychowawca. Dodatkowa glukoza i glukagon powinny znajdować się również w gabinecie szkolnej pielęgniarki i w pokoju nauczyciela wychowania fizycznego.

Oczywiście, przekazując komukolwiek opiekę nad dzieckiem, należy przekazać mu wszelkie instrukcje, jak postępować w określonych sytuacjach. Warto spisać je również na kartce i dołożyć do wyprawki. W miarę możliwości starajmy się ująć wszystkie prawdopodobne wydarzenia, np. co zrobić, gdy dziecko jest ospałe, niezdrowo pobudzone, kiedy nie powinno wykonywać gimnastyki, jak się zachować w przypadku hiperglikemii, czy hipoglikemii itd. Koniecznie jest również podanie numerów telefonów do obojga rodziców oraz na oddział diabetologiczny.

Wskazane jest również, aby dziecko lub jego rodzic otrzymywali przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem informacje o zmianach w zajęciach szkolnych np. o dodatkowej lekcji wychowania fizycznego lub wycieczce, aby móc się odpowiednio do tego przygotować.

Co mały diabetyk musi mieć przy sobie?

Oprócz wspomnianej kasetki dziecko powinno nosić przy sobie swój standardowy zestaw, na który składają się: glukometr, glukagon, glukoza, butelka wody mineralnej lub bidon z herbatą, a także zestaw śniadaniowy. W tym ostatnim mogą się znaleźć np.:

 • ulubiona kanapka dziecka
 • warzywna przekąska (np. marchew pokrojona w słupki),
 • owoce (np. jabłko, garść owoców jagodowych),
 • orzechy (np. włoskie lub laskowe),
 • jogurt naturalny (lub wymieszany w domu z kilkoma owocami i orzechami).

W przypadku małych dzieci wymagających pomocy w zarządzaniu leczeniem cukrzycy, warto poszczególne porcje posiłków lub przekąsek zapakować w oddzielne woreczki i opisać czy i jakiej dawki insuliny wymagają. 

Ogromną pomocą w opiece nad małym diabetykiem jest zastosowanie u dziecka systemu do ciągłego monitorowania glikemii z możliwością podglądu aktualnych wartości glikemii przez rodzica.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)