3 min czytania

Cukrzyca typu 1 u dzieci

Ten typ cukrzycy nazywany był dawniej „cukrzycą młodzieńczą”, ponieważ najczęściej była ona wykrywana u dzieci i młodzieży. Statystyki pokazują nam, że wzrost zapadalności na cukrzycę typu 1 dotyczy coraz częściej dzieci poniżej 6. roku życia. Szacuje się, że cukrzyca typu 1 stanowi 85% przypadków cukrzycy wśród osób poniżej 20. roku życia, najczęściej u dzieci poniżej 14 lat.  Zapadalność na cukrzycę w Europie jest bardzo wysoka i wynosi około 21 600 przypadków rocznie. Szacuje się, że w roku 2025 w Polsce zanotujemy aż 4800 przypadków cukrzycy typu 1 u dzieci w wieku 0-14 lat, zaś w latach 2005-2025 zachorowalność wzrośnie niemal czterokrotnie. Jak postępować w obliczu tak bezlitosnych statystyk?

Jakie są objawy cukrzycy typu 1 u dzieci?

Gdy dziecko zaczyna chorować, kluczowa jest nasza jak najszybsza reakcja. Aby to było możliwe, należy obserwować malucha. Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić?

  • Nagła i nieuzasadniona utrata masy ciała.
  • Zmęczenie, senność, niechęć do zabawy.
  • Wzmożone pragnienie.
  • Częstomocz i wielomocz, a także moczenie nocne.
  • Głęboki oddech.
  • Bóle brzucha.
  • Zmiany zapalne w kącikach ust oraz na języku.
  • Nalot grzybiczy i zaczerwienienie narządów moczowo-płciowych. 
  • Sucha i szorstka skóra.

Naszą czujność powinno wzbudzić także pojawienie się nagłych problemów ze wzrokiem, zgłaszane przez dziecko skurcze mięśniowe, a także charakterystyczny zapach acetonu w wydychanym powietrzu.

Co zrobić, gdy zauważymy objawy cukrzycy typu 1 u dziecka?

W pierwszej kolejności należy zgłosić się do poradni pediatrycznej i opowiedzieć o niepokojących nas symptomach lekarzowi. Należy jak najszybciej zbadać poziom cukru. Nie odsyłajmy dziecka na drugi dzień na badanie na czczo, tylko oznaczmy poziom glukozy natychmiast, nawet glukometrem.  

Jeżeli poziom glukozy będzie wyższy niż 200 mg/dl dziecko powinno jak najszybciej zostać skierowane na oddział diabetologiczny, gdzie zostanie zdiagnozowane, otrzyma właściwe leczenie oraz edukację specjalistyczną.

Skąd się bierze cukrzyca typu 1 u dzieci?

Kwestię okoliczności, w jakich dochodzi do pojawienia się tej choroby, poruszyliśmy w dziale dotyczącym przyczyn cukrzycy typu 1. Przypomnijmy jednak najważniejsze informacje. Choć cukrzyca typu 1 związana jest z czynnikami genetycznymi, ważną rolę odgrywają czynniki środowiskowe. Dziedziczymy bowiem nie samą chorobę, ale skłonność do zapadania na nią. 

Cukrzyca typu 1 u dzieci a inne choroby

Badania wykazują, że u dzieci z cukrzycą typu 1 często współwystępują inne choroby o podłożu autoimmunologicznym jak: zapalenie tarczycy, choroba trzewna. Zaobserwowano, że w porównaniu ze zdrowymi rówieśnikami, mali diabetycy nawet dziesięciokrotnie częściej zapadają na infekcje wywoływane przez enterowirusy.

Jak pomóc dziecku z cukrzycą typu 1?

Należy pamiętać, że leczenie cukrzycy typu 1 obejmuje nie tylko insulinoterapię, ale także modyfikację dotychczasowego stylu życia, a także właściwe odżywianie oraz aktywność fizyczną. Realizowanie tych kroków może oznaczać dużą zmianę w codziennym życiu rodziny. Jednak staranne wdrażanie koniecznych zmian i nowości pomoże w uregulowaniu poziomu glukozy, co w efekcie wpłynie na poprawę samopoczucia i zmniejszy ryzyko poważnych powikłań.

Wsparcie ze strony całej rodziny jest jednym z kluczowych elementów, jakie powinny towarzyszyć małemu diabetykowi. Zrozumienie własnego stanu zdrowia, mechanizmu działania choroby, a także wszelkich kwestii związanych z insulinoterapią może być trudnym wyzwaniem szczególnie, gdy dziecko jest jeszcze małe. Życzliwość i troska otoczenia w takiej sytuacji da maluchowi zdecydowanie więcej, niż nam się wydaje.

 

Bibliografia:
Cukrzyca typu 1 pod redakcją prof. Ewy Buczkowskiej, Wrocław 2006 rok
Diabetologia wieku rozwojowego Redakcja naukowa: Małgorzata Myśliwiec, Przemysława Jarosz-Chobot PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2017
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022. Diabetologia Kliniczna. 2022

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl