3 min czytania

Leczenie cukrzycy typu 2

Gdy mamy do czynienia z chorobą, na którą zapadalność jest tak powszechna, często pojawiają się pytania o to, jak przebiega proces jej leczenia. Czy jest to trudne? Czy wymaga wielu wyrzeczeń i zmian w życiu? Czy może wystarczy zastosowanie odpowiednich leków? 

W przypadku tej choroby stosuje się terapię progresywną – oznacza to, że leczenie cukrzycy typu 2 przebiega stopniowo, a sama metoda dopasowywana jest indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta. Pierwszym krokiem jest zawsze modyfikacja stylu życia, nawyków żywieniowych, a także wdrożenie aktywności fizycznej. Jeśli po zastosowanych zmianach nie ma poprawy, kolejnym etapem jest leczenie farmakologiczne – doustne lub wstrzyknięcia podskórne leków nie będących insulinami (tzw. analogi GLP-1). Jeśli to również nie przynosi wymiernych rezultatów – stosuje się insulinoterapię.

Czy można wyleczyć cukrzycę typu 2?

Rozpoznanie cukrzycy (z wyjątkiem cukrzycy ciążowej) jest diagnozą na całe życie. Jednak odpowiednio prowadzone leczenie sprawi, że glikemia osoby chorej na cukrzycę typu 2 będzie taka, jak u osoby zdrowej. To daje wysokie prawdopodobieństwo uniknięcia powikłań choroby. Cukrzyca typu 2 często współwystępuje z otyłością lub znaczną nadwagą – w lżejszych stadiach wystarczającym działaniem jest zredukowanie masy ciała. 

Zrzucenie nadprogramowych kilogramów pomaga również obniżyć wysoki poziom cholesterolu oraz trójglicerydów, unormować ciśnienie tętnicze, a także poprawić ogólną kondycję zdrowotną organizmu. Jeśli jednak redukcja masy ciała nie przyczyniła się do ustąpienia choroby – wdrażane są bardziej zaawansowane metody leczenia.

Cukrzyca typu 2 w kolejnych stadiach

Jeżeli samo zredukowanie nadmiernej masy ciała nie przyniesie zadowalających rezultatów, czyli wyrównania glikemii, konieczne jest włączenie leczenia. Najczęściej zaczyna się od tabletek, chociaż jeżeli cukrzyca typu 2 rozpoznawana jest po kilku miesiącach jej trwania (co zdarza się całkiem często), czasem na początku wdraża się insulinoterapię na kilka tygodni, a potem wraca do leczenia doustnego. Oczywiście nie wolno zapominać o równoczesnym dbaniu o utrzymanie prawidłowej diety oraz aktywnego trybu życia.

W przypadku, gdy taki model terapii okazuje się niewystarczający – wdrażana jest insulinoterapia. I tu zdarza się, że pojawia się jedno ciekawe pytanie.

Czy cukrzyca typu 2 może przekształcić się w typ 1?

Zapewne z powodu nazwy choroby, niektórym osobom wydaje się, że skoro w trakcie leczenia cukrzycy typu 2 lekarz zaleca im insulinoterapię, to może oznaczać, że choroba zmieniła się w cukrzycę typu 1. Jak bowiem wiadomo, ta choroba nosi nazwę „insulinozależnej” (podczas gdy cukrzyca typu 2 jest „insulinoniezależna”). Jest to jednak, rzecz jasna, nieporozumienie – to w dalszym ciągu cukrzyca typu 2, tyle że w trakcie leczenia insuliną. 

Leczenie cukrzycy typu 2 – o czym jeszcze pamiętać?

Choć nie istnieje żaden uniwersalny przepis na lepsze samopoczucie, warto mieć na uwadze kilka elementów, które powinny znaleźć się w każdej terapii cukrzycy typu 2. Są to:

  • redukcja masy ciała i restrykcje żywieniowe,
  • aktywność fizyczna dostosowana do wieku, stanu zdrowia i aktualnej kondycji organizmu,
  • uważna samoobserwacja w celu utrzymania stabilnego poziomu glikemii,
  • regularne badania kontrolne.

 

Bibliografia:
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022. Diabetologia Kliniczna. 2022

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl