4 min czytania

Cukrzyca typ 2

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje około 3 milionów osób… spośród których około 1 miliona jeszcze o tym nie wie. Cukrzyca typu 2 to także najbardziej powszechny typ cukrzycy – z chorobą tą walczy bowiem aż ok. 90% polskich diabetyków.

Po czym poznać, że to cukrzyca typu 2?

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, szacunkowo 1/3 wszystkich chorych na cukrzycę nie została jeszcze zdiagnozowana. To pokazuje nam, że choć jest to bardzo powszechna w XXI wieku choroba, jej objawy a szczególnie objawy cukrzycy typ 2 potrafią uchodzić naszej uwadze nawet przez długi czas. Dlaczego tak się dzieje? 

Objawy cukrzycy typu 2 mogą przypominać dolegliwości związane chociażby z intensywnym trybem życia, codziennym stresem, czy wieloma innymi czynnikami. Nie zawsze zatem możemy je powiązać z cukrzycą. Naszą czujność powinny wzbudzić m.in.:

 • poczucie zmęczenia i senność, szczególnie po posiłkach,
 • ciągłe pragnienie i suchość w ustach,
 • wzrastający apetyt, napady „wilczego głodu”,
 • częste oddawanie moczu,
 • częste infekcje organizmu (szczególnie okolic intymnych oraz dróg moczowych),
 • przesuszona skóra i błony śluzowe.

Samo zaobserwowanie tych objawów nie musi jeszcze oznaczać, że mamy cukrzycę. Prawdopodobieństwo znacznie wzrasta, jeżeli należymy do grupy ryzyka.

ad content

Dlaczego chorujemy na cukrzycę typu 2?

Podobnie jak w cukrzycy typu 1, możemy odziedziczyć skłonności genetyczne do zachorowania na cukrzycę typu 2. Co również nie jest jednoznaczne z faktem, że na pewno się to wydarzy. Aby choroba się rozwinęła, muszą zaistnieć dodatkowe czynniki. Co może mieć wpływ na zachorowanie? Kto najczęściej choruje na cukrzycę typu 2?

 • Wiek
  Choć obserwujemy coraz więcej zachorowań wśród dzieci i młodzieży, najliczniejszą grupą pozostają wciąż osoby dorosłe, zaś z wiekiem ryzyko wzrasta.
 • Płeć
  Według statystyk, na cukrzycę typu 2 chorują przeważnie mężczyźni – może to wynikać z różnic metabolicznych, a także innej gospodarki hormonalnej. Według badań, mężczyźni zapadają na tę chorobę nawet przy mniejszej masie ciała, niż kobiety. Ponadto, wykazują mniejszą wrażliwość na insulinę.
 • Brak aktywności fizycznej
  Osoby o niewystarczającej aktywności fizycznej w ciągu dnia są aż dwukrotnie bardziej narażone na występowanie choroby, niż osoby aktywne. Regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne, spacery, jazda na rowerze oraz wiele innych, przyjemnych form aktywności, są w stanie znacząco zmniejszyć m.in. insulinooporność, czy nietolerancję glukozy.  
 • Otyłość i nadwaga
  Według statystyk, około 80% chorych na cukrzycę typu 2 cierpi na otyłość – choć szanse na zachorowanie zwiększa wskaźnik BMI utrzymujący się już na poziomie powyżej 25, co oznacza lekką nadwagę.                                                                
 • Używki
  Palenie papierosów, a także spożywanie alkoholu, mogą także przyczyniać się do zapadalności nie tylko na cukrzycę typu 2, ale także na wiele innych, poważnych schorzeń. Częste stosowanie używek może się wiązać także z większą skłonnością do nadciśnienia, otyłości, zaś w dalszej perspektywie mogą pojawić się znacznie poważniejsze problemy zdrowotne. Jednym z nich jest np. przewlekłe zapalenie trzustki, które zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 aż do 40-70%.

   „Co mi grozi, jeśli mam niezdiagnozowaną cukrzycę typu 2 i nawet o tym nie wiem” – to pytanie, które często pojawia się w naszych głowach. Jeśli w naszym ciele doszło już do rozwoju choroby, a ponadto stan hiperglikemii trwa już od długiego czasu – istnieje duże prawdopodobieństwo, że w momencie rozpoznania choroby, będziemy zauważali objawy przewlekłych powikłań cukrzycy typu 2

   Aby do tego nie dopuścić, przede wszystkim należy zadbać o wyeliminowanie (lub maksymalne zmniejszenie) czynników ryzyka, a także regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Przeczytaj więcej o cukrzycy typu 2:

   • Jakie są objawy cukrzycy typu 2?
   • Jakie są przyczyny cukrzycy typu 2?
   • Leczenie cukrzycy typu 2
   • Cukrzyca typu 2 u dzieci
   • Cukrzyca typu 2 u dorosłych
   • Leki na cukrzyce typu 2
   • Dieta w cukrzycy typu 2
   • Jak dbać o siebie w cukrzycy typu 2?

    

   Bibliografia:
   Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022. Diabetologia Kliniczna. 2022
   World Health Organization: Global report on diabetes. Geneva, 2016

   Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
   Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

   Zapisz się

   Jesteśmy tu dla Ciebie!

   Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl