2 min czytania

Cukrzyca ciążowa – leki

Leczenie cukrzycy ciążowej polega na zastosowaniu odpowiedniej diety – i ta metoda terapii najczęściej okazuje się wystarczająca. W niektórych przypadkach lekarz stwierdza jednak, że należy zastosować insulinoterapię. 

Jakie leki w cukrzycy ciążowej?

W przypadku zaawansowanego stopnia choroby, gdy samą dietą nie możemy nic już zdziałać, zaleca się wdrożenie odpowiedniego modelu leczenia cukrzycy ciążowej. Lekiem wykorzystywanym do tego celu jest insulina. 

Do leczenia przyszłej mamy wykorzystuje się preparaty insuliny ludzkiej oraz analogi insulinowe o krótkim lub długim czasie działania.

Lekarz prowadzący zdecyduje które z nich są bezpieczne i których stosowanie w żaden sposób nie zagraża ani przyszłej mamie, ani rozwijającemu się w jej ciele dziecku.

Jak stosować leki w cukrzycy ciążowej?

Preparat insulinowy wprowadzany jest do organizmu za pomocą iniekcji. Możemy w tym celu użyć  strzykawki „insulinówki” lub tzw. penów – wygodnych w użyciu urządzeń służących do wstrzykiwania insuliny. Za ich pomocą wykonujemy iniekcję od około 1 do nawet 7 razy na dobę. Każdorazowo uzależniamy wielkość dawki od wyników naszej glikemii. Cały proces powinno się rozpoczynać od wykonania pomiaru stężenia glukozy za pomocą glukometru. Następnie przygotowujemy stosowną dawkę i wykonujemy zastrzyk. 

Stosowanie leków na cukrzycę ciążową kończy się zazwyczaj po porodzie, pod warunkiem, że organizm kobiety nie potrzebuje już podawania insuliny. Zazwyczaj gospodarka cukrowo-insulinowa stopniowo powraca do normy. Niekiedy może to potrwać do pół roku, w czasie którego podaje się jeszcze niewielkie dawki preparatu. 

 

Bibliografia:
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022. Diabetologia Kliniczna. 2022

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl