4 min czytania

Objawy cukrzycy ciążowej

Nagłe pogorszenie samopoczucia w czasie ciąży zawsze budzi niepokój. Choć jesteśmy pod stałą opieką lekarza prowadzącego, dbamy o zdrowe nawyki żywieniowe, a także – w miarę możliwości – o aktywność fizyczną, czasem pojawiają się pewne dolegliwości, których poprzednio nie doświadczaliśmy. Czy cukrzycę ciężarnych można rozpoznać po samych objawach? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić?

Niepohamowany apetyt a cukrzyca

Ciąża jest wyjątkowym stanem, w którym organizm kobiety zaczyna zachowywać się inaczej niż do tej pory. Pojawia się cały szereg rozmaitych zjawisk, które dotychczas były nam całkiem obce. Jednym z charakterystycznych symptomów ciąży są tzw. zachcianki – nagła i niepohamowana ochota na zjedzenie konkretnego produktu lub zestawienia ze sobą dwóch pozornie niepasujących do siebie smaków. 

To, że ciężarna kobieta niemalże z dnia na dzień zaczyna więcej jeść, nikogo właściwie nie dziwi – w końcu ona teraz przyjmuje pokarm dla dwojga! Matka musi dostarczyć dziecku wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla jego rozwoju i często intuicyjnie sięga po najlepsze ich źródła. Nie każda mama jednak wie, że taki wzmożony apetyt może być również objawem cukrzycy. Z czego to wynika? U kobiet w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na insulinę – hormon trzustki. W przypadku cukrzycy ciążowej mamy do czynienia z nieprawidłowym funkcjonowaniem komórek  beta wysp trzustkowych, które wydzielają insulinę. Jeżeli wyprodukują zbyt małą ilość tego hormonu – znajdująca się we krwi glukoza nie może zostać przetransportowana do komórek organizmu, które z kolei nie mogą się nią pożywić. Z tego powodu organizm uruchamia mechanizm obronny, aby zapobiec potencjalnemu głodowaniu – zwiększa się nasza potrzeba spożywania posiłków (polifagia) i, mimo dostarczanego pożywienia, wciąż odczuwamy głód.

Pragnienie – widoczny objaw cukrzycy ciążowej

Kolejnym bardzo wyrazistym symptomem choroby jest również wzmożona potrzeba spożywania – ale tym razem płynów. Jeżeli ciągle czujemy pragnienie – to ważny sygnał, którego nie można zignorować. Dlaczego jest to objaw cukrzycy? Symptom ten wynika z mechanizmu, który przedstawiliśmy powyżej. Spożywanie dużych ilości płynów i mimo to odczuwanie pragnienia (polidypsja) jest sygnałem, że nasz organizm próbuje wydalić z moczem nadmiar glukozy, której stężenie narasta z powodu zbyt małej ilości insuliny. 

Organizm czerpie wodę nie tylko z tego, co wypijamy w ciągu dnia – pobiera ją również z tkanek całego ciała. Z tego powodu możemy zauważyć:

  • Nieprzyjemne odczucie suchości w ustach.
  • Przesuszoną skórę na całym ciele.
  • Wysuszone spojówki i błony śluzowe.
  • Zespół suchego oka, uczucie piasku pod powiekami.
  • Większą podatność na skaleczenia (sucha skóra jest mniej odporna na urazy, ponieważ nadwerężony zostaje jej naturalny płaszcz lipidowy).
  • Podatność na zakażenia bakteryjne i grzybicze.

Pamiętajmy, że jest to bardzo niebezpieczny objaw cukrzycy – w ciąży nie wolno dopuszczać do odwodnienia organizmu, ponieważ rozwijającemu się dziecku woda jest bardzo potrzebna. Jeżeli zatem zauważamy u siebie podobny symptom, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Częstsze wizyty w toalecie mogą być  kolejnym objawem cukrzycy

Naturalną konsekwencją opisanego powyżej symptomu choroby jest tzw. wielomocz (poliuria), czyli wydalanie znacznie większej ilości moczu niż zazwyczaj (nawet do 3 litrów dobowo). Jak rozpoznać, że jest to objaw cukrzycy? W ciąży częstsze korzystanie z toalety nie jest przecież niczym niezwykłym – szczególnie gdy dziecko nieco podrośnie, łożysko może zacząć uciskać pęcherz. Warto się zaniepokoić wtedy, gdy wzrasta nie sama częstość, lecz ilość wydalanego moczu – w szczególności jeśli badanie kontrolne wykaże w nim obecność glukozy (tzw. cukromocz) oraz ciał ketonowych.

Przewlekłe zmęczenie = cukrzyca?

W ciąży zdrowa kobieta tryska radością i energią… którą przeplatają czasem wybuchy płaczu oraz złości. Kiedy jednak pojawia się nadmierna senność i przewlekłe poczucie zmęczenia – należy się zaniepokoić i wykonać badania diagnostyczne w kierunku cukrzycy ciążowej.

Jakie jeszcze objawy cukrzycy ciążowej powinny zwiększyć naszą czujność? Tak naprawdę – jeżeli zaobserwujemy u siebie jakąkolwiek dolegliwość lub nietypowe reakcje organizmu, które nigdy dotąd u nas nie występowały, należy niezwłocznie zgłosić to swojemu lekarzowi. 

 

Bibliografia:
Cypryk K., Cukrzyca ciążowa, Gin. Perinat. Prakt. 2016; 1, 2: 41–44
Ożegowska-Wender E. i inni, Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologówi Położników postępowania u kobiet z cukrzycą, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, 215–229
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022. Diabetologia Kliniczna. 2022

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl