3 min czytania

Jak dbać o siebie w cukrzycy typu 1?

Co robić, gdy jedna z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych zastuka do naszych drzwi? Kiedy dowiadujemy się, że mamy cukrzycę, w pierwszej chwili może brzmieć to jak wyrok. Od razu słyszymy w naszej głowie setki potencjalnych zakazów i nakazów, które od dziś zmienią nasze życie w koszmar. A jednak wcale nie musi tak być! Wystarczy bowiem zaledwie kilka zmian w dotychczasowej codzienności, by móc cieszyć się doskonałym samopoczuciem i nieustającym apetytem na życie. Jak tego dokonać? 

Zmień nawyki żywieniowe

Gdy rytm naszego dnia zdominowała glikemia, robimy wszystko, aby poziom glukozy we krwi był stabilny i nie przekraczał wartości określanych jako norma. W tym celu zmieniamy dotychczasową dietę i nawyki żywieniowe. O czym warto pamiętać?

  • Zwracamy uwagę na indeks glikemiczny spożywanych produktów.
  • Unikamy niezdrowych słodyczy i produktów dosładzanych.
  • Zamiast słodkich napojów gazowanych – wybieramy wodę.
  • Dbamy o wystarczającą ilość błonnika w diecie.
  • Jemy dużo warzyw oraz  owoce.

Zdrowe, zbilansowane i bogate w wartości odżywcze posiłki to nieodzowny element codziennego dbania o siebie. O czym jeszcze należy pamiętać? Kontrolujmy często poziom glukozy, uprawiajmy regularnie sport, korzystajmy z nowości w leczeniu cukrzycy oraz poszerzajmy stale wiedzę na temat choroby.  

Aktywność fizyczna w cukrzycy typu 1

Ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności to jeden ze składników przepisu na doskonałe samopoczucie. Rodzaj aktywności warto dopasować do wieku i stanu własnej kondycji, a także możliwości. Zalecany jest w szczególności ruch na świeżym powietrzu oraz ćwiczenia tlenowe. Wskazane są np.: 

  • Spacery,
  • Jazda na rowerze,
  • Nordic walking.

Badaj się!

Regularne badania to kolejny kluczowy element, o którym nie należy zapominać. Oprócz codziennej samoobserwacji, mierzenia poziomu glukozy, czuwania nad dietą i wdrażania odpowiedniej dawki aktywności fizycznej – trzeba regularnie odwiedzać poradnię lekarską.

Kontrolne badania w cukrzycy typu 1 to m.in.:

  • Na każdej wizycie u diabetologa:

Zmierzenie ciśnienia krwi i poziomu glikemii, badanie stóp.

  • Kilka razy w roku:

Hemoglobina glikowana (HbA1c), kontrola neurologiczna, kontrola stomatologiczna.

  • Raz w roku:

Morfologia, cholesterol całkowity, trójglicerydy, kreatynina, badanie moczu, konsultacja okulistyczna – badanie dna oka.

Masz cukrzycę? Zwolnij tempo!

W większości przypadków choroba ta ujawnia się nagle. Niepokojące objawy często ignorujemy. Wzmożone pragnienie tłumaczymy upałem, a wielomocz zakażeniem układu moczowego. Zmęczenie zrzucamy na karb stresującej pracy, czy intensywnego trybu życia. Jeżeli masz cukrzycę typu 1 – oszczędzaj się. Zostaw wyścig innym. Twoim głównym priorytetem powinno być własne zdrowie. 

Często niespodziewana diagnoza wywraca nasze życie do góry nogami. Przeraża nas wizja zmian, jakich będziemy musieli dokonać.   Warto jednak uświadomić sobie, że nie jest to nic innego, jak nowy element, który pojawił się w naszej codzienności. Choć strach przed nowym może trochę przytłaczać, ważne jest zrozumienie tego, iż nie jesteśmy sami! Mamy wokół siebie ludzi, którzy służą nam wsparciem i zrozumieniem. 

Warto także nawiązać nowe przyjaźnie, których wspólnym mianownikiem będzie cukrzyca typu 1. Portal szkoladiabetyka.pl to nie tylko serwis edukacyjny. Naszą misją jest także stworzenie serdecznej i wspierającej społeczności, dzięki której świat z chorobą w tle stanie się bardziej przyjazny.

 

Bibliografia:
Cukrzyca typu 1 pod redakcją prof. Ewy Buczkowskiej, Wrocław 2006 rok
Diabetologia wieku rozwojowego Redakcja naukowa: Małgorzata Myśliwiec, Przemysława Jarosz-Chobot PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2017
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022. Diabetologia Kliniczna. 2022

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl