5 min czytania

Stan przedcukrzycowy – radzimy co zrobić, aby nie przekształcił się w cukrzycę.

Stan przedcukrzycowy, nazywany również stanem prediabetycznym sygnalizuje potencjalne wysokie ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz jej powikłań. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych ponad jedna trzecia dorosłych populacji może być dotknięta tym stanem. Termin ten odnosi się do okresu, w którym poziom glukozy we krwi jest wyższy niż u osób zdrowych, ale nie wystarczająco wysoki, aby zdiagnozować cukrzycę. Istnieje przekonujący związek między stanem przedcukrzycowym a zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę, co podkreśla wagę wczesnej diagnostyki tego stanu, aby możliwe było skuteczne zapobieganie rozwojowi cukrzycy[1].

Spis treści:

1. Co to jest stan przedcukrzycowy?
2. Skutki nieleczonego stanu przedcukrzycowego
3. Postępowanie po rozpoznaniu
4. Waga iXellence® SCALE PRO IT

 

Co to jest stan przedcukrzycowy?

Stan przedcukrzycowy charakteryzuje się występowaniem nieprawidłowej glikemii na czczo i/lub nieprawidłowej tolerancji glukozy2, stwierdzonych na podstawie badań laboratoryjnych.

Image20231030140750

Skutki nieleczonego stanu przedcukrzycowego

Niezbyt wysoka hiperglikemia występująca w okresie przedcukrzycowym zwykle przebiega bezobjawowo, dlatego przez wiele lat może pozostać nierozpoznana. Stąd tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych mających na celu wczesne wykrycie zaburzeń metabolizmu glukozy1. Badanie w kierunku cukrzycy należy przeprowadzać raz na 3 lata u każdej osoby powyżej 45. r.ż., a niezależnie od wieku raz na rok u osób z grup ryzyka2. Nawet niezbyt wysoka, ale utrzymująca się przewlekle hiperglikemia, powoduje uruchomienie procesów chorobowych i powstanie ryzyka wystąpienia przewlekłych powikłań1.

Przewlekła hiperglikemia prowadzi do aktywacji procesu nieenzymatycznej glikacji białek oraz modyfikacji cząsteczek LDL-cholesterolu, które stają się toksyczne dla śródbłonka naczyń. Już w stanie przedcukrzycowym występują procesy patogenne związane z deficytem insuliny i/lub insulinoopornością. Każda przewlekła hiperglikemia, niezależnie od jej przyczyny i nasilenia, prowadzi do uszkodzenia śródbłonka.

Postępowanie po rozpoznaniu

Należy zatem podkreślić, że zmiany naczyniowe i neuropatyczne (zmiany w obrębie nerwów obwodowych), powodowane hiperglikemią, mogą rozwijać się już na etapie stanu przedcukrzycowego, dlatego bardzo ważne jest jak najwcześniejsze jego rozpoznanie, nim dojdzie do rozwoju powikłań1,3. Celem działania jest maksymalna normalizacja wszystkich parametrów dotyczących gospodarki węglowodanowej, lipidowej oraz ciśnienia tętniczego krwi już w tym okresie.

Podstawą jest wdrożenie postępowania mającego na celu zapobieganie wystąpieniu cukrzycy, czyli zmiana stylu życia w zakresie prawidłowej diety i zwiększenia aktywności fizycznej1,3. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca podjęcie aktywności fizycznej w wymiarze minimum 150 minut/tydzień oraz u osób z nadwagą i otyłością redukcję masy ciała o co najmniej 7% i jej utrzymanie2. W badaniu Diabetes Prevention Program (Program Zapobiegania Cukrzycy), przy zastosowaniu podobnych zaleceń w ciągu 2,8 roku, uzyskano redukcję ryzyka rozwoju cukrzycy u osób z nieprawidłową glikemią na czczo i/lub nieprawidłową tolerancją glukozy o 58%, w porównaniu z populacją ogólną3.

Natomiast u osób w stanie przedcukrzycowym, zwłaszcza z występującą nieprawidłową glikemią na czczo i nieprawidłową tolerancją glukozy, równolegle z modyfikacją stylu życia można zastosować prewencję farmakologiczną cukrzycy z zastosowaniem metforminy. Dotyczy to również kobiet po przebytej cukrzycy ciążowej i osób poniżej 60. roku życia2.

Zastosowanie skutecznych metod zapobiegania rozwojowi cukrzycy u osób ze stanem przedcukrzycowym może przywrócić prawidłową tolerancję glukozy i długotrwale zahamować wystąpienie cukrzycy. Specjaliści twierdzą, że przydatne w tym celu są trzy proste urządzenia, które pomogą kontrolować stan zdrowia i powinny być w każdym domu: waga łazienkowa do kontroli masy ciała, centymetr krawiecki do pomiaru obwodu talii i aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi1.

Waga iXellence® SCALE PRO IT

Do domowych pomiarów masy ciała sprawdzi się waga iXellence® SCALE PRO IT. Jest to zaawansowane technologicznie urządzenie, które dzięki wykorzystaniu technologii Bluetooth umożliwia transmisję i przechowywanie danych w bezpłatnej aplikacji Zdrowiej na smartfonie. Aplikacja pozwala na monitoring, archiwizację i analizę  danych z czterech rodzajów urządzeń: wspomnianej wagi iXellence® SCALE PRO IT a ponadto z: ciśnieniomierza iXellence® BPM Home IT, glukometrów:  Glucomaxx® BT, Glucomaxx® CONNECT i termometru iXellence® TEMP IT. Kontrolując parametry życiowe takie, jak: masa ciała, ciśnienie tętnicze,  poziom glikemii, czy temperatura ciała pacjent może lepiej zadbać o swoje zdrowie i reagować na nieprawidłowości w swoich wynikach4.

Dodatkowe zalety wagi iXellence® SCALE PRO IT to duży czytelny, podświetlany ekran HD LED, antypoślizgowe stopki, szklana powierzchnia ułatwiająca utrzymanie wagi w czystości oraz wskaźnik przeciążenia (pomiar do 180 kg). Możliwe jest również ważenie przedmiotów o masie od 3 kg. Urządzenie jest zasilane przez 3 baterie x AAA 1,5V (cienki paluszek) i wyposażone w funkcję automatycznego wyłączania po 10 sekundach, co zapewnia oszczędność baterii4.

Wykonywanie badań przesiewowych i podejmowanie działań profilaktycznych to najważniejsze, co możemy zrobić dla utrzymania zdrowia. Stan przedcukrzycowy — w przeciwieństwie do cukrzycy – jest odwracalny. Jeśli zostanie rozpoznany dostatecznie wcześnie i będzie wprowadzone prawidłowe postępowanie , to możliwe jest zapobiegnięcie rozwojowi cukrzycy oraz jej powikłaniom.

 

Źródła:

  1. Otto-Buczkowska E., Chwalba A. Stan przedcukrzycowy — to bardzo ważny i ciągle nierozwiązany problem!; Forum Medycyny Rodzinnej 2017, 11 (4): 143–148;
  2. Czupryniak L. i wsp. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u osób z cukrzycą 2023. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Curr. Top. Diabetes, 2023; 3 (1): 1–140;
  3. Czupryniak L, Praktyczne możliwości zapobiegania cukrzycy u osób ze stanem przedcukrzycowym; Diabetologia Kliniczna 2014, 3 (6): 256–262;
  4. https://genexo24.pl/produkt/waga-ixellence-scale-pro/.

Glukometry: Glucomaxx® BT i Glucomaxx® CONNECT- Systemy monitorujące poziom glukozy we krwi

Ciśnieniomierz iXellence® BPM Home IT – Pomiar ciśnienia krwi na ramieniu

Termometr iXellence® TEMP IT – Pomiar temperatury ciała na czole w sposób bezkontaktowy, powierzchni i otoczenia

Waga iXellence® SCALE PRO IT – Pomiar masy ciała

 

Glukometr Glucomaxx® BT: Importer oraz podmiot prowadzący reklamę: Genexo Sp. z o.o.; Producent: TaiDoc Technology Corporation; Autoryzowany Przedstawiciel w UE: MedNet EC-REP GmbH; Waga iXellence® SCALE PRO IT: Importer oraz podmiot prowadzący reklamę: Genexo Sp. z o.o.; Glukometr Glucomaxx® CONNECT, Ciśnieniomierz iXellence® BPM Home IT oraz Termometr iXellence® TEMP IT: Producent oraz podmiot prowadzący reklamę: Genexo Sp. z o.o.

 

*Ostrzeżenie nie dotyczy aplikacji Zdrowiej oraz wagi iXellence® SCALE PRO IT

 

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą*.

 

DIA/09.2023/13

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)