3 min czytania

Cukrzyca typ 1

Cukrzyca typu 1 (DM1) jest definiowana jako choroba będąca następstwem postępującego uszkodzenia komórek beta wysp trzustki, która prowadzi do całkowitej utraty źródła insuliny w organizmie. Deficyt biologicznie czynnej insuliny powoduje zaburzenia metabolizmu glukozy w komórkach insulinozależnych, głównie w tkance mięśniowej i tłuszczowej, a także białek, tłuszczów i kwasów nukleinowych.

Na pytanie: „jak to się zaczęło?” większość diabetyków odpowiada najczęściej – „nagle”. Czas od momentu pojawienia się pierwszych objawów do zdiagnozowania choroby wynosi klika, rzadko kilkanaście dni. Czy wiesz, jak rozpoznać tę chorobę?

Po czym poznać, że mam cukrzycę typu 1?

Pierwszymi objawami choroby są:

 • Nadmierne pragnienie
 • Wielomocz
 • Gwałtowna utrata masy ciała
 • Odwodnienie 
 • Nieuzasadnione zmęczenie 
 • Bóle brzucha 
 • Szybki głęboki oddech (oddech Kusmaula)
 • Bóle w klatce piersiowej
 • Duszności
 • Zaburzenia świadomości 
 • Śpiączka ketonowa

Laboratoryjnie rozpoznajemy cukrzycę gdy:

 • glikemia przygodna wynosi ≥ 11,1mmol/l (200 mg/dl),  
 • glikemia na czczo wynosi ≥ 7,0 mmol/l (126 mg/dl) lub 
 • glikemia 2 h po obciążeniu w trakcie OGTT ≥11,1mmol/l (test wykonany zgodnie z wytycznymi WHO). 

Podejrzewam cukrzycę typu 1 – co teraz?

Jeśli Twoje dolegliwości wydają się potwierdzać obawy – jak najszybciej udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub na Izbę Przyjęć do najbliższego szpitala. Otrzymasz skierowanie na niezbędne badania diagnostyczne, w pierwszej kolejności na zbadanie poziomu cukru we krwi. Kolejnym krokiem będzie wykonanie dokładniejszych badań. 

Diagnoza: cukrzyca typu 1. Czy grozi mi hospitalizacja?

Tak, ponieważ wymagasz leczenia insuliną, a często konieczne jest również nawodnienie, czyli podanie płynów dożylnie. Właściwą dawkę insuliny bazalnej oraz doposiłkowej ustala się w warunkach szpitalnych, często w ciągu kilku dni. Podczas pobytu w szpitalu nauczysz się życia z cukrzycą typu 1 – cenną wiedzę uzyskasz od zespołu edukacyjnego składającego się z lekarza, pielęgniarki, dietetyka i psychologa. Dowiesz się, jak należy obliczać WW i WBT, dawki insuliny doposiłkowej, dawki korekcyjne, a także jak postępować w niedocukrzeniu i kwasicy. Po wyjściu ze szpitala będziesz umiał także odpowiednio przygotować się do podróży oraz wysiłku fizycznego itd. 

Pierwsze kroki z cukrzycą typu 1

Po wypisaniu się z oddziału zostaniesz skierowany do Poradni Cukrzycowej, w której lekarz będzie oceniał Twoje postępowanie, a także uczył korygowania nieprawidłowych wartości glukozy. W Poradni będziesz miał wykonywane badania kontrolne, otrzymasz także recepty na insuliny, paski oraz sprzęt do OPI. Uzyskasz także przydatne wskazówki i zalecenia dotyczące leczenia cukrzycy typu 1. Dowiesz się znacznie więcej na temat insulin oraz sprzętu do mierzenia poziomów glukozy i do podawania insuliny. 

Czy cukrzycę typu 1 można wyleczyć?

Niestety, obecnie jest to choroba nieuleczalna. Masz jednak ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądał jej przebieg. Stosując się do zaleceń lekarskich, przestrzegając diety, wdrażając do swojej codzienności aktywność fizyczną, a także monitorując swój stan zdrowia – możesz nie tylko uniknąć powikłań, ale również zauważalnie poprawić jakość życia. Przeczytaj więcej tematów o cukrzycy typu 1:

 

Bibliografia:
Cukrzyca typu 1 pod redakcją prof. Ewy Buczkowskiej, Wrocław 2006 rok
Diabetologia wieku rozwojowego Redakcja naukowa: Małgorzata Myśliwiec, Przemysława Jarosz-Chobot  PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2017
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2021. Diabetologia Kliniczna. 2021

 

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl