3 min czytania

Jak się przygotować do badania stężenia glukozy?

Stężenie glukozy we krwi jest podstawowym parametrem, który wskazuje na to, czy możemy mieć problem z cukrzycą, czy jeszcze nie ma czym się martwić. To pierwsze badanie, na które kieruje nas lekarz rodzinny, gdy zgłaszamy mu nasze podejrzenia lub opowiadamy o niepokojących objawach.

Na czym polega badanie stężenia glukozy?

Gdy lekarz skieruje nas na takie badanie po raz pierwszy, mamy prawo nie wiedzieć, co nas czeka, jak to wygląda i jak się przygotować. Badanie stężenia glukozy nie różni się jednak swym przebiegiem od np. klasycznej morfologii – zgłaszamy się na czczo do gabinetu zabiegowego na pobranie krwi żylnej. 

Kto powinien wykonać badanie?

Stężenie glukozy we krwi wskazuje nam, czy pojawił się u nas problem z glikemią. Nie zawsze jest to jednoznaczne wskazanie na cukrzycę. Czasami nieprawidłowe wyniki są efektem nieodpowiedniego przygotowania do badania. Przeważnie jednak lekarz kieruje nas na badanie wtedy, gdy zaobserwowaliśmy u siebie objawy choroby lub po prostu niepokojące zmiany. Jakie jeszcze są wskazania do wykonania tego badania?

  • Otyłość lub nadwaga.
  • Ciąża.
  • Ukończony 45. rok życia.
  • Stan przedcukrzycowy w poprzednich badaniach.
  • Choroby układu sercowo-naczyniowego

Na badanie powinny się zgłosić także kobiety z przebytą cukrzycą ciążową i/lub zespołem policystycznych jajników, które urodziły dziecko o masie ciała >4 kg.

Warto także weryfikować stężenie glukozy w naszej krwi profilaktycznie co najmniej raz w roku, przy okazji rutynowych badań krwi. 

ad content

Jak się przygotować do badania stężenia glukozy?

Aby wyniki badania wskazywały nam stan faktyczny, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Na badanie zgłaszamy się rano. Powinniśmy być na czczo – czyli 8-14 godzin od ostatniego posiłku. W tym czasie możemy pić tylko wodę. Choć wydaje się to dużą restrykcją, warto przestrzegać tej reguły jeśli zależy nam na miarodajności wyniku.

Kolejną ważną kwestią jest powstrzymanie się od ćwiczeń fizycznych, które również wpływają na glikemię. Zapewnijmy sobie spokojne popołudnie oraz wieczór. Ważna jest także odpowiednia ilość snu, abyśmy rano czuli się wypoczęci.

Poranek w dniu badania warto rozpocząć od napicia się wody. Pamiętajmy o tym, aby nie wbiegać do przychodni. Przed pobraniem krwi usiądźmy na kilka minut. Po badaniu zaś warto zjeść odżywczy posiłek.

Kiedy wynik powinien niepokoić?

Wynik badania wskazuje nam, co powinniśmy zrobić w dalszej kolejności. O tym, jak go interpretować, pisaliśmy w artykule dotyczącym prawidłowej glikemii

Jeżeli jest on prawidłowy – wszystko w porządku, niczego nie musimy zmieniać. Jeśli zaś odbiega od normy, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas na dalsze badania diagnostyczne.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)