Suplementacja kwasem alfa-liponowym w cukrzycy. Dlaczego warto o niej pamiętać?

Pomimo dostępu do coraz nowocześniejszych metod leczenia, częsty brak metabolicznego wyrównania cukrzycy oraz rosnąca ilość chorych powodują, że liczba osób, u których mogą rozwinąć się późne powikłania cukrzycy stale wzrasta.

Spis treści:

1. Stres oksydacyjny
  2. Działanie kwasu alfa-liponowego
  3. Stosowanie kwasu alfa-liponowego

Stres oksydacyjny

Istotnym czynnikiem rozwoju późnych powikłań cukrzycy jest tzw. stres oksydacyjny, który jest spowodowany nadmierną ilością reaktywnych form tlenu, tzw. wolnych rodników. Cząstki te powstają naturalnie w wyniku różnorodnych procesów metabolicznych przebiegających w komórkach i regulują różne funkcje. Z drugiej strony odpowiadają za procesy starzenia, zmniejszenie wydolności i zdolności do regeneracji narządów, zwłaszcza gdy występują w nadmiarze. Stres oksydacyjny wywołuje zarówno zwiększona produkcja wolnych rodników, jak i ich upośledzona neutralizacja spowodowana niedoborem substancji o działaniu przeciwutleniającym. Skutkiem stresu oksydacyjnego są m.in. uszkodzenia DNA i innych struktur komórkowych. Stanem, w którym dochodzi do nadmiernego wytwarzania wolnych rodników jest hiperglikemia, stąd diabetycy są szczególnie narażeni na rozwój powikłań powodowanych stresem oksydacyjnym. Dlatego poszukuje się skutecznej i bezpiecznej substancji o działaniu zmniejszającym ilości reaktywnych form tlenu w organizmie i spowalniającym postęp niekorzystnych zmian. Jedną z lepiej przebadanych pod tym kątem substancji jest kwas alfa-liponowy.

Działanie kwasu alfa-liponowego

Kwas alfa-liponowy jest substancją syntetyzowaną w komórkach roślinnych i zwierzęcych, w tym w organizmie człowieka. Jest on niezbędny do prawidłowego działania wielu enzymów metabolizmu tlenowego. Rozpuszcza się zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach, dzięki czemu działa zarówno we wnętrzu komórki, jak i błonach komórkowych.
    Wykazuje wielokierunkowe działanie o korzystnym wpływie na zdrowie:
     Przeciwutleniające – dezaktywuje wolne formy tlenu oraz regeneruje inne antyoksydanty, takie jak witamina E, C oraz glutation.
     Odtruwające – wiąże jony metali.
     Bierze udział w naprawie cząsteczek białek, które uległy działaniu wolnych rodników.
     U chorych na cukrzycę zmniejsza stężenie glukozy we krwi oraz zwiększa stężenie glikogenu w wątrobie, wpływa na poprawę insulinowrażliwości – poprzez udział w procesach metabolicznych ułatwia wykorzystywanie energii przez komórki. Może nasilać działanie stosowanych leków przeciwcukrzycowych.
     Przeciwzapalne.

Stosowanie kwasu alfa-liponowego

Obecnie zarejestrowanym wskazaniem do stosowania kwasu alfa-liponowego są zaburzenia czucia związane z polineuropatią cukrzycową. Szerokie zainteresowanie budzi możliwość jego wykorzystania w innych powikłaniach cukrzycy powodowanych stresem oksydacyjnym, jednak jak dotąd wyniki badań nie są jednoznaczne.
    Obecnie kwas alfa-liponowy dostępny jest jako lek na receptę w postaci doustnej, w dawce 600 mg, a także jako preparat do sporządzania infuzji dożylnych. Ponadto dostępne są suplementy diety, zarówno jednoskładnikowe, jak i wzbogacone o mikroelementy i witaminy, zwłaszcza o działaniu przeciwutleniającym.
    Stosowanie kwasu alfa-liponowego jest zalecane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne jako wspomagającej leczenie polineuropatii cukrzycowej. Ponadto może on być wykorzystywany celem opóźnienia występowania tego powikłania.

Źródła:

Kwas alfa liponowy