3 min czytania

Suplementacja kwasem alfa-liponowym w cukrzycy. Dlaczego warto o niej pamiętać?

Pomimo dostępu do coraz nowocześniejszych metod leczenia, częsty brak metabolicznego wyrównania cukrzycy oraz rosnąca ilość chorych powodują, że liczba osób, u których mogą rozwinąć się późne powikłania cukrzycy stale wzrasta.

Spis treści:

 1. Stres oksydacyjny
 2. Działanie kwasu alfa-liponowego
 3. Stosowanie kwasu alfa-liponowego

  Stres oksydacyjny

  Istotnym czynnikiem rozwoju późnych powikłań cukrzycy jest tzw. stres oksydacyjny, który jest spowodowany nadmierną ilością reaktywnych form tlenu, tzw. wolnych rodników. Cząstki te powstają naturalnie w wyniku różnorodnych procesów metabolicznych przebiegających w komórkach i regulują różne funkcje. Z drugiej strony odpowiadają za procesy starzenia, zmniejszenie wydolności i zdolności do regeneracji narządów, zwłaszcza gdy występują w nadmiarze. Stres oksydacyjny wywołuje zarówno zwiększona produkcja wolnych rodników, jak i ich upośledzona neutralizacja spowodowana niedoborem substancji o działaniu przeciwutleniającym. Skutkiem stresu oksydacyjnego są m.in. uszkodzenia DNA i innych struktur komórkowych. Stanem, w którym dochodzi do nadmiernego wytwarzania wolnych rodników jest hiperglikemia, stąd diabetycy są szczególnie narażeni na rozwój powikłań powodowanych stresem oksydacyjnym. Dlatego poszukuje się skutecznej i bezpiecznej substancji o działaniu zmniejszającym ilości reaktywnych form tlenu w organizmie i spowalniającym postęp niekorzystnych zmian. Jedną z lepiej przebadanych pod tym kątem substancji jest kwas alfa-liponowy.

  Działanie kwasu alfa-liponowego

  Kwas alfa-liponowy jest substancją syntetyzowaną w komórkach roślinnych i zwierzęcych, w tym w organizmie człowieka. Jest on niezbędny do prawidłowego działania wielu enzymów metabolizmu tlenowego. Rozpuszcza się zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach, dzięki czemu działa zarówno we wnętrzu komórki, jak i błonach komórkowych.
  Wykazuje wielokierunkowe działanie o korzystnym wpływie na zdrowie:
   Przeciwutleniające – dezaktywuje wolne formy tlenu oraz regeneruje inne antyoksydanty, takie jak witamina E, C oraz glutation.
   Odtruwające – wiąże jony metali.
   Bierze udział w naprawie cząsteczek białek, które uległy działaniu wolnych rodników.
   U chorych na cukrzycę zmniejsza stężenie glukozy we krwi oraz zwiększa stężenie glikogenu w wątrobie, wpływa na poprawę insulinowrażliwości – poprzez udział w procesach metabolicznych ułatwia wykorzystywanie energii przez komórki. Może nasilać działanie stosowanych leków przeciwcukrzycowych.
   Przeciwzapalne.

  Stosowanie kwasu alfa-liponowego

  Obecnie zarejestrowanym wskazaniem do stosowania kwasu alfa-liponowego są zaburzenia czucia związane z polineuropatią cukrzycową. Szerokie zainteresowanie budzi możliwość jego wykorzystania w innych powikłaniach cukrzycy powodowanych stresem oksydacyjnym, jednak jak dotąd wyniki badań nie są jednoznaczne.
  Obecnie kwas alfa-liponowy dostępny jest jako lek na receptę w postaci doustnej, w dawce 600 mg, a także jako preparat do sporządzania infuzji dożylnych. Ponadto dostępne są suplementy diety, zarówno jednoskładnikowe, jak i wzbogacone o mikroelementy i witaminy, zwłaszcza o działaniu przeciwutleniającym.
  Stosowanie kwasu alfa-liponowego jest zalecane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne jako wspomagającej leczenie polineuropatii cukrzycowej. Ponadto może on być wykorzystywany celem opóźnienia występowania tego powikłania.

  Źródła:
  https://www.mp.pl/insulinoterapia/artykuly/180727,kwas-alfa-liponowy-jako-lek-na-stresoksydacyjny-czesc-i
  https://www.mp.pl/insulinoterapia/artykuly/181013,inne-niz-terapia-neuropatii-cukrzycowej-zastosowania-kwasu-alfa-liponowego-ala-czesc-ii
  https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=1693
  https://diabetyk24.pl/blog-section/kwas-alfa-liponowy-ALA-znaczenie-dla-diabetyka

  Kwas alfa liponowy

  Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
  Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

  Zapisz się

  Jesteśmy tu dla Ciebie!

  Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

  Komentarze (0)