5 min czytania

Czy w cukrzycy ciążowej można jeść masło orzechowe?

Masło orzechowe to jeden z ciekawszych produktów do smarowania kanapek. Możemy je również wykorzystywać w trakcie przyrządzania słodkich wypieków, sosów, a także dań kuchni orientalnej. Chętnie sięgają po nie również dzieci, a także kobiety w ciąży. Jednak, czy jest to dla nich bezpieczne? Dziś odpowiemy na pytanie, czy masło orzechowe w cukrzycy ciążowej jest produktem zalecanym, czy też lepiej będzie go unikać.

Spis treści

  1. Cukrzyca ciążowa a masło orzechowe
  2. Czy masło orzechowe zmniejsza poziom stężenia glukozy?
  3. Jakie masło orzechowe w cukrzycy ciążowej?
  4. Bezpieczna dzienna porcja masła orzechowego dla diabetyka

Cukrzyca ciążowa a masło orzechowe

Ciąża jest stanem, w którym często sięgamy po dania i przekąski cechujące się intensywnym smakiem lub charakterystyczną konsystencją. Gdy mamy ochotę na coś kremowego, a jednocześnie orzechowego i lekko słonego – częstym wyborem może być właśnie masło orzechowe. Cukrzyca ciążowa to choroba, która przyczynia się do częstszych weryfikacji naszych nawyków żywieniowych, zatem normalnym wydaje się fakt, że w naszej głowie może pojawić się wątpliwość, czy produkt, którym raczyliśmy się do tej pory chętnie, jest dla nas bezpieczny, czy też należałoby go odstawić.

Jak to jest w tym przypadku? Masło orzechowe, jak sama nazwa wskazuje, wytwarzane jest z orzechów – głównie arachidowych, choć na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych wariantów. Warto wiedzieć, że orzechy same w sobie stanowią doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Stwierdzono związek pomiędzy odpowiednią podażą kwasów omega-3 a zmniejszeniem ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2.

Czy to samo dotyczy cukrzycy ciążowej? Masło orzechowe nie zapobiegnie niestety zdiagnozowanej już chorobie, jednak – spożywane w niewielkich ilościach – może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. W jaki sposób?

Czy masło orzechowe zmniejsza poziom stężenia glukozy?

Wspomniane już kwasy tłuszczowe zawarte w maśle orzechowym przyczyniają się do ochrony naszego serca i układu krążenia, poprawy pracy układu nerwowego, a także… wyregulowania poziomu stężenia glukozy. 

Badania dowodzą, że wysokojakościowe masło orzechowe sporządzone wyłącznie z orzechów – bez dodatku cukru, soli, konserwantów oraz polepszaczy smaku – spożywane regularnie, lecz w niewielkich porcjach, pomaga obniżyć glikemię po posiłku. Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne wystosowało nawet zalecenia dotyczące porcji – dwie łyżeczki produktu na dobę dla osoby dorosłej. Jest to ilość zupełnie wystarczająca, aby organizm mógł skorzystać z dobroczynnych właściwości masła orzechowego.

W przypadku zbyt dużych ilości, każdy produkt – nawet taki, który nam służy – może zaszkodzić. O tym, czego należy się wystrzegać i na co uważać, napisaliśmy więcej w naszym artykule: Tego lepiej nie jedz jeśli chorujesz na cukrzycę.

ad content

Jakie masło orzechowe w cukrzycy ciążowej?

Przeglądając oferty sklepów spożywczych, marketów, czy nawet specjalistycznych sklepów z żywnością ekologiczną – z pewnością zauważymy wiele rozmaitych wariantów masła orzechowego. Cukrzyca ciążowa jest chorobą, przy której musimy w szczególności zwracać uwagę na skład każdego produktu, który kupujemy po raz pierwszy.

  • Wybierajmy masło zawierające co najmniej 90% orzechów.
  • Wystrzegajmy się dodatkowego cukru pod każdą postacią.
  • Uwaga na sól – jej nadmiar jest szkodliwy dla nerek.
  • Uwaga na inne dodatki, np. olej palmowy, konserwanty, emulgatory itd.

W cukrzycy ciążowej masło orzechowe może przyczynić się do powstawania alergii pokarmowych – dzieje się tak, ponieważ zachodzące w ciele kobiety przemiany hormonalne mogą powodować odmienne reakcje nawet na dobrze znane już produkty. Jeżeli mamy jakąkolwiek wątpliwość, czy dobrze będziemy tolerować orzechy ziemne, które dla wielu osób są alergenami, możemy zdecydować się na inny wariant masła orzechowego – np. z orzechów laskowych, nerkowca, czy migdałów.

Masło migdałowe jest produktem szczególnie godnym uwagi, ponieważ stanowi źródło mi.in. magnezu, witaminy B6 i kwasu foliowego – substancji, o podaż których szczególnie warto zadbać w trakcie ciąży. To, co jeszcze warto mieć na uwadze troszcząc się o swoje zdrowie, zawarliśmy m.in. w artykule: Jak dbać o siebie w cukrzycy ciążowej?

Bezpieczna dzienna porcja masła orzechowego dla diabetyka

Na koniec warto przypomnieć, jaką ilość masła orzechowego możemy bezpiecznie spożywać, jeśli chorujemy na cukrzycę. Jak już wspomnieliśmy, bezpieczną dawkę stanowią dwie łyżeczki produktu. Jeżeli zamierzamy spożywać masło orzechowe codziennie, nie należy przekraczać takiej ilości. Jeśli zaś preferujemy rzadszą częstotliwość – np. raz w tygodniu – możemy zdecydować się na minimalnie większą porcję (jednak nie w jednym posiłku – najlepiej to rozłożyć w czasie), jednak pamiętajmy o odpowiednim dopasowaniu dawki insuliny.

 

Bibliografia:

Dąbrowski M., Pawluś D., Związek wyborów żywieniowych w czasie ciąży z cukrzycą ciążową, Diabetologia Praktyczna 2017;3(4):147-152

Polish Diabetes Association. 2021 Guidelines on the management of patients with diabetes. A position of diabetes Poland. Clinical Diabetology, 2021, Vol. 10, No. 1

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)