4 min czytania

Święta z cukrzycą również mogą być piękne!

Rozpoczyna się sezon ubierania choinki, kupowania prezentów oraz przygotowań do wspólnego świętowania przy wigilijnym stole. Jak wiadomo, tradycyjne potrawy serwowane w czasie świąt Bożego Narodzenia nie należą do dań lekkostrawnych. Jak się odnaleźć w tej sytuacji, gdy chorujemy na cukrzycę?

Czy istnieje recepta na udane święta z cukrzycą?

Magiczna atmosfera, jaka towarzyszy obchodom Bożego Narodzenia, potrafi oczarować każdego. Osoby, które na co dzień dbają o linię, w czasie tych wyjątkowych trzech dni pozwalają sobie na odrobinę zapomnienia i więcej luzu w gronie najbliższych. Jednak w przypadku nas, diabetyków, nie jest to niestety wskazane, ponieważ odstępstwa od zdrowych nawyków mogą być w konsekwencji bardzo odczuwalne.

Nie oznacza to jednak, że święta z cukrzycą nie mogą być równie piękne, a nawet smakowite! My także możemy cieszyć się rozkoszami świątecznego stołu. Najważniejsze jest jednak to, aby zawsze i wszędzie zachowywać umiar oraz zdrowy rozsądek. Pamiętajmy o tym, że święta to radosny czas i na tym warto się skupić – przesadne narzucanie sobie restrykcji z pewnością nam to utrudni, a już z pewnością odbierze cały urok pięknym chwilom spędzanym z bliskimi. Warto zatem odnaleźć w tym wszystkim złoty środek i nie popadać w skrajności.

Jak zapewnić sobie udane święta z cukrzycą? W dalszej części artykułu przedstawimy kilka uniwersalnych rad. Zacznijmy jednak od wskazówek dla diabetyków stosujących na co dzień insulinoterapię.

Święta z cukrzycą typu 1

Jeżeli chorujemy na cukrzycę typu 1, każdego dnia musimy pamiętać o insulinie. Jej dawki są elastycznie dostosowywane do naszej aktualnej glikemii, wykonywanej aktywności fizycznej, a także spożywanych potraw. W okresie świątecznym rytm dnia niemal całkowicie się zmienia, w związku z tym codzienne czynności wpisane w życie cukrzyka powinny zostać na ten czas odpowiednio dostosowane. 

Dania serwowane przy świątecznym stole mogą stwarzać pod tym względem nieco więcej trudności. W szczególności jeśli nie zostały one przygotowane przez nas i nie mamy możliwości dokładnego sprawdzenia zawartości węglowodanów, białek, czy tłuszczów, a także precyzyjnego wyliczenia ładunku glikemicznego. Jak w takiej sytuacji uniknąć nieprzyjemnych „niespodzianek”?

Przede wszystkim – kontrolujmy naszą glikemię częściej niż zazwyczaj, aby móc na bieżąco zareagować na nieodpowiedni wynik. To, że w święta jemy więcej niż zwykle, nie jest problemem. Musimy tylko pamiętać, by podać odpowiednio większą dawkę insuliny. Aby dobrze zsynchronizować z sobą posiłki i dawki insuliny, trzeba regularnie badać cukier glukometrem.

Cukrzyca typu 2 – na co uważać?

Jeżeli leczymy cukrzycę typu 2, najprawdopodobniej stosujemy terapię farmakologiczną, polegającą na przyjmowaniu zaleconej przez lekarza dawki leku o stałych porach. Ponieważ nie powinno się modyfikować ustalonego sposobu leczenia, aktywne reagowanie na skoki glikemii poposiłkowej jest w tym przypadku niemożliwe. Z tego powodu, należy ich po prostu unikać.

Aby nie dopuścić do hiperglikemii przy świątecznym stole, należy kosztować przysmaków z umiarem, starając się przy tym zminimalizować ilość spożywanych węglowodanów prostych, jak np. białe pieczywo, czy słodkie wypieki. Postawmy na niewielkie porcje – w ten sposób będziemy mogli spróbować większości dań bez obaw o konsekwencje. Pamiętajmy również o odstępach między posiłkami, piciu odpowiedniej ilości wody, a także regularnych spacerach w ciągu dnia. 

Udane święta z cukrzycą w pigułce

Na zakończenie kilka uniwersalnych rad, które każdy diabetyk może z łatwością zastosować – niezależnie od typu cukrzycy, a także stosowanej terapii.

  • W miarę możliwości, zachowajmy regularność posiłków.
  • Unikajmy cukrów we wszystkich postaciach – w szczególności deserów. Nie oznacza to jednak, że musimy je całkowicie wyeliminować! Zawsze możemy przygotować wersję dietetyczną o obniżonej zawartości cukru i niższym ładunku glikemicznym.
  • Czy diabetyk może pić alkohol? Lampka czerwonego wytrawnego wina do kolacji nie powinna zaszkodzić, jednak tylko pod warunkiem, że nie przyjmujemy preparatów wykluczających spożycie alkoholu, m.in. zawierających metforminę. Łączenie tego leku z alkoholem grozi niebezpieczną kwasicą mleczanową.
  • Spożywajmy jak najwięcej warzyw.
  • Nie siedźmy cały czas przy stole – od czasu do czasu warto wybrać się na spacer.
  • Pamiętajmy o tym, że święta Bożego Narodzenia trwają trzy dni (wliczając Wigilię), a nie cały tydzień. Unikajmy zatem sytuacji, w której zjadamy pozostałości ze świątecznego stołu aż do Sylwestra i Nowego Roku.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)