3 min czytania

Soki w cukrzycy – jakie są wskazane, a których unikać?

Jeden z ulubionych typów napojów, po które chętnie sięgamy… ale czy słusznie? Sok jest produktem, który niekoniecznie może nam służyć – w szczególności jeśli chorujemy na cukrzycę. Warto jednak pamiętać, że sok sokowi nierówny! Dziś przyjrzymy się ich rodzajom i odpowiemy na pytanie: jakie soki pić przy cukrzycy. Zapraszamy.

Spis treści

  1. Soki a poziom cukru
  2. Jakie soki można pić gdy jesteśmy chorzy na cukrzycę?
  3. Przepisy na soki odpowiednie dla diabetyków

Soki a poziom cukru

Żółte, czerwone, zielone, białe. Gęste i rzadkie, z miąższem lub bez. W kartonie, butelce lub… świeżo wyciskane w zaciszu własnej kuchni. Soki mogą być niezwykle różnorodnym produktem. Lubią je wszyscy – zarówno starsi, jak i młodsi. Nie każdy jednak zastanawia się, czy mogą zaszkodzić, lecz skupia się przede wszystkim na walorach smakowych. O ile jesteśmy zdrowi, jednorazowe „grzeszki” nie wyrządzą nam krzywdy, jednak w przypadku diabetyków skutki takich decyzji mogą być opłakane.

Jakie soki pić przy cukrzycy? Warto pamiętać, że każdy produkt spożywczy, po który sięgamy, wpływa na nasz poziom cukru we krwi. Parametrem, który mówi nam o tym, jak bardzo dany produkt wpłynie na naszą glikemię poposiłkową, jest indeks glikemiczny (IG).

Lekarze oraz dietetycy kliniczni zalecają diabetykom spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Warto również pamiętać o ładunku glikemicznym (ŁG) mówiącym nam o tym, jak wielkość porcji danego produktu wpłynie na naszą glikemię. Temat obu wskaźników poruszaliśmy w artykule: Indeks glikemiczny a ładunek glikemiczny, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Idąc tym tropem wiemy już, że należy unikać soków wykonanych z owoców o wysokim indeksie glikemicznym, a jeśli już mamy na taki ochotę – pozostać przy bardzo niewielkich porcjach.

Jakie soki można pić gdy jesteśmy chorzy na cukrzycę?

Warto w tym miejscu przypomnieć, że soki wytwarza się nie tylko z owoców! Istnieje bowiem całe mnóstwo soków warzywnych, które również można kupić w sklepie. Sok pomidorowy, czy buraczkowy znajdziemy w każdym markecie. Coraz częściej producenci wprowadzają na rynek soki wielowarzywne o coraz to wymyślniejszych kombinacjach i wariantach smakowych.

Jeżeli decydujemy się na kupno gotowego soku, pamiętajmy o starannym sprawdzeniu jego składu. Produkt nie powinien zawierać konserwantów i barwników, zaś nader mocno wystrzegajmy się dodatku cukru, który jest czasem „przemycany” do produktu, ponieważ podkreśla i pogłębia jego smak.

Najzdrowszym wyborem będzie jednak zdecydowanie się na samodzielne wytwarzanie soków. Możemy w tym celu zakupić specjalną wyciskarkę lub zdecydować się na smoothie, które bez problemu przyrządzimy za pomocą blendera.

Przepisy na soki odpowiednie dla diabetyków

Cukrzyca jest chorobą, przy której należy szczególnie uważać komponując nasze codzienne menu i wybierając produkty, które będziemy mogli bezpiecznie spożyć. Jakie soki można pić przy cukrzycy? Jak już wspomnieliśmy, najlepiej zdecydować się na domowe. Mamy wówczas pełną kontrolę nad ich składem.

Jak wykonać taki sok? Jeżeli mamy dostęp do wyciskarki, wystarczy zakupić świeże składniki, umieścić wszystko w urządzeniu i już po chwili delektować się znakomitym smakiem. Poniżej zamieszczamy przykładowe pomysły na mieszanki zawierające bezpieczne produkty o niskim indeksie glikemicznym:

  • Zielony poranek: garść młodych liści szpinaku, seler naciowy, zielone jabłko.
  • Pomidorowe serce: pomidory malinowe, seler naciowy, dwa małe listki bazylii.
  • Greckie popołudnie: świeże ogórki, liście bazylii, mały kawałek czerwonej papryki.
  • Uśmiech Ewy: zielone jabłko, natka pietruszki.
  • Wiosenny ogródek: czerwona papryka, ogórek, pomidor, brokuł, dwa liście bazylii.

Bibliografia:

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022, Diabetologia Kliniczna, 2022

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)