4 min czytania

Prawo jazdy a cukrzyca

Czy diabetyk może ubiegać się o uzyskanie prawa jazdy? Jest to pytanie, które stosunkowo często pojawia się w gabinetach lekarskich. Dziś wyjaśnimy tę kwestię oraz podpowiemy, na co każdy kierowca chorujący na cukrzycę powinien pozostać czujny.

Cukrzyca i prawo jazdy – czy są przeciwwskazania?

Czasami być może zastanawiamy się, czy cukrzyca może stanąć na drodze do uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów. Choć choroba sama w sobie przeciwwskazania nie stanowi, warto pamiętać o tym, że prawo jazdy i cukrzyca to duet, który może się okazać niebezpieczny, jeżeli nie będziemy kontrolować naszego stanu zdrowia. 

Jeszcze przed przystąpieniem do egzaminu, należy udać się do lekarza, który wyda stosowne orzeczenie. Wśród wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego znajdują się także zapisy odnoszące się do badań lekarskich kandydatów na kierowców. W szczególności zwraca się uwagę na:

 • poziomy stężenia glukozy we krwi zarówno w dniu badania, jak i w ostatnim czasie;
 • występowanie powikłań cukrzycowych (m.in. związanych ze wzrokiem);
 • aktywną i regularną samokontrolę oraz prawidłową terapię;
 • współwystępujące choroby (np. serca);
 • stosowane leki oraz ich skutki uboczne uniemożliwiające prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Lekarz przed wydaniem orzeczenia może zlecić dodatkową konsultację diabetologiczną. Wydana opinia wykazuje, czy istnieją przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów silnikowych. W przypadku braku takowych, kandydat otrzymuje orzeczenie, które może zawierać wskazania ograniczenia czasowego lub być wydane bez takich ograniczeń. Również opinia lekarska zawierająca przeciwwskazania może zostać wydana w charakterze opinii względnej (lekarz wskazuje odsunięty w czasie termin ponownego zgłoszenia się na badania lekarskie) lub bezwzględnej, od której nie można się odwołać, ponieważ stan zdrowia kandydata może stanowić zagrożenie zarówno dla innych uczestników ruchu drogowego, jak i dla niego samego.

Diabetyk zostaje kierowcą

Jeżeli uzyskaliśmy zgodę na przystąpienie do egzaminu i pomyślnie przeszliśmy przez etapy egzaminacyjne – otrzymujemy prawo jazdy. Cukrzyca jest jednak chorobą, którą należy stale kontrolować – w szczególności jeśli jesteśmy kierowcami. W tym szczególnym przypadku chodzi bowiem o bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale także pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Ponieważ nasza choroba wymaga ścisłej kontroli lekarskiej, otrzymane prawo jazdy jest ważne tylko przez 5 lat. Po upływie tego czasu należy ponowić badania. Wówczas zapada decyzja o tym, czy stan naszego zdrowia jest na tyle stabilny, abyśmy mogli bezpiecznie usiąść za kierownicą.

Cukrzyca a prawo jazdy – dlaczego niebezpieczne połączenie?

Na czym polega zagrożenie, jakie może stworzyć diabetyk będący uczestnikiem ruchu drogowego? Przede wszystkim należy sobie uświadomić fakt, iż cukrzyca – jeżeli nie jest odpowiednio leczona oraz obserwowana – jest chorobą, która może się wiązać z występowaniem hipoglikemii. Stan ten, związany ze spadkiem stężenia glukozy poniżej bezpiecznej normy, może wywoływać takie objawy, jak:

 • zawroty głowy,
 • zaburzenia widzenia (m.in. „mroczki” przed oczami),
 • nagłe zasłabnięcie lub utrata przytomności.

Jak sami rozumiemy, jeżeli dojdzie do takiej sytuacji w czasie kierowania samochodem, z całą pewnością dojdzie do wypadku, który może być bardzo poważny w skutkach.

Zagrożenie mogą stwarzać również powikłania cukrzycowe, w tym m.in. jaskra. Z tego powodu przeprowadza się wspomniane już badania lekarskie jeszcze przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy.

ad content

Cukrzyca u kierowcy – zachowaj bezpieczeństwo

Pamiętając o możliwych zagrożeniach, warto zachować wszelkie zasady ostrożności. Jeśli prowadzimy samochód codziennie – sprawdzajmy naszą glikemię przed trasą, w szczególności dłuższą. Jeżeli nie czujemy się dobrze lub nasz glukometr wskazuje na wartości poniżej 70 mg/dl lub powyżej 200 mg/dl, warto zrezygnować z prowadzenia pojazdu lub poprosić inną osobę o jego pokierowanie.

W samochodzie należy umieścić podręczną apteczkę, w której znajdą się:

 • zapasowy glukometr wraz z nakłuwaczem i paskami testowymi,
 • insulina lub inne przyjmowane leki,
 • zapasowy pen,
 • zapasowe baterie do urządzeń,
 • źródło glukozy na wypadek hipoglikemii.

Warto mieć przy sobie również coś do jedzenia (np. kanapkę) oraz butelkę wody. W samochodzie w łatwo dostępnym oraz widocznym miejscu powinniśmy mieć informację o tym iż chorujemy na cukrzycę, a także kontaktowe numery telefonu do lekarza i osób, które należy zawiadomić w przypadku zasłabnięcia.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (2)

 • Mariusz

  5 stycznia 2022 at 22:57

  Witam
  Mam pytanie: A jeśli u kierowcy zawodowego dopiero zostaje zdiagnozowana cukrzyca poziomu 1 to musi uzyskać dodatkowe orzeczenie o możliwości prowadzenia pojazdów?

  • Redakcja Szkoła Diabetyka

   14 stycznia 2022 at 12:04

   W takiej sytuacji oczywiście należy uzyskać opinię lekarza diabetologa lub lekarza prowadzącego chorego z cukrzycą w zakresie tej choroby. Ostateczne zdanie na temat zgody na prowadzenie pojazdów mechanicznych z danej kategorii ma lekarz orzecznik. Dla dobra i bezpieczeństwa kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego posiadanie opinii diabetologa jest konieczne. Szczegółowe zalecenia z rekomendacji PTD znajdują się w aneksie 2 do zaleceń PTD. https://ptdiab.pl/zalecenia-ptd