4 min czytania

Cukrzyca – jak dbać o oczy?

Prowadzą nas każdego dnia. Dzięki nim możemy widzieć uśmiechy naszych najbliższych, podziwiać sztukę, oglądać filmy, obserwować świat. Choć oczy umożliwiają nam tak wiele – nie zawsze pamiętamy o odpowiedniej trosce o ten jakże istotny narząd. Stosowanie kropli nawilżających oraz zapewnienie sobie właściwej ilości snu każdej nocy to… niestety zdecydowanie za mało. W szczególności, jeśli chorujemy na cukrzycę.

Jak dbać o oczy?

Żyjemy w czasach, które każdego dnia serwują naszym oczom wiele wyzwań – wszechobecne urządzenia mobilne, coraz więcej zawodów wymagających spędzania czasu przed komputerem, suche powietrze w sezonie grzewczym… Samo życie w pospiechu nierzadko sprawia, że ignorujemy pierwsze symptomy, wybierając się do poradni lekarskiej dopiero w ostateczności. W przypadku oczu, objawami, które powinny nas zaalarmować, są np.:

  • podrażnienie spojówek,
  • wrażenie piasku pod powiekami,
  • niewyraźne, nieostre widzenie,
  • przekrwienie białek ocznych,
  • świąd, pieczenie, ból.

Wymienione dolegliwości są bardzo powszechne, zaś gdy występują w łagodnym natężeniu – często nawet ich nie zauważamy lub tłumaczymy zmęczeniem. Tymczasem, jeśli się one powtarzają lub długo utrzymują, powinniśmy natychmiast zareagować. Szczególnie jeśli mamy cukrzycę. Jak dbać o oczy, aby nie dopuścić do poważnych powikłań, a nawet utraty wzroku? Warto sobie uświadomić, jak ważną jest to kwestią w przypadku diabetyków.

ad content

Retinopatia cukrzycowa

Jednym z częstych powikłań przewlekłych cukrzycy jest retinopatia cukrzycowa. Polega ona na uszkodzeniu naczyń krwionośnych siatkówki oka, które prowadzą do powstawania krwotoków, a także obrzęków. W konsekwencji pacjent może nawet stracić wzrok. Kwestia ta dotyczy w szczególności osób chorujących na cukrzycę typu 1, ponieważ to właśnie ta grupa pacjentów jest najbardziej zagrożona. 

Częstym objawem retinopatii jest postępująca nieostrość oraz występowanie dziwnych plam w polu widzenia – jednak w momencie zaobserwowania takich symptomów, jest już najczęściej za późno. Postępujących zmian nie możemy cofnąć, a jedynie zatrzymać rozwój choroby, dlatego tak ważne są regularne badania wzroku osób chorujących na cukrzycę. Jak dbać o oczy diabetyka? Przede wszystkim pamiętajmy o badaniach kontrolnych, m.in. dna oka oraz mierzeniu ciśnienia w gałce ocznej.

Profilaktyka kluczem do sukcesu

Jak wiadomo, zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć – dlatego warto zastosować kilka zmian w naszej codzienności, które pomogą nam uniknąć kłopotów ze wzrokiem w przyszłości. Higieniczny tryb życia, odpowiednia dieta, a także świadome i rozsądne decyzje to uniwersalny klucz do sukcesu, nie tylko dla osób chorujących na cukrzycę. Jak dbać o oczy każdego dnia?

Wyrównanie metaboliczne

Pierwszym i najważniejszym działaniem jest zawsze wdrożenie odpowiedniego leczenia w celu uzyskania i utrzymania prawidłowych wartości stężenia glukozy we krwi. Bardzo pomocnym i niezbędnym działaniem jest samodzielne badanie za pomocą glukometru, a także regularne wizyty u lekarza.

Poziom nawilżenia

Jednym z najczęstszych problemów pojawiających się u diabetyków, jest niewystarczający poziom nawodnienia tkanek. Dotyczy to również oczu. Oprócz stosowania kropli nawilżających (np. z kwasem hialuronowym), warto spożywać odpowiednią ilość wody – około 30 ml na każdy kilogram masy ciała.

Dieta, która dba o oczy

Cukrzyca jest chorobą, która często wymaga wprowadzenia zmian dotychczasowych nawyków żywieniowych. Wprowadzając je, warto pamiętać o składnikach odżywczych, które wspomagają prawidłową pracę oraz dobrą kondycję narządu wzroku. W codziennym jadłospisie powinny się znaleźć produkty bogate w:

  • witaminę A (np. marchew, papryka, jarmuż),
  • witaminy z grupy B (np. nabiał, jaja),
  • cynk (np. ryby, jaja, słonecznik),
  • luteina (np. cukinia, szpinak)
  • omega-3 i omega-6 (np. tłuste ryby morskie, oleje roślinne)

Zdrowy sen

Pamiętamy o tym, aby codziennie zapewnić sobie około 8 godzin snu. Jest to czas, który pozwoli naszym oczom odpocząć po całym dniu. Jeśli mamy w zwyczaju korzystanie ze smartfona przed zaśnięciem, najlepiej wyeliminujmy ten nawyk – zamiast tego np. wyjdźmy na krótki spacer.

Rozsądne korzystanie z komputera

Jeśli codziennie korzystamy z komputera, pamiętajmy o robieniu krótkich przerw, najlepiej co godzinę. Możemy wówczas podejść do okna i popatrzeć w dal lub na zielone rośliny. Warto zaopatrzyć się w okulary z powłoką antyrefleksyjną, a także stosować nawilżające krople.

Ochrona wzroku

Korzystając z oświetlenia po zmroku należy zawsze dostosować poziom jasności tak, aby był dla naszych oczu jak najbardziej komfortowy. Warto wybierać żarówki dające światło o ciepłym odcieniu. Unikajmy zarówno zbyt ostrego światła, jak i niewystarczającego oświetlenia.

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)