3 min czytania

Otyłość dziecięca – po 13 r.ż. to już nie przelewki!

Według danych WHO, w 2016 roku 18% światowej populacji dzieci i młodzieży w wieku 5–19 lat zmagało się z nadwagą lub otyłością, co pozwala określić otyłość dziecięcą mianem jednego z najpoważniejszych wyzwań zdrowia publicznego w XXI wieku1,2. W Polsce odsetek dzieci i nastolatków z nadmierną masą ciała wynosi 22%2. Częstotliwość występowania nadwagi i otyłości w tej grupie stale wzrasta. Stanowią one nie tylko problem estetyczny, lecz przede wszystkim zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia (nadciśnienie, choroba wieńcowa), czy chorób nowotworowych. Otyłość w wieku rozwojowym powoduje również negatywne następstwa psychospołeczne i emocjonalne takie, jak: niska samoocena, obniżenie poczucia własnej wartości, brak akceptacji przez rówieśników.

Spis treści:

 1. Otyłość wśród nastolatków
 2. Przyczyny otyłości wśród dzieci i młodzieży
 3. Co należy zmienić?
 4. Gdzie szukać pomocy?

Otyłość wśród nastolatków

Okres nastoletni cechuje duże prawdopodobieństwo wystąpienia nadwagi i otyłości3. Wynika to z dojrzewania płciowego, charakteryzującego się dynamicznymi zmianami budowy i masy ciała oraz zmianami psychoemocjonalnymi, spowodowanymi wpływem hormonów
z towarzyszącym intensywnym wzrostem komórek tłuszczowych oraz redystrybucją tkanki tłuszczowej (tzw. skok pokwitaniowy). Okres ten wymaga szczególnej uwagi, gdyż wg badań aż 75–80% otyłych nastolatków pozostanie otyłymi dorosłymi, obciążonymi ryzykiem wystąpienia wielu powikłań3,4.

Przyczyny otyłości wśród dzieci i młodzieży

Na rozwój otyłości wśród dzieci i młodzieży istotny wpływ mają m.in. uwarunkowania biologiczne. Jednak to czynniki społeczne, środowiskowe i ekonomiczne wpływają na kształtowanie nieprawidłowych nawyków żywieniowych, powodując w konsekwencji dodatni bilans energetyczny. Bezpośrednio nadwagę i otyłość powodować mogą:

 • Niewłaściwa dieta – nadkonsumpcja żywności
 • Nadmiar tzw. śmieciowego jedzenia, słodyczy
 • Nieregularne posiłki, podjadanie między posiłkami
 • Brak ruchu – znaczna ilość czasu spędzana w pozycji siedzącej, przed ekranem, dowożenie dzieci do szkoły i na inne zajęcia

Co należy zmienić?

Najważniejszą rolę odgrywa modyfikacja stylu życia dziecka i jego rodziny, a przede wszystkim:

 • Zmiana nawyków żywieniowych:

– regularne spożywanie posiłków,

– warzywa do każdego posiłku,

– planowanie zdrowych przekąsek (orzechy, ziarna np. dyni lub słonecznika, świeże owoce),

– kolacja lekkostrawna i niskowęglowodanowa min. 2 godziny przed snem.

 • Wdrożenie aktywności fizycznej jako formy spędzania wolnego czasu.

Gdzie szukać pomocy?

W sytuacji gdy u nastoletniego dziecka podejrzewamy nadwagę bądź otyłość, bardzo istotny krok stanowi kontakt z lekarzem w celu oceny stanu zdrowia i wykluczenia ewentualnych innych zaburzeń, mogących być przyczyną nadmiernej masy ciała, jak również konsultacja z dietetykiem, psychologiem i rehabilitantem. Bezpłatną pomoc można uzyskać np. na platformie Centrum Dietetyczne Online https://ncez.pzh.gov.pl/poradnia/ lub portalu https://diety.nfz.gov.pl/

Genexo – wytwórca glukometrów marki Glucomaxx® oraz iXell® jako firma odpowiedzialna społecznie wspiera Fundację Studio Figura, która walczy z otyłością u dzieci.  

 

Bibliografia

 1. Skrzypek M i wsp. Postępowanie żywieniowe w leczeniu otyłości u dzieci i młodzieży. Med. Og. Nauk. Zdr., 2021; 27(1): 13–22
 2. Mika-Stępkowska P., Kierkuś J., Zalecenia żywienia dzieci – profilaktyka otyłości www.podyplomie.pl/pediatriapodyplomie, maj 2020
 3. https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/nadwaga-i-otylosc-wsrod-polskich-nastolatkow/
 4. https://dietetycy.org.pl/nadwaga-i-otylosc-u-dzieci-i-mlodziezy-przyczyny-nastepstwa-zalecenia

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)