3 min czytania

Jak schudnąć przy cukrzycy typu 2?

Temperatura za oknem wzrasta, a blask słońca i błękitne niebo kuszą nas do wyjścia choćby na spacer – nie mamy już żadnej wątpliwości, że nadeszło lato. Dla niektórych ulubiona pora roku, związana z wakacyjnymi wyjazdami i relaksem m.in. na plaży. Nieco mniej cieszą się ci, którzy utożsamiają letni okres z kolejną próbą zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Odchudzanie bywa dodatkowo utrudnione, gdy mamy cukrzycę typu 2. Czy da się pogodzić ze sobą te dwie kwestie? Jak to zrobić?

Odchudzanie a cukrzyca typu 2

Nadwaga, a nawet otyłość, to częsty problem diabetyków chorujących na cukrzycę typu 2. Nadmiar tkanki tłuszczowej, podobnie jak sama choroba, często są efektem niezdrowych nawyków żywieniowych utrzymywanych przez wiele miesięcy, a nawet lat. Z tego powodu, przy wystąpieniu pierwszych problemów z prawidłowym poziomem glikemii, lekarze zalecają wdrożenie zdrowej, zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej. W niektórych przypadkach to w zupełności wystarczy – jeśli diagnoza została postawiona odpowiednio wcześnie, mamy szansę uniknąć bardziej zaawansowanych metod leczenia bazujących na przyjmowaniu leków.

Warto pamiętać, że przy cukrzycy typu 2 odchudzanie może nas uchronić nie tylko przed pogłębianiem się samej choroby. Zmniejszenie masy ciała zminimalizuje u nas ryzyko:

  • Niebezpiecznych powikłań cukrzycowych
  • Zawału serca i udaru mózgu
  • Stłuszczenia narządów wewnętrznych, m.in. wątroby
  • Chorób nowotworowych

Dieta odchudzająca w cukrzycy typu 2

Czy diabetyk może stosować popularne diety odchudzające? Nasza odpowiedź brzmi: stanowczo nie powinien. Zbyt szybka utrata masy ciała nie jest ani bezpieczna dla organizmu, ani trwała – grozi nam efektem jojo, czyli ponownym przybraniem na wadze, nierzadko z nawiązką, zaś każda kolejna próba schudnięcia w cukrzycy 2 będzie coraz trudniejsza. Ponadto typowe diety odchudzające przeznaczone są dla zdrowych osób, którym nie grożą np. wahania glikemii. Zamiast stosować „diety cud”, rozważmy raczej wizytę u dietetyka, który indywidualnie ułoży nam jadłospis umożliwiający chudnięcie w bezpiecznym tempie (maksymalnie do 1 kg tygodniowo).

W zdrowym ciele zdrowy duch – schudnij mimo cukrzycy typu 2!

Oprócz zdrowej diety z uwzględnionym deficytem kalorycznym warto wprowadzić do swojej codzienności więcej ruchu. Pamiętajmy jednak, że chęć schudnięcia przy cukrzycy typu 2 nie powinna wiązać się z karkołomnymi treningami. Nie musimy od razu zapisywać się na siłownię – na początek wystarczą nawet spacery. Przy każdej możliwej okazji wybierajmy własne nogi i na przykład parkujmy samochód nieco dalej niż zwykle albo wysiadajmy przystanek wcześniej, idźmy schodami, zamiast wsiadać do windy itd. Nawet tak małe, ale codzienne porcje ruchu będą zdecydowanie lepsze niż jego całkowity brak. Aktywność fizyczną odpuszczajmy tylko wtedy, gdy nie czujemy się najlepiej. Pamiętajmy też, aby zawsze mieć pod ręką butelkę wody oraz coś, co w razie hipoglikemii szybko podniesie nam poziom glukozy we krwi (np. cukierek).

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)