3 min czytania

Czym jest nefropatia cukrzycowa?

Nefropatia cukrzycowa, lub inaczej cukrzycowa choroba nerek, należy do przewlekłych naczyniowych powikłań cukrzycy. Jest skutkiem uszkodzenia drobnych tętniczek w kłębuszkach nerkowych przez długotrwale zwiększone stężenie glukozy we krwi, co prowadzi do postępującej niewydolności nerek. Obecnie stanowi główną przyczynę schyłkowej niewydolności nerek i konieczności leczenia dializami. Co istotne, ryzyko uszkodzenia nerek u osób z cukrzycą typu 1 i 2 jest 12-17 razy większe, niż u osób zdrowych [1].

Spis treści:

 1. Jak cukrzyca uszkadza nerki?
 2. Czynniki ryzyka cukrzycowej choroby nerek
 3. Rozpoznawanie nefropatii cukrzycowej.
 4. Profilaktyka

 

Jak cukrzyca uszkadza nerki?

Hiperglikemia powoduje patologiczne zmiany w budowie i czynności nerek. Kłębuszki nerkowe, które filtrują i oczyszczają krew, zwiększają objętość. Rośnie również ciśnienie w tętniczkach wewnątrz kłębuszków, co powoduje ich postępujące uszkodzenie. W efekcie kłębuszki przepuszczają przez swoje błony białka, które w prawidłowych warunkach nie powinny dostawać się do moczu. Stwierdza się  wówczas obecność białka w badaniu ogólnym moczu. Białkomocz z jednej strony jest wskaźnikiem uszkodzenia nerek, a równocześnie czynnikiem prowadzącym do dalszego uszkadzania nerek1.

 

Czynniki ryzyka cukrzycowej choroby nerek

Szacuje się, że nefropatia cukrzycowa rozwija się u 35–40% chorych na cukrzycę insulinozależną oraz u 25–30% chorych na cukrzycę niezależną od insuliny 2. Jest to w dużym stopniu uwarunkowane genetycznie. Natomiast do czynników ryzyka rozwoju nefropatii, które można kontrolować, należą1:

 • długo utrzymujące się wysokie stężenia glukozy,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • podwyższone stężenie cholesterolu,
 • palenie tytoniu.

 

Rozpoznawanie nefropatii cukrzycowej.

Nefropatia cukrzycowa przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Dlatego należy regularnie wykonywać badania moczu i krwi1. Wczesnym wskaźnikiem uszkodzenia nerek, wskazującym na konieczność dalszej diagnostyki, jest obecność albumin w moczu. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, u chorych na cukrzycę typu 1 badanie przesiewowe w kierunku zwiększonego wydalania albumin z moczem należy wykonywać raz w roku od 5-ego roku trwania choroby, zaś u chorych na cukrzycę typu 2 oraz u wszystkich chorych na cukrzycę ze współistniejącym nadciśnieniem tętniczym od momentu rozpoznania choroby 3.

 

Profilaktyka

W zapobieganiu cukrzycowej chorobie nerek najważniejsza jest kontrola głównych czynników ryzyka 1,3:

 • prawidłowa kontrola metaboliczna cukrzycy, wyrażona wskaźnikiem hemoglobiny glikowanej HbA1c≤7%,
 • utrzymanie prawidłowej wartości ciśnienia tętniczego,
 • leczenie zaburzeń lipidowych,
 • zaprzestanie palenia papierosów.

 

W sytuacji rozpoznania nefropatii cukrzycowej należy podjąć odpowiednie leczenie równocześnie stosując powyższe zalecenia, w celu zmniejszenia ryzyka lub  spowolnienia tempa rozwoju przewlekłej niewydolności nerek.

 

Pamiętajmy, że samokontrola glikemii oraz ciśnienia tętniczego jest kluczem do uniknięcia powikłań cukrzycy. Dlatego zachęcamy do stosowania sprawdzonych – precyzyjnych i dokładnych glukometrów linii Glucomaxx® oraz iXell®, a także ciśnieniomierzy marki iXellence®.

Bibliografia:

1. Korzeniewska-Dyl I., Co to jest cukrzycowa choroba nerek? https://podyplomie.pl/diabetologia/30393,co-to-jest-cukrzycowa-choroba-nerek
2. Hałoń A., Zmiany w nerkach w chorobach metabolicznych, Pol. J. Pathol. 2011, 1 (supl. 1): 72 – 81
3. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022 Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Curr. Top. Diabetes, 2022; 2 (1): 1–134

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)