2 min czytania

Czy diabetyk może jeść jajka?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat dowiedziono, że spożywanie jaj nie wpływa negatywnie na stan naszego zdrowia. Wieści te ucieszyły wiele osób, które nie wyobrażają sobie śniadania bez tego składnika. Nic w tym dziwnego! Jajka na twardo, na miękko, w koszulce, czy w postaci omletów i naleśników na stałe już zagościły w naszych sercach, gdyż stanowią doskonały, odżywczy posiłek. Czy jednak doniesienia naukowców dotyczą także diabetyków?

Jednoznaczne doniesienia naukowe

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Eastern Finland (UEF) wskazują na zależność pomiędzy jedzeniem jajek a cukrzycą. Eksperyment przeprowadzono na grupie liczącej niemal 2300 osób dorosłych w przedziale wiekowym 42-60 lat. Wśród finalnych wniosków znajdował się jeden: spożywanie czterech jaj tygodniowo zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 aż o 37% (w porównaniu do osób, które tygodniowo spożywały tylko 1 jajko). 

Należy oczywiście pamiętać, że droga od wyników nawet najlepiej przeprowadzonych badań, do zmian w wytycznych postępowania z chorymi na cukrzycę jest długa. Musi uwzględniać wiele dodatkowych czynników wpływających na zdrowie chorego, np. dużej zawartości cholesterolu w takiej diecie.

Co jednak w przypadku osób, które już zachorowały na cukrzycę? Naukowcy i tu dostrzegają pozytywy, choć zalecają ostrożność. Badania potwierdzają bowiem, że spożycie większej ilości jaj przez osoby chorujące na cukrzycę typu 2 sprzyja występowaniu chorób układu krążenia.

ad content

Jajka w diecie diabetyka

Jaja to nie tylko bogate źródło białka. Dostarczają również cennych składników odżywczych, m.in. luteiny. Nie zmienia to jednak faktu, że są także źródłem cholesterolu. Z tego powodu, zaleca się rozważne spożywanie jaj. Diabetyk oprócz stężenia glukozy powinien kontrolować również poziom cholesterolu we krwi. Z tego powodu, warto pamiętać o kilku zasadach. Jak bezpiecznie jeść jajka?

  • Jeśli danego dnia decydujesz się na zjedzenie jajka, ogranicz inne pokarmy zawierające cholesterol (mięso, nabiał).
  • Dbaj o to, aby w każdym posiłku królowały przede wszystkim warzywa.
  • Jeżeli masz ochotę na jajecznicę lub omlet, przygotuj potrawę na niewielkiej ilości tłuszczu roślinnego, np. oleju z awokado.
  • Do kanapki z jajkiem wybierz ciemne, pełnoziarniste pieczywo i zrezygnuj z masła.
  • Omlet będzie zdrowszy oraz bardziej sycący, jeśli dodasz do niego np. otręby.

Na zakończenie przypomnijmy jeszcze, że wszystko, co jest jedzone w nadmiarze, może zaszkodzić. Dlatego komponujmy nasz jadłospis rozważnie. Jeśli nie jesteś pewien, jak powinna wyglądać dieta diabetyka, zapraszamy do lektury naszych artykułów.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (1)

  • RYSZARD

    14 grudnia 2021 at 17:34

    Świetna strona dużo przydatnej wiedzy.Pozdrawiam 🙂