3 min czytania

Cukrzyca – jak dbać o skórę?

Jednym z codziennych problemów, z jakimi zmagają się osoby chorujące na cukrzycę, jest przesuszona skóra. Utrata wody z płaszcza hydrolipidowego sprawia, że naskórek staje się bardzo wrażliwy i podatny na uszkodzenia. Kluczem do jego wzmocnienia jest dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia – zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Zaburzenia nawodnienia skóry nasila neuropatia cukrzycowa będąca przyczyną nieprawidłowej pracy gruczołów potowych – nadmiernej potliwości w obrębie górnej połowy ciała, przy zmniejszonej potliwości dolnej części tułowia oraz nóg.

Problemy skórne diabetyków

Osoby zmagające się z cukrzycą każdego dnia mierzą się również z problemem suchej skóry. Nierzadko idzie to w parze z takimi problemami, jak:

 • świąd,
 • tendencja do łuszczenia, 
 • łupież,
 • zwiększona podatność na urazy,
 • spowolniony proces gojenia, 
 • tendencja do powstawania wyprysków ropnych,
 • zwiększona podatność na infekcje (szczególnie grzybicze).
 • nadmierne rogowacenie skóry (keratoza) głównie na stopach, z tendencją do pęknięć i nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych.

Ponadto, jednym z poważniejszych powikłań choroby jest tzw. zespół stopy cukrzycowej, który może prowadzić do nieodwracalnych zmian w tkance skórnej (martwica, deformacje), a w konsekwencji nawet do amputacji kończyn. Aby tego uniknąć, należy poświęcić uwagę uważnej pielęgnacji.

Misja: nawilżenie skóry

Cukrzyca jest chorobą, w ramach której zachodzą procesy łączące się z dehydratyzacją tkanek ciała. Mówiąc prościej – z ich zauważalnym odwodnieniem. Z tego powodu ogromnie ważnym zadaniem jest bieżące nawilżanie całego organizmu. Jak już wspomnieliśmy, należy to robić zarówno poprzez stosowanie pielęgnacji, jak również od wewnątrz. Zacznijmy od tej drugiej kwestii. Nawilżenie skóry warto rozpocząć od spożywania odpowiedniej ilości płynów. Osoba dorosła powinna wypijać co najmniej 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. 

Równolegle należy przyjrzeć się swojej dotychczasowej pielęgnacji skóry. Przy cukrzycy może być ona niewystarczająca. Co warto wprowadzić do codziennej rutyny?

Przede wszystkim – zaopatrzmy się w dobry preparat nawilżający. Jego podstawą powinny być emolienty, czyli substancje, które odpowiadają za nawilżanie, ale także natłuszczanie skóry. Delikatna warstwa oleju dodatkowo pomaga chronić naskórek przed wytracaniem wilgoci. Naturalne emolienty to np.:

 • masło shea,
 • olej lniany,
 • olej z awokado,
 • olej jojoba,
 • olej konopny.

U pacjentów z hiperkeratozą skóry stóp wskazane jest stosowanie preparatów nawilżających i natłuszczających zawierających mocznik i lanolinę.

Co jeszcze powinny zawierać kosmetyki służące codziennej pielęgnacji skóry diabetyka? W zależności od bieżących potrzeb, warto przyjrzeć się innym wyciągom roślinnym.

 • Ekstrakty z pestek grejpfruta, czy liści szałwii lekarskiej, wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.
 • Propolis wzmacnia strukturę naskórka oraz naczynka podskórne, pozytywnie wpływa na krążenie oraz doskonale nawilża.
 • Wyciągi i oleje z konopii siewnej działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i ochronnie, a przy tym nadają się do stosowania nawet przez osoby ze schorzeniami skórnymi (np. atopowym zapaleniem skóry).

Podsumowując: kluczem do uzyskania (i utrzymywania) odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry jest spożywanie odpowiedniej ilości wody oraz regularna pielęgnacja przy użyciu preparatów bazujących na emolientach, a także bogatych w naturalne wyciągi roślinne, które wspomagają nawilżenie i regenerację.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (3)

 • Diabetyczka

  8 października 2021 at 14:56

  Dla zwykłego człowieka – diabetyka – te wszystkie oleje , które zalecacie są nie osiągalne – osiągalna jest tylko woda. Kontakt chorego z diabetologiem przez telefon tez nie wiele pomaga. Pozdrawiam

  • Redakcja Szkoła Diabetyka

   18 października 2021 at 11:44

   O wskazane w artykule oleje proszę zapytać w aptece. Można je nabyć także w sklepach zielarskich oraz niektórych sklepach ze zdrową żywnością.

 • Niewiedząca.

  13 października 2021 at 16:01

  Fajne wskazówki dla początkujących tym tematem