4 min czytania

Cukrzyca i nadciśnienie. Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia.

U chorych na cukrzycę nadciśnienie tętnicze występuje do 4 razy częściej, niż u osób zdrowych, przy czym dwukrotnie częściej u osób z cukrzycą typu 2 (ok. 70%), niż typu 1 (ok. 30–40%) [1]. Nadciśnienie tętnicze stanowi jedno z powikłań cukrzycy, dodatkowo przyspiesza rozwój innych późnych powikłań, zwłaszcza związanych z niekorzystnymi zmianami w naczyniach krwionośnych takich, jak: udar mózgu, zawał serca, retinopatia i nefropatia. Udar mózgu i zawał serca powodują aż 80% zgonów wśród chorych na cukrzycę, ze współistniejącym nadciśnieniem tętniczym [1].

Spis treści:

1. Dlaczego cukrzyca sprzyja nadciśnieniu?
2. Cele leczenia nadciśnienia tętniczego u osób z cukrzycą
3. Domowe pomiary ciśnienia
4. Ciśnieniomierz iXellence® BPM Easy

Dlaczego cukrzyca sprzyja nadciśnieniu?

Wysoki poziom glukozy we krwi wpływa negatywnie na elastyczność naczyń krwionośnych, co skutkuje większym oporem dla przepływu krwi. Następuje też  bezpośrednie uszkodzenie komórek wyściełających wnętrze naczyń krwionośnych, tzw. komórek śródbłonka, które produkują różne substancje regulujące napięcie ściany naczyń. Uszkodzenie śródbłonka zaburza tę regulację2.
Wzrost ciśnienia jest też powiązany z otyłością, na którą cierpi wiele osób z cukrzycą, zwłaszcza typu 2. Występują u nich zmiany hormonalne, w efekcie których rośnie ciśnienie krwi. Mają one również zwiększoną objętość krwi, która musi się pomieścić w określonej objętości naczyń krwionośnych2.
Wreszcie cukrzyca wpływa negatywnie na działanie nerek, które są narządem regulującym  ilość wody, sodu i potasu w organizmie, co ma  kluczowe znaczenie dla  ciśnienia tętniczego2. Wzrost ciśnienia może też wynikać z rozwoju nefropatii cukrzycowej.

Cele leczenia nadciśnienia tętniczego u osób z cukrzycą

Celem leczenia nadciśnienia u osób z cukrzycą jest optymalne zmniejszenie ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych, poprzez obniżenie ciśnienia do wartości < 130/80 mm Hg u osób do 65 r.ż. (u osób w wieku > 65 lat do wartości < 140/80 mm Hg)3. Zgodnie z wynikami badań klinicznych i opinią towarzystw naukowych w zakresie redukcji ryzyka zgonów i wszystkich powikłań sercowo-naczyniowych i nerkowych, prawidłowa kontrola ciśnienia  tętniczego  jest  równie  ważna  jak  wyrównanie  glikemii1,4.

Domowe pomiary ciśnienia

U wszystkich pacjentów diabetologicznych z rozpoznanym nadciśnieniem zaleca się samokontrolę w warunkach domowych3.
Domowe pomiary ciśnienia tętniczego pozwalają na wielokrotne powtarzanie pomiarów poza gabinetem lekarskim, w warunkach życiowych chorego5.
W celu wykonania prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego należy przestrzegać poniższych zasad5:

 1. Używać ciśnieniomierzy automatycznych, elektronicznych, z mankietami naramiennymi, najlepiej posiadających walidację zgodną z określonymi protokołami.
 2. Pomiary wykonywać w cichym pomieszczeniu, w komfortowej temperaturze.
 3. Powstrzymać się od palenia, spożywania posiłków i produktów z kofeiną i wysiłku fizycznego przez 30 minut przed pomiarem.
 4. Podczas pomiaru siedzieć wygodnie, z podpartymi plecami i stopami opartymi swobodnie na podłodze, nogi nie powinny być skrzyżowane.
 5. Ręka z odkrytym ramieniem powinna być swobodnie oparta na stole, mankiet w odpowiednio dobranym rozmiarze powinien być założony na odsłonięte ramię na wysokości serca.
 6. Należy wykonać 2 pomiary z 1 minutowym odstępem, zanotować oba wyniki.
 7. Nie wolno rozmawiać podczas pomiarów i pomiędzy nimi.

Ciśnieniomierz iXellence® BPM Easy

Do wykonywania domowych pomiarów ciśnienia doskonale nadają się ciśnieniomierze firmy Genexo, np. ciśnieniomierz automatyczny iXellence® BPM Easy6. Urządzenie to posiada walidację kliniczną ESH (European Society of Hypertension) gwarantującą dokładność wyników oraz Certyfikat TUV Rheinland,  poświadczający jakość i bezpieczeństwo użytkowania ciśnieniomierza. iXellence® BPM Easy jest wyposażony we wskaźnik nieregularnego bicia serca (IHB) i pamięć 100 pomiarów.  Mankiet ciśnieniomierza jest uniwersalny (zakres 24 – 43 cm), odpowiedni dla różnych  użytkowników.
Ciśnieniomierz automatyczny iXellence® BPM Easy jest prosty w obsłudze, intuicyjny – wyposażony tylko w dwa przyciski. Ponadto jest lekki i kompaktowy – idealny do pomiarów domowych jak i w podróży.
Diabetycy, będąc w szczególny sposób narażeni na występowanie nadciśnienia tętniczego, powinni przykładać uwagę do częstej samokontroli w warunkach domowych. Stosując się do naszych rad oraz wybierając ciśnieniomierz posiadający walidację kliniczną, pomiary uzyskane podczas samodzielnego badania będą równie rzetelne, jak te wykonane przez specjalistę.

Źródła:

 1. Kmiecik , M., Jasik , M., Dęmbe , K., Krasnodębski , P., & Karnafel , W. (2013). Nadciśnienie tętnicze w cukrzycy . Kardiologia W Praktyce, 7(1), 49-51.
 2. https://diabetyk.org.pl/co-ma-wspolnego-nadcisnienie-tetnicze-z-cukrzyca/
 3. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022 Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
 4. Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym — 2019 rok, Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce 2019, 5 (1): 1–86
 5. Prejbisz A., Dobrowolski P., Kabat M., Januszewicz A.: Wykonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego w gabinecie lekarskim i poza nim. Podsumowanie wytycznych European Society of Hypertension 2021. Med. Prakt., 2021; 6: 10–16
 6. https://genexo24.pl/produkt/cisnieniomierz-ixellence-bpm-easy/

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)