Śniadanie najważniejszym posiłkiem dnia
Pierwszy po przebudzeniu posiłek jest niezwykle ważny – powinien dostarczyć nam energii i nasycić, a przy tym nie obciążać zbytnio żołądka. Warto zadbać o to, aby znalazły się w nim produkty bogate w błonnik pokarmowy. Śniadanie diabetyka powinno zawierać również białko. Produkty, które szczególnie powinny zwrócić naszą uwagę, to:
- pieczywo pełnoziarniste lub razowe,
- płatki owsiane, gryczane lub orkiszowe,
- chudy nabiał: twaróg, kefir, jogurt naturalny,
- chude wędliny np. z indyka,
- jaja,
- warzywa i owoce,
- orzechy i nasiona np. słonecznika,
- niewielka ilość tłuszczy roślinnych, np. oliwa z oliwek.
Pamiętajmy o tym, aby produkty były możliwie wysokiej jakości. W czasie zakupów poświęćmy czas na przyjrzenie się ich etykietom – np. w przypadku jogurtu naturalnego, który nie powinien zawierać cukru.
Propozycje śniadań dla diabetyka
Przygotowując posiłek warto skomponować go tak, aby łączył białko, tłuszcz oraz węglowodany w dobrze wyważonych proporcjach. Rezygnujemy całkowicie z produktów wysoko przetworzonych i dosładzanych – pożegnajmy chleb tostowy, czy naleśniki z dżemem. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na niezawodne i zdrowe śniadania dla diabetyka.
- Chudy twarożek z odrobiną jogurtu naturalnego, szczypiorkiem i rzodkiewką.
- Kanapki z jajkiem ugotowanym na twardo, posypanym szczypiorkiem.
- Jajecznica z chudą szynką z indyka.
- Kanapki z szynką oraz jajkiem.
- Tost z pieczywa razowego posmarowany rozgniecionym awokado.
- Kanapki z twarogiem i pomidorem.
Co zjeść na drugie śniadanie?
Kolejnym ważnym posiłkiem w ciągu dnia jest drugie śniadanie. Diabetycy powinni pamiętać o zachowaniu niewielkich porcji i traktować je bardziej w kategoriach przekąski lub szybkiego „podładowania energii”. Pacjenci z cukrzycą typu 1 każdy swój posiłek muszą zabezpieczyć insuliną. Kluczową sprawą jest więc właściwe szacowanie posiłków pod względem zawartości węglowodanów, tłuszczów i białka i umiejętne dawkowanie insuliny. Zawsze należy stosować się do zasady, aby posiłek był dobrze zbilansowany. Doskonale sprawdzi się np. jogurt naturalny z kilkoma truskawkami lub borówkami i małą garścią orzechów, albo serek wiejski ze świeżym ogórkiem i odrobiną koperku.
Po więcej inspiracji oraz pomysłów na ciekawe śniadania zapraszamy na grupę Facebookową Szkoła Diabetyka.
Aga
31 sierpnia 2021 at 10:31Ważny indeks glikemiczny? A co z ładunkiem? To ładunek jest ważniejszy. Niski i średni ładunek, który się w prostu sposób oblicza jest ok. Autor tego wpisu ma starą wiedzę, jeśli nie wspomina o ładunku
Redakcja Szkoła Diabetyka
8 września 2021 at 11:29Zalecenia żywieniowe nie są standardowe dla wszystkich. Należy uwzględnić tu: typ cukrzycy, wiek, stopień zaawansowania choroby, powikłania i percepcję pacjenta.
Ładunek glikemiczny to wskaźnik, który oprócz IG bierze pod uwagę ilość węglowodanów występujących w porcji. Posługując się jednocześnie zarówno indeksem, jak i ładunkiem glikemicznym uzyskujemy dokładniejszą wskazówkę o ilości węglowodanów w posiłku. Jest to pomocne dla osób z dużą percepcją. Jednak większość diabetyków choruje na typ 2.To przeważnie osoby w „sile wieku”, które nie są zainteresowane prowadzeniem rachunków.
Chcąc zapewnić im dobrą jakość życia, dostosowujemy zalecenia,np. małe porcje i spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Produkty o niskim IG zabezpieczają przed niekontrolowanymi wzrostami glikemii, gdyż węglowodany wchłaniać się będą stopniowo. Poziom cukru oczywiście podniesie się, jednakże nie nastąpi to tak raptownie i tak wysoko, jak ma to miejsce w przypadku produktów o wysokim IG.
Artykuł poświęcony kwestii ładunku glikemicznego ukaże się już wkrótce.
Ewa Russek
31 sierpnia 2021 at 21:10Proszę o więcej pomyslow