4 min czytania

Cukrzyca ciążowa po porodzie – co powinnaś wiedzieć?

Ciąża jest stanem, w którym troszczymy się o siebie z wyjątkową starannością. Zatem kiedy lekarz diagnozuje u nas cukrzycę ciążową, możemy czuć zakłopotanie lub dezorientację, nie wiedząc, w jaki sposób o siebie zadbać, by zatrzymać rozwój choroby, a przy tym nie zaszkodzić dziecku. Dziś przypomnimy najważniejsze informacje, a także opowiemy, co dzieje się w organizmie świeżo upieczonej mamy już po porodzie.

Spis treści

 1. Czym jest cukrzyca ciążowa – przyczyny, objawy
 2. Jak wygląda poród w cukrzycy ciążowej?
 3. Czy cukrzyca ciążowa jest zagrożeniem dla dziecka?
 4. Wysoki cukier po porodzie
 5. Cukrzyca ciążowa po porodzie – zalecenia, dieta

Czym jest cukrzyca ciążowa – przyczyny, objawy

Cukrzyca to choroba metaboliczna, której towarzyszą zaburzenia hormonalne. Jak do niej dochodzi? Wraz z początkiem ciąży, organizm kobiety z dnia na dzień zaczyna funkcjonować nieco inaczej. Jeśli jeszcze przed ciążą utrzymywało się u niej podwyższone stężenie glukozy we krwi, np. na skutek niezdrowych nawyków żywieniowych, może się u niej rozwinąć cukrzyca ciążowa. Po porodzie cała sytuacja się stabilizuje, jednak przez 9 miesięcy należy o siebie dbać ze szczególną troską.

Wśród przyczyn choroby, najczęściej wymienia się m.in. predyspozycje genetyczne, wiek (powyżej 35 r.ż.), czy cukrzycę przy poprzednich ciążach. Musimy na siebie szczególnie uważać również wtedy, gdy jest to nasze trzecie (lub kolejne) dziecko. Cukrzyca ciążowa może wystąpić również u kobiet otyłych lub chorujących na zespół policystycznych jajników.

Do popularnych objawów należą zaś:

 • zwiększony apetyt (szczególnie na słodkie produkty),
 • wzmożony głód oraz pragnienie,
 • częste i obfite oddawanie moczu,
 • obecność glukozy w moczu,
 • przesuszenie skóry,
 • infekcje intymne,
 • zmęczenie i senność,
 • stany depresyjne.

Jak wygląda poród w cukrzycy ciążowej?

Moment rozwiązania ciąży jest ogromnie ważnym i niejednokrotnie bardzo stresującym wydarzeniem w życiu kobiety – w szczególności, jeżeli jest to nasze pierwsze dziecko. Jeśli jednak zdiagnozowano u nas cukrzycę ciążową, dochodzi dodatkowy czynnik stresogenny. O tym, jak wygląda poród ciężarnej z cukrzycą ciążową napisaliśmy już w jednym z naszych artykułów poradnikowych i serdecznie zapraszamy do jego lektury.

Choć samo rozwiązanie ciąży nie jest jedyną kwestią, która może martwić kobiety chorujące na cukrzycę ciążową, po porodzie gospodarka cukrowa kobiety przeważnie szybko powraca do normy, zaś choroba ustępuje w naturalny sposób. 

ad content

Czy cukrzyca ciążowa jest zagrożeniem dla dziecka?

Jedną z kwestii, o które przyszłe mamy pytają swoich lekarzy najczęściej, jest to, czy przebycie cukrzycy ciążowej pozostawi jakikolwiek negatywny ślad w organizmie zarówno mamy, jak i dziecka. Nie bez powodu. Dziecko z takiej ciąży może mieć większą skłonność do chorób serca i układu krążenia, a także układu nerwowego oraz nerek. 

Najczęstszym powikłaniem cukrzycy ciążowej jest jednak makrosomia – czyli duża masa urodzeniowa. W niektórych przypadkach, po stwierdzeniu makrosomii, poród nie może odbyć się siłami natury, lecz poprzez cesarskie cięcie.

Jeżeli jednak pacjentka jest leczona prawidłowo, w jej organizmie nie dochodzi do hiperglikemii i hipoglikemii, zaś terapia zostanie wdrożona odpowiednio wcześnie – dziecko urodzi się zdrowe.

Wysoki cukier po porodzie

Kolejną kwestią, która martwi przyszłe mamy jest to, czy stężenie glukozy w ich krwi się z czasem ustabilizuje, czy też już do końca życia będą musiały zażywać leki, które zostały im zalecone po zdiagnozowaniu cukrzycy ciążowej. Po porodzie najczęściej terapia się kończy, jednak wszystkie leki należy odstawiać wyłącznie pod kontrolą lekarza. 

Pamiętajmy również o ścisłej kontroli stężenia glukozy jeszcze przez około 2 tygodnie po zakończeniu leczenia – chyba, że lekarz wyda inne zalecenia. Maksymalnie do 12 tygodni po porodzie należy również powtórzyć test OGTT, czyli tzw. krzywą cukrową. 

Cukrzyca ciążowa po porodzie – zalecenia, dieta

Choć po zakończeniu ciąży kończymy stosować terapię – nie oznacza to jeszcze powrotu do poprzednich nawyków. Należy zawsze pamiętać o przebytej cukrzycy ciążowej. Po porodzie, w okresie karmienia, kontynuujemy odżywczą i zdrową dietę. Warto również stopniowo wprowadzać regularną aktywność fizyczną. Więcej informacji na temat zaleceń zawarliśmy na podstronie Cukrzyca ciążowa – jak dbać o siebie.

Bibliografia:

Cypryk K., Cukrzyca ciążowa, Gin. Perinat. Prakt. 2016; 1, 2: 41–44

Ożegowska-Wender E. i inni, Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników postępowania u kobiet z cukrzycą, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, 215–229

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2021. Diabetologia Kliniczna. 2021

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)