3 min czytania

Jak wygląda poród ciężarnej z cukrzycą ciążową?

Poród jest bardzo szczególnym i niezwykle ważnym momentem w życiu każdej przyszłej mamy. A jak to wygląda w przypadku kobiet chorujących na cukrzycę ciążową? Czy pacjentka taka musi się przygotować do porodu w inny sposób niż osoba zdrowa? Dziś wyjaśnimy tę kwestię.

Poród z cukrzycą ciążową – co warto wiedzieć?

Choć dzień porodu jest dla wielu kobiet stresujący już sam w sobie – są sytuacje, kiedy nasze obawy z nim związane wzrastają jeszcze bardziej. Kiedy u kobiety zdiagnozowano cukrzycę ciążową, od razu wiadomo, że od tej pory przyszła mama będzie musiała na siebie uważać oraz dbać o swoje zdrowie z jeszcze większym zaangażowaniem. 

Choć po diagnozie zostaje włączona odpowiednia terapia, przyszła mama z pewnością zastanawia się, jak będzie wyglądał poród z cukrzycą ciążową. Choroba nie stanowi wskazania do wykonania cesarskiego cięcia, jednak lekarz może taką formę porodu zalecić, jeżeli badanie ultrasonograficzne wskazuje masę ciała dziecka powyżej 4 kg. Wówczas ginekolog stwierdza makrosomię i może zalecić rozwiązanie ciąży poprzez zabieg.

Najkorzystniejszą formą, zarówno dla matki, jak i dla dziecka, jest poród siłami natury. Warunkiem jest jednak prawidłowa masa dziecka.

W trakcie ciąży cukrzyca musi zostać wyrównana. Oznacza to, że wyniki przyszłej mamy powinny wyglądać następująco:

  • glikemia na czczo na poziomie 70-90 mg/dl
  • stężenie glukozy godzinę po posiłku < 140 mg/dl 
  • stężenie glukozy dwie godziny po posiłku < 120 mg/dl
  • poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1C) < 6,5% w I trymestrze, a w kolejnych < 6,0 %
  • brak ciał ketonowych

Przyszła mama powinna nie tylko kontrolować swoją cukrzycę, ale także ze zwiększoną troską i czujnością kontrolować stan zdrowia rozwijającego się w niej dziecka. Powinna regularnie poddawać się badaniom kontrolnym – regularnie odwiedzać położnika (co około dwa tygodnie), wykonywać USG i echo serca płodu, a także ocenę przepływów naczyniowych. 

Poród z cukrzycą ciążową – możliwe powikłania

Jakie niebezpieczeństwa mogą spotkać mamę i dziecko w trakcie porodu? Cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie, jeżeli nie została odpowiednio wyregulowana lub późno wykryta. Jednym z powikłań, które występuje najczęściej, jest makrosomia płodu. Gdy dziecko jest duże (powyżej 4,2 kg), mogą pojawić się komplikacje, np. dystocja barkowa. 

Sam poród może okazać się o wiele bardziej bolesny i trudny, a nawet niebezpieczny również dla przyszłej mamy – w szczególności jeśli jest drobnej budowy ciała.

Jak się przygotować do porodu z cukrzycą ciążową?

Gdy wolnymi krokami zbliża się termin, należy spakować się do szpitala. To, co powinno znaleźć się w naszej torbie, określane jest w wymogach placówki, w której odbędzie się nasz poród. W cukrzycy ciążowej należy jednak dodatkowo zabrać ze sobą:

  • glukometr i paski testowe,
  • insulinę i urządzenie do podawania hormonu,
  • inne przyjmowane leki,
  • słodkie przekąski na wypadek hipoglikemii,
  • dzienniczek samokontroli.

Po porodzie należy otoczyć noworodka opieką i wnikliwą obserwacją przez co najmniej 48 godzin, między innymi z powodu ryzyka hipoglikemii u dziecka. Dlatego w przypadku dzieci matek z cukrzycą ciążową, wypisanie ze szpitala może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 3 dni. 

Po porodzie glikemia u większości kobiet ulega normalizacji, ale wszystkie pacjentki z przebytą cukrzycą ciążową powinny po okresie połogu wykonać kontrolnie doustny test tolerancji glukozy. Należy pamiętać, że przebycie cukrzycy ciążowej jest czynnikiem ryzyka wystąpienia cukrzycy w późniejszych latach życia. 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)