5 min czytania

Cukrzyca a dieta wegetariańska.

W diecie ludności krajów wysokorozwiniętych obserwuje się tendencję do nadmiernego spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego, dużych ilości węglowodanów, szczególnie cukru i jego przetworów oraz żywności przetworzonej, przy równocześnie niskim spożyciu warzyw i owoców [1]. Są to nawyki prowadzące do rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy. Dlatego z korzyścią dla naszego organizmu wydaje się wprowadzanie zmian w sposobie żywienia w kierunku diet ograniczających spożywanie pokarmów mięsnych [1].

Spis treści:

 1. Ogólne zalecenia dietetyczne.
 2. Wpływ sposobu żywienia na ryzyko wystąpienia cukrzycy.
 3. W jaki sposób dieta o małej zawartości tłuszczów, oparta na produktach roślinnych, wpływa na kontrolę glikemii?
 4. Prawidłowo zbilansowana dieta roślinna.

 

Ogólne zalecenia dietetyczne.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD) w swoich zaleceniach stwierdza, że jednym z priorytetów leczenia cukrzycy, niezależnie od jej typu, powinno być utrzymywanie prawidłowej masy ciała osoby z cukrzycą2. Zgodnie z wytycznymi PTD ogólne cele leczenia dietetycznego w cukrzycy obejmują uzyskanie i utrzymanie2:

 • prawidłowego stężenia glukozy w osoczu krwi, w celu prewencji powikłań cukrzycy;
 • optymalnego stężenia lipidów i lipoprotein w surowicy;
 • optymalnych wartości ciśnienia tętniczego krwi, w celu redukcji ryzyka chorób naczyń;
 • pożądanej masy ciała.

Aby to osiągnąć, osoby z cukrzycą powinny przestrzegać takich samych zasad  prawidłowego żywienia, jak osoby zdrowe z uwzględnieniem dodatkowo2:

 • kontrolowania wielkości spożywanych porcji;
 • kontrolowania ilości spożywanych węglowodanów;
 • ograniczenia spożycia żywności zawierającej węglowodany łatwo przyswajalne,
 • regularnego spożywania posiłków, w tym śniadania;
 • wolnego tempa spożywania posiłków.

Nie ma diety uniwersalnej dla wszystkich osób z cukrzycą. W leczeniu cukrzycy mogą być stosowane rożne modele żywieniowe, które zakładają znaczący udział warzyw nieskrobiowych, maksymalne ograniczenie cukrów dodanych oraz rafinowanych zbóż, a także zwiększenie udziału żywności minimalnie przetworzonej2. Dieta wegetariańska również wpisuje się w te założenia.

 

Wpływ sposobu żywienia na ryzyko wystąpienia cukrzycy.

W diecie opartej na produktach roślinnych posiłki zawierają na ogół mniej kalorii, tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Osoby stosujące taką dietę mają mniejszy wskaźnik masy ciała (BMI), niż osoby jedzące mięso. Stosowanie diet roślinnych wiąże się również z większym spożyciem błonnika, potasu oraz witaminy C3. Wyniki badań wskazują, że wraz ze wzrostem spożycia produktów zwierzęcych, zwiększa się częstość występowania cukrzycy (od 2,9% wśród wegan do 7,8% wśród osób, które nie ograniczały spożycia produktów zwierzęcych)3. Ponadto badania prowadzone w grupie osób z cukrzycą typu 2 wykazały poprawę poziomu glikemii i profilu lipidowego wśród osób na diecie roślinnej. Obserwowano również zmniejszenie zapotrzebowania na leki obniżające poziom cukru3.

 

W jaki sposób dieta o małej zawartości tłuszczów, oparta na produktach roślinnych wpływa na  kontrolę glikemii?

Produkty roślinne zawierają mniej tłuszczów, zwłaszcza nasyconych, a więc mają niższą kaloryczność, co wpływa na redukcję masy ciała oraz poprawę wartości hemoglobiny glikowanej.  Zmniejszenie ilości tłuszczów w diecie zwiększa insulinowrażliwość, co poprawia tolerancję węglowodanów. Ponadto prawidłowo zbilansowana dieta roślinna bazuje na węglowodanach o małym indeksie glikemicznym, z ograniczeniem spożycia produktów
o wysokim indeksie glikemicznym3.

 

Prawidłowo zbilansowana dieta roślinna.

Powodzenie stosowania diety wegetariańskiej zależy od jej prawidłowego zbilansowania. Posiłki wegetariańskie powinny być tak urozmaicone, aby dostarczały wszelkich niezbędnych składników odżywczych. W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu białka należy stosować roślinne zamienniki mięsa, w łagodniejszych formach wegetarianizmu produkty nabiałowe a czasem nawet mięso (semiwegetarianizm). Przy odpowiedniej ilości warzyw, owoców i produktów zbożowych w diecie nie powinny występować niedobory witamin i składników mineralnych1.

Dietom wegetariańskim, oprócz wielu korzyści zdrowotnych, zarzuca się często ryzyko powstawania niedoborów żywieniowych. Dotyczy to zwłaszcza witaminy B12, witaminy D, żelaza i wapnia. W przypadku, gdy nie eliminuje się z diety wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, a jedynie ogranicza spożycie mięsa, ryzyko to maleje4.

Potencjalnym problemem dla diabetyków może być fakt, że z powodu braku mięsa, dieta wegetariańska  zawiera więcej kalorii pochodzących z węglowodanów, niż z białka, co może skutkować efektem odwrotnym do zamierzonego, czyli hiperglikemią. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety5.

Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska może być stosowana przez osoby chorujące na cukrzycę. Model żywienia oparty na produktach roślinnych i niskiej zawartości tłuszczów, zwłaszcza w połączeniu z aktywnością fizyczną, pomaga w  wyrównaniu poziomu glukozy we krwi i zapobieganiu niekorzystnym następstwom cukrzycy.

Źródła:

 1. Pyrzyńska E., Dieta wegetariańska w świetle zasad prawidłowego odżywiania–postawy i zachowania wegetarian w Polsce. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, 2013, 906 (06): 27-36.
 2. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022 Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Curr. Top. Diabetes, 2022; 2 (1): 1–134
 3. Trapp C., Levin S., Przygotowanie do zalecania diet opartych na produktach roślinnych w celu zapobiegania i leczenia cukrzycy, Diabetologia po Dyplomie 2012, 9 (2), 33 – 40
 4. https://dietetycy.org.pl/semi-wegetarianizm/
 5. https://cukrzycapolska.pl/rodzaje-diet/dieta-wegetarianska/

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)