4 min czytania

Ciśnienie na zdrowie – ciśnieniomierze iXellence®

Nadciśnienie i cukrzyca to duet będący zjawiskiem równie niebezpiecznym, co częstym. Nieunormowane ciśnienie tętnicze krwi u diabetyka może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne – niejednokrotnie prowadzi nawet do ciężkich zaburzeń układu krążenia, zawału serca, czy udaru mózgu. Jak temu zapobiec? Z całą pewnością pomocna będzie świadoma samoobserwacja oraz rozszerzenie monitoringu cukrzycy o regularną kontrolę ciśnienia tętniczego krwi. Warto w tym celu skorzystać z precyzyjnych i nowoczesnych ciśnieniomierzy marki iXellence®.

Kiedy mówimy o nadciśnieniu?

Nadciśnienie to stan, w którym wartość ciśnienia tętniczego trwale przekracza średnio 140/90 mm Hg. Towarzyszące mu objawy powinny wzbudzić naszą czujność. Należą do nich m.in.:

 • bóle i zawroty głowy,
 • wypieki na twarzy,
 • uczucie niepokoju,
 • zwiększona potliwość,
 • drżenie rąk,
 • bezsenność,
 • szumy uszne,
 • przyspieszona akcja serca,
 • uczucie rozpierania w klatce piersiowej.

Nadciśnienie i cukrzyca – niebezpieczny duet

Czy wiesz, że ponad 10 milionów dorosłych Polaków zmaga się z nadciśnieniem tętniczym? Z tego ponad 1,5 miliona choruje równocześnie na cukrzycę. Największy odsetek ok 80% stanowią osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2, w szczególności ze współwystępującą otyłością.

Choć, oczywiście, nie każdy diabetyk musi od razu chorować na nadciśnienie – oba schorzenia często występują w parze. Dlaczego są tak niebezpieczne?

Zarówno nadciśnienie, jak i cukrzyca wiążą się z podwyższonym ryzykiem zapadalności na choroby układu sercowo-naczyniowego. Warto wiedzieć, że to właśnie te schorzenia są najczęstszymi przyczynami śmierci pacjentów z cukrzycą. Obecność nadciśnienia tętniczego u chorych na cukrzycę zwiększa śmiertelność 7,2-krotnie. Ponadto u diabetyków ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym krwi prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, czy też udaru, jest znacznie większe, niż u osób z normoglikemią.

Co jeszcze grozi diabetykom z nadciśnieniem?

 • Ryzyko pojawienia się zmian miażdżycowych.
 • Większe prawdopodobieństwo powikłań cukrzycowych, m.in. nefropatii.
 • Niewydolność nerek.

Profilaktyka to podstawa

Jak zminimalizować niebezpieczeństwo? W tej materii zgadzamy się ze znanym porzekadłem głoszącym, iż lepiej zapobiegać, niż leczyć. Z tego powodu warto wprowadzić do swojej codzienności działania profilaktyczne najlepiej jeszcze zanim zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy. Jednym z zalecanych i prostych działań jest regularny pomiar ciśnienia tętniczego krwi w warunkach domowych przy użyciu ciśnieniomierza automatycznego – urządzenia, które pozwala w prosty sposób monitorować nasze ciśnienie tętnicze. 

Osobom chorującym na cukrzycę zaleca się wykonywanie pomiarów około 2 razy w tygodniu, najlepiej dwukrotnie: rano (od razu po przebudzeniu) oraz po południu. Za nieprawidłowe ciśnienie przyjmuje się średnią wartość z kilku pomiarów przekraczającą ≥ 135/85 mm Hg. Sytuacja taka wymaga konsultacji lekarskiej. 

Jaki ciśnieniomierz wybrać? 

Choć z urządzenia możesz skorzystać w każdym gabinecie zabiegowym, warto zaopatrzyć się w swój własny ciśnieniomierz. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, my w szczególności polecamy te z linii iXellence® – łatwe w użyciu i, co najważniejsze, bardzo dokładne.

Ciśnieniomierz automatyczny iXellence® BPM Easy to profesjonalne urządzenie do wykonywania domowych pomiarów ciśnienia. Model ten posiada walidację kliniczną ESH (European Society of Hypertension), dlatego może być również wykorzystywany w warunkach ambulatoryjnych. Zgodność z protokołami walidacyjnymi oznacza najwyższą wiarygodność oraz dokładność pomiarów.

Model przeznaczony do użytku domowego dla całej rodziny. Umożliwia utworzenie 4 profili użytkowników i indywidualny zapis pomiarów każdego z nich. Urządzenie pozwoli Ci zatroszczyć się nie tylko o swoje zdrowie, ale również Twoich najbliższych.

Nowoczesny ciśnieniomierz, w którym zastosowano technologię Bluetooth umożliwiającą łatwe przesyłanie danych. Dzięki temu, urządzenie łączy się z aplikacją Zdrowiej – narzędziem do monitorowania wyników pomiarów z glukometru, ciśnieniomierza oraz termometru. Ułatwia samokontrolę diabetyka oraz pozwala na tworzenie czytelnych raportów, które można na bieżąco konsultować ze swoim lekarzem.

Dokładne i intuicyjne w obsłudze ciśnieniomierze iXellence® pomagają w codziennej profilaktyce nadciśnienia w cukrzycy. W zależności od wybranego modelu, mogą być przydatnym urządzeniem nowoczesnego systemu do monitorowania zdrowia w domowych warunkach. To co je charakteryzuje, to w szczególności:

 • Wysoka dokładność pomiarów potwierdzona walidacja kliniczną ESH (European Society of Hypertension)*;
 • Łatwość obsługi; 
 • Wygoda i bezpieczeństwo użycia;
 • Czytelny ekran pozwalający na wygodny odczyt wyników;
 • Funkcja pozwalająca na wykrycie nieregularnego bicia serca;
 • Możliwość użytkowania nawet przez kilka osób i niezależny zapis wyników*;
 • Możliwość integracji z aplikacją mobilną Zdrowiej*.

* W zależności od modelu.

 

Bibliografia
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2021. Diabetologia Kliniczna. 2021
Narkiewicz K., Pułapki w leczeniu nadciśnienia tętniczego u chorych na cukrzycę, Katedra Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Mazur-Mucha M., Chrostowska M., Rozpoznanie i leczenie nadciśnienia tętniczego u pacjentów ze współistniejącą cukrzycą w świetle zmieniających się wytycznych, Choroby Serca i Naczyń 2019, tom 16, nr 4, s. 229–239

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)