4 min czytania

Bieg „Policz się z cukrzycą” – porady nie tylko dla uczestnika

Co roku, w ramach akcji charytatywnych odbywających się podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod kierownictwem Jurka Owsiaka, możemy wziąć udział w biegu „Policz się z cukrzycą”. Dziś przybliżymy nieco ideę tego wydarzenia, a także podpowiemy, jak się do niego przygotować.

Jak „policzyć” się z cukrzycą?

Już niebawem rusza jubileuszowa 30. edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach tego wydarzenia, co roku organizowany jest bieg „Policz się z cukrzycą” – akcja charytatywna mająca na celu promowanie aktywnego trybu życia oraz zebranie środków na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży. W tym roku odbędzie się 16. edycja tej rywalizacji, w której chętnie biorą udział zarówno osoby zdrowe, jak i sami diabetycy.

Ponieważ mamy pandemię, bieg „Policz się z cukrzycą” odbywa się wirtualnie. Oznacza to, że każdy może biegać sam – lub w niewielkim gronie osób, zachowując standardy bezpieczeństwa. Aby wziąć udział, należy zapisać się na listę zawodników, zainstalować darmową aplikację JustMove, a następnie w dniach 24-30 stycznia 2022 przebiec dystans 5 km. Pamiętajmy o włączonej aplikacji, która zarejestruje nasz bieg.

Wirtualna edycja odbyła się również w roku ubiegłym – 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zgromadził 15887 biegaczy, a łącznie pokonano 130932 kilometry. 

ad content

Porady dla uczestnika (i nie tylko) 

Czy diabetyk może biegać? Absolutnie tak! Każdy przejaw aktywności fizycznej jest niezwykle istotnym elementem efektywnego leczenia, zaś w szczególności zalecane są wszelkie sporty wymagające wysiłku tlenowego. Dlatego, nawet jeśli nie planujemy wziąć udziału w biegu „Policz się z cukrzycą, warto rozważyć, czy wśród postanowień noworocznych nie mogłoby znaleźć się rozpoczęcie treningów biegowych. 

Bieganie jest znakomitym sposobem na zachowanie doskonałego samopoczucia. Wśród korzyści wynikających z uprawiania tego sportu możemy wymienić chociażby:

 • poprawę wyników badań,
 • korzystny wpływ na wrażliwość na insulinę,
 • wyregulowanie ciśnienia tętniczego krwi,
 • obniżenie poziomu cholesterolu frakcji LDL,
 • zminimalizowanie ryzyka zawału i udaru,
 • opóźnienie powikłań cukrzycowych,
 • poprawę krążenia krwi,
 • utrzymanie masy ciała w normie (a jeśli towarzyszy nam nadwaga lub otyłość – schudnięcie),
 • poprawę kondycji fizycznej oraz wydolności organizmu.

Przy regularnie uprawianych biegach (lub też innych rodzajach sportu), w niektórych przypadkach diabetycy obserwują u siebie poprawę wyników w tak dużym stopniu, że lekarz zaleca zmniejszenie dawek leków. Choć nie jest to oczywiście równoznaczne z możliwością całkowitego wyleczenia – warto mieć świadomość tego, jak ogromną moc ma systematyczne uprawianie sportu!

Należy jednak pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności oraz zasad bezpieczeństwa. Poniżej zamieszczamy podręczny zestaw krótkich porad.

 • Przed rozpoczęciem jakichkolwiek treningów biegowych zaopatrz się w odpowiednie buty. Powinny być one ściśle dostosowane do rodzaju sportu. Przy zakupie uwzględnij twardość gruntu, po jakim będziesz najczęściej biegać. Pamiętaj o odpowiednim rozmiarze – nie powinny być zbyt ciasne ani dopasowane. Najlepiej wybrać buty o około pół numeru luźniejsze. Aby je zakupić, wybierz się do profesjonalnego sklepu sportowego. Warto skorzystać z porad sprzedawcy, który poleci odpowiedni model oraz pomoże dopasować rozmiar.
 • Zaopatrz się także w specjalne skarpety, które zapobiegają powstawaniu otarć naskórka.
 • Wybierając odzież do biegania, warto również skorzystać z oferty sklepu sportowego. Ubrania powinny ułatwiać cyrkulację powietrza, a także odprowadzać pot na zewnątrz, utrzymując skórę suchą. Dostosuj strój do pory roku i pogody.
 • Nigdy nie trenuj na czczo! Około 2 godziny przed planowanym rozpoczęciem biegania przygotuj sobie lekki posiłek. Pamiętaj o tym, aby nie był on zbyt obfity. Twoje danie przedbiegowe powinno opierać się na węglowodanach złożonych oraz białku.
 • Jeżeli jesteś leczony insuliną, zredukuj jej dawkę do posiłku spożywanego przed zaplanowanym wysiłkiem fizycznym.
 • Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Koniecznie zabierz ze sobą butelkę wody lub bidon.
 • Zabierz ze sobą urządzenie do mierzenia stężenia cukru we krwi, a także przyjmowane leki. Ułatwione zadanie mają osoby korzystające z systemu CGM (ciągłego monitorowania glikemii) oraz pomp insulinowych OPI.
 • Miej przy sobie również łatwo rozpuszczalne cukierki, czy też inną formę glukozy – na wypadek hipoglikemii.
 • Regularnie kontroluj poziom glikemii, szczególnie jeśli zauważysz zmianę samopoczucia.
 • Jeśli w dniu planowanego treningu lub zawodów źle się czujesz – nie startuj.
 • W miarę możliwości trenuj w towarzystwie innej osoby, która w razie nagłego przypadku może wezwać pomoc. Jeśli wolimy samotne treningi – zabierzmy ze sobą telefon. Warto również mieć na nadgarstku silikonową bransoletkę z informacją, że chorujemy na cukrzycę.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)