3 min czytania

Jak prawidłowo mierzyć stężenie glukozy we krwi?

Monitorowanie naszego zdrowia, gdy chorujemy na cukrzycę, bazuje na kilkukrotnych pomiarach stężenia glukozy każdego dnia. Początkujący diabetycy często pytają o to, jak wykonywać takie pomiary w sposób prawidłowy. Dzisiaj odpowiemy na to pytanie.

Dlaczego kontrola glikemii jest ważna?

Wyniki pomagają zrozumieć, jak nasz aktualny tryb życia wpływa na poziomy glukozy. Każdy wykonany pomiar i jego interpretacja dadzą wiele cennych informacji, m.in.:

 • które posiłki powodują wzrost glikemii powyżej zalecanej normy;
 • jaki rodzaj aktywności fizycznej (oraz jej czas i nasilenie) pomaga nam o obniżeniu poziomów glikemii, a w jakich okolicznościach może doprowadzić do jego spadku;
 • jakie są glikemie w reakcji na emocje, stres, ból i chorobę;
 • jak organizm reaguje na zastosowane aktualnie leczenie.

Co będzie nam potrzebne?

Podstawowym narzędziem służącym do pomiaru stężenia glukozy we krwi jest glukometr. Przed pierwszym użyciem glukometru zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do opakowania, ponieważ czasem poszczególne modele mogą się od siebie różnić. Poza samym urządzeniem, będziemy potrzebować nakłuwacza i pasków testowych.

Sposób wykonywania pomiaru

Zaczynamy od dokładnego umycia rąk mydłem i wodą oraz wytarciem ich do sucha. Właściwa higiena jest warunkiem prawidłowego pomiaru stężenia glukozy, ponieważ ręce mogą być zanieczyszczone np. słodkim sokiem. Ważne, aby użyć ciepłej wody, która rozszerzy naczynia krwionośne.

Przystępujemy do wykonania pomiaru.

 • Rozmasowujemy delikatnie dłoń i wybraną opuszkę palca, dzięki czemu będzie lepiej ukrwiona, co spowoduje mniejszą bolesność przy ukłuciu.
 • Nakłuwamy zewnętrzną część opuszki.
 • Czekamy kilka sekund na pojawienie się kropli krwi.
 • Jeśli kropla jest za mała, możemy delikatnie ucisnąć opuszkę poniżej miejsca ukłucia.
 • Kroplę krwi nanosimy na pasek testowy umieszczony w glukometrze.

Jeśli kropla krwi się nie pojawia, być może nakłucie wykonaliśmy zbyt płytko – warto zweryfikować ustawienie głębokości w nakłuwaczu. Nie należy wyciskać krwi, ponieważ silny ucisk spowoduje pojawienie się osocza. Jeśli zatem musimy ponowić pomiar, wykonujemy nowe nakłucie.

ad content

Co jeszcze warto wiedzieć? Po umyciu rąk a przed wykonaniem pomiaru stężenia glukozy nie używamy żadnego kremu. Kosmetyk może zawierać składniki, które zakłócą wartość wyniku. Jeśli dezynfekujemy ręce, czekamy aż alkohol zawarty w specyfiku całkowicie odparuje ze skóry.

Przy wyborze palca do nakłucia oszczędzamy kciuk i palec wskazujący – wielokrotne nakłuwanie opuszek uszkadza zakończenia nerwowe.

Najczęstsze błędy pomiarowe

 • Nie umycie rąk przed pomiarem.
 • Nieodpowiednia temperatura przechowywania pasków testowych i glukometru (producenci podają zakresy temperatur i wilgotności, w których gwarantowane jest właściwe funkcjonowanie urządzenia).
 • Niedomknięte opakowanie z paskami testowymi (uszkodzenie pasków).
 • Przeterminowane paski testowe.
 • Pozostałość alkoholu po dezynfekcji na skórze.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (2)

 • JOLA

  8 listopada 2021 at 14:45

  NIE WIEM CZY MOJ APARAT MIERZY //?NACISKAM NA APARAT= A NIE POJAWIA SIE CYFRA CO JESZCE MAM WYKONAC/?

  • Redakcja Szkoła Diabetyka

   9 listopada 2021 at 17:00

   Dziękujemy za wiadomość. Zależy to od modelu urządzenia jakiego Pani używa. Jednak większość glukometrów działa tak, że najpierw należy umieścić w nich pasek testowy, co spowoduje automatyczne uruchomienie urządzenia. Następnie na wolną końcówkę paska nakładana jest kropla krwi i po chwili wyświetla się wynik. Opisywana przez Panią sytuacja może mieć miejsce np. wówczas, gdy bateria w urządzeniu jest wyczerpana lub nieprawidłowo włożona. Jeśli urządzenie jest nowe, proszę upewnić się, czy folia zabezpieczająca baterię została wyjęta.