4 min czytania

Dlaczego cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna dla dziecka?

Cukrzyca ciążowa to jedyny spośród wszystkich typów cukrzycy, który nie towarzyszy nam do końca życia, lecz ustępuje samoistnie po urodzeniu dziecka. Odpowiednio wcześnie wykryta, nie będzie stanowiła zagrożenia, jeżeli szybko zastosujemy prawidłowe leczenie i będziemy pamiętać o sumiennej samokontroli. Warto jednak poznać potencjalne konsekwencje. Do czego prowadzi wysokie stężenie glukozy we krwi ciężarnej? Jakie są skutki cukrzycy ciążowej dla dziecka? Jak można im zapobiec?

Spis treści

 1. Wysoki poziom glukozy w ciąży
 2. Poród kobiety chorej na cukrzycę ciążową
 3. Powikłania po cukrzycy ciążowej
 4. Skutki cukrzycy ciążowej u dziecka

Wysoki poziom glukozy w ciąży 

Niezdiagnozowana cukrzyca ciążowa może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, na które narażona jest zarówno matka, jak i jej dziecko. Utrzymujące się przez dłuższy czas wysokie stężenie glukozy we krwi kobiety prowadzi do nieodwracalnych zmian u obojga. Charakter zmian zależy od tego, w którym okresie ciąży płód jest narażony na hiperglikemię.

Hiperglikemia w I trymestrze ciąży może doprowadzić do powstania wad wrodzonych. Ale największym zagrożeniem jest możliwość poronienia. Może do niego dojść, jeżeli w pierwszym trymestrze ciąży hiperglikemia jest wysoka i utrzymuje się przez dłuższy czas.

Częstym skutkiem cukrzycy ciążowej dla dziecka jest makrosomia (inaczej hipertrofia wewnątrzmaciczna), czyli zwiększenie masy ciała płodu. Nienarodzone jeszcze dziecko jest większe i cięższe, niż powinno być (powyżej 4 kg), co może przyczynić się do komplikacji w trakcie porodu. 

 

Do makrosomii dochodzi w odpowiedzi na wysoką glikemię we krwi kobiety w okresie 12-14 tygodnia ciąży czyli na etapie jego wzrastania – organizm dziecka, w ramach mechanizmu obronnego, zaczyna produkować większe ilości insuliny, co z kolei skutkuje produkowaniem tkanki tłuszczowej. W ten sposób masa ciała dziecka wzrasta ponad normę. W końcowym okresie ciąży następuje dojrzewanie organizmu dziecka. Wysoka glikemia może ten proces zahamować. Urodzony noworodek będzie duży, ale z cechami niedojrzałości wieloukładowej.

Poród kobiety chorej na cukrzycę ciążową

Jedno z pytań, które pacjentki zadają najczęściej, brzmi: jak wygląda poród ciężarnej z cukrzycą ciążową? Przy czym najwięcej wątpliwości dotyczy sytuacji, w której zdiagnozowano makrosomię. Gdy masa ciała dziecka jest zwiększona, a różnica pomiędzy obwodem jego brzuszka i głowy przekracza 4 cm – poród siłami natury staje się niebezpieczny. Aby uniknąć komplikacji, przeprowadza się cięcie cesarskie. 

ad content

Powikłania po cukrzycy ciążowej

Wśród powikłań, do jakich może dojść w trakcie porodu dziecka z makrosomią, wymienia się szereg komplikacji, które mogą okazać się bardzo niebezpieczne w skutkach. Zaliczamy do nich:

 • uszkodzenia mechaniczne w kanale rodnym,
 • długi i wyczerpujący poród,
 • zakażenie połogowe,
 • zaburzenia metaboliczne,
 • przedwczesny poród,
 • porażenie porodowe u dziecka.

Oprócz wspomnianej makrosomii, czyli hipertrofii wewnątrzmacicznej, do powikłań cukrzycy ciążowej należy także hipotrofia – zatem sytuacja zupełnie przeciwna. Mowa o niej wtedy, gdy masa ciała dziecka jest zbyt niska. Z takim zjawiskiem możemy mieć do czynienia, jeżeli kobieta chorowała na cukrzycę jeszcze przed zajściem w ciążę i doszło u niej do rozwinięcia się powikłań cukrzycowych (m.in. nefropatii) lub na skutek wysokich glikemii na wczesnym etapie ciąży doszło do nieprawidłowości w rozwoju łożyska.

Skutki cukrzycy ciążowej u dziecka

Podwyższone stężenie glukozy, jakie towarzyszyło dziecku w życiu płodowym ma ogromny wpływ na jego zdrowie po urodzeniu oraz w kolejnych latach życia. Częstym skutkiem cukrzycy ciążowej dla dziecka jest znacznie zwiększone prawdopodobieństwo zapadalności na cukrzycę, choroby układu krążenia, a także nadwagę lub otyłość.

Dziecku zagrażają również wady rozwojowe, m.in.:

 • wrodzone wady serca,
 • wodogłowie,
 • agenezja narządów,
 • wielotorbielowatość nerek,
 • zniekształcenia narządów ruchu,
 • przepuklina mózgowo-rdzeniowa,
 • wady kręgosłupa.

Warto być świadomym faktu, iż wysokie stężenie glukozy we krwi matki jest bardzo niebezpieczne nie tylko dla niej samej, ale przede wszystkim dla rozwijającego się w niej dziecka. 

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)