4 min czytania

Czy to już początki cukrzycy? Poznaj objawy, które powinny niepokoić

Czy każdy podejrzany symptom jest objawem cukrzycy? Oczywiście – nie! Jednak warto wiedzieć, na co w szczególności należy uważać, aby móc jak najszybciej zareagować. Wiedza jest naszym sprzymierzeńcem, nierzadko pomaga nam uniknąć wielu kłopotów. Dziś przedstawimy najczęściej występujące objawy, których pojawienie się najprawdopodobniej zwiastuje cukrzycę.

Spis treści

 1. Jak rozpoznać cukrzycę – pierwsze objawy
 2. Cukrzyca typu 1 i 2 – początki choroby
 3. Badania diagnostyczne
 4. Jakie są powikłania źle leczonej cukrzycy?

Jak rozpoznać cukrzycę – pierwsze objawy

Jeśli dobrze znamy swój organizm, a także różne jego reakcje – rozpoznanie, że zaczyna się dziać coś niepokojącego, nie powinno sprawiać nam trudności. Nie każdy z nas jednak taką umiejętność posiada. Często żyjemy w pospiechu, skupiając swoją uwagę przez większość czasu na karierze zawodowej, nauce, czy rozwijaniu umiejętności. Niejednokrotnie również poświęcamy więcej uwagi naszym najbliższym, niż samym sobie. W takich okolicznościach nietrudno jest przegapić niepokojące sygnały, jakie wysyła nam nasz organizm!

Jakie symptomy mogą świadczyć o początkach cukrzycy? Pierwszą zmianą, jaka dokonuje się w naszym organizmie, jest wzrost stężenia glukozy we krwi. Prowadzi to do charakterystycznych objawów, wśród których możemy wymienić m.in.:

 • towarzyszące nam każdego dnia zmęczenie – bez względu na to, ile godzin trwał nasz sen;
 • zmiana samopoczucia – jesteśmy rozdrażnieni, łatwo nas zdenerwować lub mamy objawy stanów depresyjnych;
 • wzmożone pragnienie – ciągle chce nam się pić, jednak żadna ilość płynów nie gasi pragnienia;
 • suchość w jamie ustnej wielokrotnie w ciągu dnia (najczęściej po przebudzeniu);
 • częste bóle głowy;
 • pogorszenie wzroku;
 • nasilony głód wraz z apetytem na słodycze;
 • skurcze mięśni, najczęściej łydek;
 • zwiększona podatność na infekcje (szczególnie intymne);
 • przesuszona i swędząca skóra;
 • długotrwałe gojenie się ran;
 • spadek libido;
 • zaburzony cykl menstruacyjny u kobiet;
 • afty i pleśniawki w ustach u dzieci (a także inne symptomy, o których przeczytasz tu: Objawy cukrzycy u dzieci)

Cukrzyca typu 1 i 2 – początki choroby

Czy jeszcze zanim zostaniemy zdiagnozowani przez lekarza, jesteśmy w stanie rozpoznać, z którym typem cukrzycy mamy do czynienia? Oczywiście, bez badań i konsultacji nie możemy mieć całkowitej pewności, jednak istnieją pewne charakterystyczne różnice. Początki cukrzycy mogą bowiem przebiegać inaczej w zależności od tego, czy rozwija się u nas typ 1, czy typ 2 choroby.

Cukrzyca typu 1 jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Pojawia się najczęściej u dzieci, młodzieży, a także u młodych dorosłych. Gdy dochodzi do jej rozwoju, układ immunologiczny zaczyna stopniowo niszczyć komórki beta wysp trzustkowych, co skutkuje zmniejszonym wydzielaniem insuliny. W efekcie, w organizmie wzrasta stężenie glukozy, prowadząc do coraz bardziej zaawansowanej hiperglikemii. Początki cukrzycy typu 1 są najczęściej nagłe i bardzo gwałtowne.

W przypadku cukrzycy typu 2, przebieg choroby jest zdecydowanie mniej ostry i o wiele bardziej rozłożony w czasie. Najczęściej przyczyną jest nadwaga i otyłość, a także niezdrowe nawyki żywieniowe. Początki cukrzycy typu 2 są często niezauważane przez pacjentów, w związku z czym choroba rozwija się przez wiele lat. Utrzymywanie się podwyższonego stężenia glukozy w organizmie prowadzi do nieodwracalnych zmian. Możemy obserwować u siebie postępującą oporność tkanek na działanie insuliny, co w dłuższej perspektywie zawsze prowadzi do konieczności wdrożenia odpowiedniego leczenia farmakologicznego.

ad content

Badania diagnostyczne

Jeżeli obserwujemy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy – niezależnie od tego, czy mogą świadczyć o początkach cukrzycy, czy też nie – zawsze należy zgłosić się do lekarza. Internista zaleci odpowiednią diagnostykę, a w razie potrzeby skieruje nas do poradni specjalistycznej. Standardowymi badaniami zlecanymi w przypadku cukrzycy są:

 • stężenie glukozy we krwi na czczo,
 • test OGTT (krzywa cukrowa),
 • HbA1c (hemoglobina glikowana),
 • badanie moczu pod kątem obecności glukozy i ciał ketonowych.

Jakie są powikłania źle leczonej cukrzycy?

Co się stanie, jeśli nie zauważymy symptomów choroby w samą porę i nie podejmiemy leczenia – ani nawet odpowiedniej diagnostyki? Jednym z najpoważniejszych stanów, jakie mogą nam zagrażać, jest kwasica ketonowa.

Jeśli przeoczymy początki cukrzycy i w naszym organizmie dojdzie do znacznego niedoboru insuliny, wątroba będzie produkowała coraz więcej glukozy, dojdzie do nasilonej lipolizy oraz wątrobowej ketogenezy. Efektem ubocznym są ciała ketonowe, które prowadzą do znacznego zakwaszenia i przyczyniają się do odwodnienia organizmu. 

Jest to najbardziej niebezpieczne powikłanie nieleczonej cukrzycy, ponieważ może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci chorego.

 

Bibliografia:

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2021. Diabetologia Kliniczna. 2021

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)