3 min czytania

Objawy cukrzycy u dzieci

Zapadalność na cukrzycę w XXI wieku jest bardzo wysoka. Choroba dotyka zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci oraz młodzież. O ile my sami jesteśmy w stanie szybko zauważyć u siebie zmiany w naszym samopoczuciu i zgłosić się do lekarza – nasze dzieci (szczególnie małe) nie zawsze potrafią nazwać dokuczające im dolegliwości. Obserwacja jest zatem rolą rodziców. Istnieją jednak sposoby na to, abyśmy mogli trafnie rozpoznać objawy cukrzycy u dziecka i szybko zabrać pociechę na niezbędne badania. Podamy dziś kilka najczęstszych objawów, na które każdy rodzic powinien być uważny.

Zwiększony apetyt

Gdy nasze dziecko zaczyna jeść coraz więcej i nadal pozostaje nienasycone, zawsze wzbudza to naszą czujność. Nie warto wówczas reagować emocjonalnie, czy tłumaczyć, że nie powinno tyle jeść. Zwiększone odczuwanie głodu stanowi jeden z najczęstszych objawów cukrzycy. Dziecko wykazuje szczególnie zwiększony apetyt na słodycze i słodkie potrawy, ponieważ zmienia się jego zapotrzebowanie na cukier – komórki w jego ciele pozostają spragnione glukozy, której nie otrzymują z powodu nieprawidłowej pracy trzustki.

„Mamo, pić!” 

Jeśli zauważymy, że nasza pociecha wypija zdecydowanie więcej płynów, niż do tej pory – jest to kolejny symptom, który powinien nas zaalarmować. W szczególności, jeśli są to naprawdę duże ilości, przewyższające faktyczne zapotrzebowanie dziecka na wodę. W takim przypadku możemy podejrzewać, że jest to objaw cukrzycy. Dziecko potrafi wówczas wypić np. dużą szklankę napoju i natychmiast poprosić o kolejną. Wiąże się to z mechanizmem działania choroby, w wyniku którego organizm próbuje wypłukać nadmiar glukozy i wydalić go wraz z moczem. Wykorzystuje w tym celu wodę zgromadzoną w tkankach ciała. Z tego powodu diabetyk odczuwa suchość w ustach i wzmożone pragnienie.

Moczenie nocne jako objaw cukrzycy u dziecka

Choć przypadłość ta może wiązać się z problemami na tle emocjonalnym, nocne moczenie powinno również skłonić nas do podejrzenia cukrzycy. Wiąże się to z mechanizmem przedstawionym w poprzednim akapicie. Gdy organizm wydala nadmiar glukozy z moczem, obserwujemy zjawisko poliurii, czyli wielomoczu. Dziecko zdecydowanie częściej korzysta z toalety, może się również moczyć przez sen.

ad content

Zmiana wyglądu i zachowania

Kolejnym objawem cukrzycy u dzieci mogą być zauważalne zmiany zarówno w wyglądzie, jak i zachowaniu pociechy. Co możemy zaobserwować?

  • Utratę masy ciała mimo zwiększonego apetytu w przypadku cukrzycy typu 1.
  • Przybieranie na wadze w przypadku cukrzycy typu 2.
  • Wzmożoną senność i poczucie zmęczenia.
  • Brak koncentracji i problemy w nauce.
  • Rozdrażnienie.
  • Niechęć do ulubionych dawniej zajęć, np. rysowania, czy zabawy z kolegami.
  • U małych dzieci również płaczliwość.

Co robić, jeśli zaobserwowaliśmy objawy?

Cukrzyca u dzieci jest chorobą równie poważną i niebezpieczną, jak u osób dorosłych – dlatego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zaleci odpowiednie badania diagnostyczne. Pamiętajmy jednak, że cukrzyca nie jest wyrokiem i mimo choroby nasze dziecko może funkcjonować jak jego zdrowi rówieśnicy – warunkiem jest jednak wdrożenie odpowiedniego leczenia, diety oraz aktywności fizycznej.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)