4 min czytania

Cukrzyca typu LADA a ciąża – o czym należy pamiętać?

Ciąża jest bardzo wyjątkowym momentem w życiu każdej kobiety. Nic dziwnego zatem, że staramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić jak najlepsze warunki rozwijającemu się w naszym brzuchu maleństwu. Czy cukrzyca typu LADA bardzo nam to zadanie utrudni? Dzisiaj podpowiemy, o czym powinna pamiętać każda diabetyczka planująca ciążę!

Spis treści

  1. Przygotowanie do ciąży podczas cukrzycy typu LADA
  2. Badania przed ciążą
  3. Jaką suplementację warto zastosować?
  4. Ciąża a insulinoterapia

Przygotowanie do ciąży podczas cukrzycy typu LADA

Jak potwierdza wiele badań klinicznych, zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi matki w czasie ciąży (a zwłaszcza w I trymestrze) stanowi niebezpieczeństwo dla płodu. Dlatego każda przyszła mama chorująca na cukrzycę powinna pamiętać o tym, by starannie planować ciążę i odpowiednio się do niej przygotować. 

Wiele kobiet zapewne ma wątpliwości, czy cukrzyca typu LADA a ciąża to bezpieczny duet. Jeżeli zadbamy o prawidłowe przygotowanie naszego organizmu i prawidłowe wyrównanie glikemii, a także będziemy pod stałą opieką lekarza szanse na urodzenie zdrowego maluszka są bardzo duże.

Pamiętajmy o tym, że kluczowe jest utrzymywanie prawidłowego poziomu glukozy w naszej krwi już przed ciążą – najlepiej 6 miesięcy przed planowanym zapłodnieniem, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań. Pomocna w tym celu będzie właściwa samokontrola glikemii, np. precyzyjnym i współpracującym z aplikacjami na telefon glukometrem Glucomaxx CONNECT. Warto również przywiązać jeszcze większą niż zazwyczaj wagę do diety, a także stosować regularne ćwiczenia fizyczne. Nie powinny być one zbyt ciężkie – mają nam pomóc w utrzymaniu prawidłowych wartości glikemii.

Badania przed ciążą

Każda osoba chorująca na cukrzycę typu LADA doskonale wie, jak ważne są regularne badania. Jednak jeżeli planujemy zajście w ciążę, musimy liczyć się z tym, że wszystkie badania musimy powtórzyć, a także wykonać kilka dodatkowych. O czym należy pamiętać?

  • Test OGTT – czyli tzw. krzywa cukrowa.
  • Hemoglobina glikowana (HbA1c).
  • Ciśnienie tętnicze krwi.
  • Cholesterol całkowity i trójglicerydy.
  • Hormony tarczycy (fT3, fT4, TSH, aTG, aTPO).

Dodatkowo, należy pamiętać o wizytach kontrolnych u takich specjalistów, jak okulista, neurolog, czy nefrolog, w celu skonsultowania, czy nie występują u nas pierwsze symptomy powikłań cukrzycowych.

ad content

Jaką suplementację warto zastosować?

Cukrzyca typu LADA a ciąża to duet, który wymaga zastosowania specjalnego nadzoru. W odpowiednim przygotowaniu organizmu do ciąży ogromną rolę odgrywa odpowiednio zbilansowany jadłospis. Możemy jednak dodatkowo wspomóc się suplementacją – w szczególności substancji, których podaż będzie dla nas w tym czasie szczególnie istotna.

Kwas foliowy to substancja, którą powinna suplementować każda kobieta planująca ciążę. Specjaliści zalecają rozpoczęcie zwiększonej podaży kwasu foliowego nawet 3-4 miesiące przed zapłodnieniem, następnie przez cały okres ciąży, a także karmienia.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witamina D3 to substancje, o których warto pamiętać nie tylko wtedy, gdy planujemy ciążę – jednak w tym czasie będą one dla nas szczególnie ważne. Kwasy omega-3 oraz witamina D3 wspomagają prawidłowy rozwój płodu, zaś ich podaż jest niezbędna już od pierwszych dni ciąży.

Ciąża a insulinoterapia

W przeciwieństwie do cukrzycy ciążowej, cukrzycę typu LADA leczymy na długo przed momentem, w którym na naszym teście ciążowym ukazały się upragnione dwie kreski. Czy jednak w okresie ciąży można bezpiecznie kontynuować insulinoterapię, bez szkody dla rozwijającego się w naszym brzuchu dziecka? 

Jak najbardziej! Terapia z wykorzystaniem krótkodziałających i długodziałających insulin ludzkich lub analogowych jest najczęściej zalecana dla diabetyczek w okresie ciąży. Warto rozważyć zastosowanie osobistej pompy insulinowej, która zwiększy wygodę leczenia przyszłej mamy. Oczywiście decyzję o optymalnej terapii dla pacjentki oraz dziecka podejmuje zawsze lekarz prowadzący.

Bibliografia:

Polish Diabetes Association. 2021 Guidelines on the management of patients with diabetes. A position of diabetes Poland. Clinical Diabetology, 2021, Vol. 10, No. 1

Foltyn A., Cukrzyca typu LADA, Diabetologia Praktyczna, 2008, tom 9, 5, 220–226

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)