3 min czytania

Cukrzyca typu LADA

U niektórych osób dorosłych niemałą trudność sprawia jednoznaczne określenie, czy przyczyną odczuwanych przez nich dolegliwości jest cukrzyca typu 1, czy typu 2. W takich przypadkach istnieje prawdopodobieństwo, że pojawiła się u nich choroba występująca znacznie rzadziej – cukrzyca typu LADA.

Jak rozpoznać cukrzycę typu LADA?

Choroba ta nierzadko sprawia trudności diagnostyczne. Przyczyną jest fakt, iż łączy w sobie cechy zarówno cukrzycy typu 1, jak i typu 2. Przez niektórych badaczy nazywana jest „utajoną cukrzycą typu 1”. Dlaczego? Podobnie jak typ 1, cukrzyca typu LADA jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, jednak występuje u osób dorosłych – o czym świadczy jej nazwa, ponieważ LADA jest skrótem od ang. Latent Autoimmune Diabetes in Adults. Z tego powodu, choroba bywa błędnie rozpoznawana jako cukrzyca typu 2

Kolejną cechą, która sprawia, że cukrzyca typu LADA jest podobna do cukrzycy typu 1, są charakterystyczne objawy występujące w obu przypadkach – m.in. utrata masy ciała, a także skłonność do kwasicy ketonowej. Innym wspólnym mianownikiem jest częste współwystępowanie innych chorób autoimmunologicznych, np.:

  • celiakia,
  • choroba Gravesa-Basedowa,
  • Hashimoto,
  • choroba Addisona.

Jak przebiega cukrzyca typu LADA?

Pojawienie się cukrzycy typu LADA wynika z postępującego autoimmunologicznego procesu, w ramach którego niszczone są komórki beta wysp trzustkowych (czyli tak, jak w klasycznej cukrzycy typu 1), ale z reguły proces ten postępuje dużo wolniej i wymaga stosowania mniejszych dawek insuliny (w porównaniu do cukrzycy typu 1 rozpoznanej u dzieci), szczególnie w pierwszych latach rozwoju.

ad content

Diagnostyka cukrzycy typu LADA

Z uwagi na podobieństwo zarówno do cukrzycy typu 1, jak i typu 2 – cukrzycę typu LADA diagnozuje się poprzez wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych na obecność przeciwciał:

  • anty-GAD
  • anty-ICA
  • anty-IA-2

Czy cukrzycę typu LADA można wyleczyć?

Cukrzyca typu LADA na chwilę obecną pozostaje nieuleczalna – oznacza to, że leczenie będzie prowadzone do końca życia. Nie jest to oczywiście równoznaczne z ciągłym nasilaniem się dolegliwości. Odpowiednio stosowana insulinoterapia, codzienna samokontrola stanu zdrowia, dbanie o dietę i wystarczającą ilość aktywności fizycznej, a także regularne badania pozwalają na normalne funkcjonowanie oraz minimalizują ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań. Więcej informacji o cukrzycy typu LADA:

  • Cukrzyca typu LADA- leki
  • Cukrzyca typu LADA – jak dbać o siebie?
  • Dieta w cukrzycy typu LADA
  • Leczenie cukrzycy typu LADA
  • Objawy cukrzycy typu LADA
  • Przyczyny cukrzycy typu LADA

 

Bibliografia:
Otto-Buczkowska E., Marciniak-Brzezińska M., Cukrzyca typu LADA – to znaczy?, Medycyna Rodzinna, 1/2013, 23-26
Foltyn A., Cukrzyca typu LADA, Diabetologia Praktyczna 2008, tom 9, 5, 220–226
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022. Diabetologia Kliniczna. 2022

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl