4 min czytania

Banany w cukrzycy – czy to dobry pomysł?

Są żółte, podłużne i smakują wakacjami… któż z nas nie lubi bananów? Ich smakowity miąższ można zmiksować, uzyskując w ten sposób puszyste smoothie – doskonałą bazę do wielu smacznych koktajli, deserów i wypieków. To prosty i łatwo dostępny sposób na szybkie poprawienie sobie humoru – szczególnie, gdy za oknem szaruga. Słodycz bananów może budzić jednak wątpliwości, gdy chorujemy na cukrzycę. Dziś odpowiemy na pytanie, czy diabetyk może bezpiecznie spożywać ten pełen słońca owoc.

Spis treści

  1. Kropla zdrowia i słodyczy – za co lubimy banany?
  2. Ciemna strona banana
  3. Wyjątki od reguły, czyli banan bananowi nierówny
  4. Jak jeść banany, gdy chorujemy na cukrzycę?

Kropla zdrowia i słodyczy – za co lubimy banany?

Jeden z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych owoców. Kochają je i mali i duzi, chętnie spożywając w rozmaitych formach, potrawach i konsystencjach. Do tego dochodzi bardzo duża dostępność oraz przystępna cena – bez względu na porę roku. 

Banany są bardzo bogate w liczne wartości odżywcze. Wyróżnia je w szczególności duża zawartość magnezu i potasu, dzięki czemu regularne ich spożywanie wpływa korzystnie na cały nasz układ nerwowy, poprawia nam pamięć, zwiększa koncentrację oraz odporność na stres. Co jeszcze zawierają banany?

  • Wapń
  • Fosfor
  • Witaminy z grupy B (w szczególności B6), C, A, E, K
  • Naturalne antyoksydanty – karotenoidy

Owoce bananowca zawierają także naturalne aminokwasy, w tym jeden o szczególnie pozytywnym działaniu – tryptofan. Związek ten uczestniczy w syntezie takich hormonów, jak serotonina i melatonina, dzięki czemu wykazuje zauważalny wpływ zarówno na nasz dobry nastrój, jak też efektywniejszy, zdrowy sen.

Banany są również zalecane osobom z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi, anemią, a także w trakcie infekcji sezonowych z towarzyszącą gorączką, ponieważ jest to owoc bardzo odżywczy i wspomagający regenerację organizmu.

Ciemna strona banana

Mimo tak dużej ilości dobroczynnych składników, owoce te wykazują również właściwości, z powodu których niektórzy powinni spożywać je ze szczególną ostrożnością. Cechują się między innymi dużą zawartością węglowodanów, głównie skrobi. Ich indeks glikemiczny jest wysoki – wynosi bowiem około 52 IG. Z tego powodu jest to owoc odradzany osobom chorującym na cukrzycę.

Banany a cukrzyca to duet problematyczny nie tylko ze względu na indeks glikemiczny tych owoców. Są one bowiem wysokokaloryczne (prawie sto kilokalorii w stu gramach produktu), dlatego duże ich spożycie jest niewskazane również w przypadku osób znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Przy stanach przedcukrzycowych, ale nie tylko – jeżeli towarzyszy nam nadwaga lub otyłość, banany nie powinny gościć często w naszym menu.

ad content

Wyjątki od reguły, czyli banan bananowi nierówny

Wiemy już, że jeżeli diabetyk zastanawia się jakie owoce jeść chorując na cukrzycę? – nie znajdzie na tej liście bananów. Cukrzyca jest chorobą, przy której należy kategorycznie unikać wszelkich produktów z wysokim indeksem glikemicznym.

Warto jednak wiedzieć o tym, że wysoki IG charakteryzuje wyłącznie dojrzałe banany. Jeśli zdecydujemy się spróbować owocu w wersji nie do końca dojrzałej, lekko zielonkawej – jego indeks wynosić będzie około 30 IG.

Niewiele osób się jednak na to decyduje z uwagi na to, iż miąższ niedojrzałego banana jest cierpki i jeszcze twardawy – daleko mu do słodkiej kremowości, którą przecież uwielbiamy w bananach najbardziej. Sztuka polega na tym, aby wybierać owoce w stanie pośrednim – jeszcze nie żółte, ale już nie zielone. Odcień skórki może być tutaj niuansem, jednak z czasem z pewnością dojdziemy do wprawy w rozpoznawaniu, który banan jest dla nas najlepszym wyborem. 

Jeśli chorujemy na cukrzycę a banany są naszymi ulubionymi owocami, warto stosować się do jeszcze jednej wskazówki. 

Jak jeść banany, gdy chorujemy na cukrzycę?

Podobnie, jak w przypadku wszystkich innych owoców, tak również tutaj sprawdzi się jedna, prosta zasada. Żaden owoc nie powinien stanowić samodzielnego posiłku dla diabetyka. Banany spożywamy w niewielkich ilościach, łącząc je z białkiem oraz tłuszczem – np. w formie smoothie z użyciem chudego mleka, kefiru lub jogurtu naturalnego, a także nasion np. chia.

Bibliografia:

Polish Diabetes Association. 2021 Guidelines on the management of patients with diabetes. A position of diabetes Poland. Clinical Diabetology, 2021, Vol. 10, No. 1

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)