4 min czytania

Wiosenne alergie i rola nebulizacji w leczeniu alergii oraz stanów zapalnych dróg oddechowych wywołanych alergiami

Z roku na rok obserwuje się wzrost zachorowań na alergię, m.in. w związku z rozwojem cywilizacyjnym, a więc coraz większym zanieczyszczeniem powietrza. Z danych NFZ za rok 2017 wynika, że są one przyczyną około 2% wszystkich zgłoszeń do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (ok. 3 mln zgłoszeń). Inne dane NFZ wskazują, że w Polsce na choroby alergiczne choruje około 12 mln osób. Najczęściej zmagają się z alergicznym nieżytem nosa, ale ponad 4 mln z astmą. Częste jest również współwystępowanie obu chorób.

Spis treści:

 1. Objawy alergii ze strony układu oddechowego.
 2. Zalety nebulizacji w leczeniu astmy.
 3. Zasady prawidłowej nebulizacji.
 4. Nawilżające działanie nebulizacji na drogi oddechowe.
 5. Inhalator iXellence® NEB Classic

 

Objawy alergii ze strony układu oddechowego.

Objawy alergii ze strony układu oddechowego mogą występować w ciągu całego roku, np. w przypadku reakcji alergicznej spowodowanej smogiem, roztoczami. Mogą też występować sezonowo, zwłaszcza wiosną, kiedy w powietrzu pojawia się duże stężenie pyłków różnych roślin.

Najczęstsze objawy to wyciek wydzieliny z nosa, kichanie, zatkanie nosa, przewlekły kaszel, świąd nosa, uszu, podniebienia lub gardła, łzawienie.

Należy zwrócić uwagę, że bez odpowiedniego postępowania, mającego na celu ograniczanie kontaktu z alergenami oraz prawidłowego leczenia, choroba alergiczna z roku na rok się rozwija, pogłębia się stan uczulenia organizmu, a reakcje tkanek na alergen nasilają. Wśród pacjentów z alergicznym nieżytem nosa ryzyko zachorowania na astmę jest bardzo wysokie.

Zalety nebulizacji w leczeniu astmy.

Jedną z metod stosowanych w leczeniu astmy jest nebulizacja. Nebulizacja polega na podaniu za pomocą odpowiednio skonstruowanego inhalatora płynnych leków (roztworów lub zawiesin) w postaci rozpylonej mgiełki, bezpośrednio do dróg oddechowych. Metoda ta pozwala na osiągnięcie wysokiego stężenia leku w drogach oddechowych, ograniczenie ogólnych działań niepożądanych oraz szybsze osiągnięcie działania terapeutycznego. Możliwe jest również zastosowanie mniejszych dawek leków oraz indywidualne dopasowanie dawki do potrzeb pacjenta. Aplikacja leku jest bezbolesna, nieinwazyjna i wygodna. Jest to metoda szczególnie przydatna w przypadku dzieci oraz osób starszych, które mają trudności w obsłudze innego typu systemów do wziewnego podawania leków.
 

Zasady prawidłowej nebulizacji.

Dla skuteczności nebulizacji ważne jest przestrzeganie kilku zaleceń: prawidłowe trzymanie ustnika lub maseczki, ustawienie nebulizatora w pozycji pionowej, oddychanie przez usta, a nie przez nos. Należy oddychać głęboko, a na szczycie wdechu na krótko zatrzymać oddech. Dzieci powinny wykonywać inhalacje pod nadzorem dorosłych. Oczywiście w czasie nebulizacji nie należy rozmawiać.

Nawilżające działanie nebulizacji na drogi oddechowe.

Stosowanie w nebulizatorach preparatów w postaci płynnej powoduje efekt nawilżenia dróg oddechowych, co jest korzystne w objawach wysuszenia śluzówki oraz kaszlu. W tym celu, przy niezbyt nasilonych objawach nadwrażliwości na pyłki, bardzo często stosowana jest sól fizjologiczna. Inhalacja, zwłaszcza przy użyciu hipertonicznych roztworów chlorku sodu, pozwala również rozrzedzić wydzielinę, co sprzyja oczyszczaniu dróg oddechowych i ułatwia oddychanie. W celu dobrego nawilżenia śluzówek warto też zastosować w nebulizacji preparaty z ektoiną – naturalną substancją o działaniu nawilżającym, łagodzącym stany zapalne i ograniczającym wnikanie niepożądanych składników do komórek.
 

Inhalator iXellence® NEB Classic.

Inhalatorem pozwalającym na stosowanie wszystkich preparatów przeznaczonych do nebulizacji oraz zapewniającym taką wielkość rozpylonych cząstek, aby leki mogły docierać zarówno do górnych, jak i do dolnych odcinków dróg oddechowych, jest inhalator kompresorowy iXellence® NEB Classic firmy Genexo. Jest on wygodny, kompaktowy, dzięki czemu nadaje się do użytku w domu i w podróży, charakteryzuje się również cichą pracą. Może być stosowany przez dzieci, jak i dorosłych. Urządzenie iXellence® NEB Classic jest przetestowane przez specjalistów, posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka nr OP- 5373-5375, ważną do 31.03.2024 roku, co jest gwarantem wysokiej jakości i bezpieczeństwa stosowania. Dowiedz się więcej o inhalatorze: https://genexo24.pl/produkt/inhalator-ixellence-neb-classic/.

Opracowano na podstawie:

 1. https://www.mp.pl/alergologia/aktualnosci/241861,-wlasciwa-odpowiedz-na-narastajacy-problem-alergii;
 2. Rey A., Chełmińska M., Ogólne zasady postępowania w chorobach alergicznych w praktyce lekarza rodzinnego; Forum Medycyny Rodzinnej 2019, 13 ( 4): 170–175;
 3. https://www.mp.pl/alergologia/aktualnosci/118627,wiosenne-rozbudzenie-alergikow;
 4. https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/221089,alergiczny-niezyt-nosa;
 5. Karolewicz B., Pluta J., Haznar D., Nebulizacja jako metoda podawania leków, Pol. 2009, 65(4): 291-304;;-
 6. https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/inhalacja-i-nebulizacja-zasady-rodzaje-i-bezpieczenstwo-terapii;
 7. Molińska K, Majak P, Kuna P., Nebulizacja – metoda terapii inhalacyjnej w leczeniu astmy oskrzelowej, Terapia 2019, 6: 24 – 26;
 8. Sygut M., Nebulizacje w leczeniu dorosłych pacjentów, Kurier Medyczny Menadżera Zdrowia 2023, 1;
 9. https://genexo24.pl/produkt/inhalator-ixellence-neb-classic/.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)