3 min czytania

Czy istnieje idealny prezent pod choinkę dla cukrzyka?

Szał świątecznych zakupów trwa! Jeśli zastanawiacie się, co podarować na święta bliskiej, chorującej na cukrzycę, osobie – przychodzimy z pomocą! Oczywiście prezent świąteczny dla diabetyka nie musi mieć absolutnie nic wspólnego z jego chorobą. Może się nawet zdarzyć, że osoba z cukrzycą nie ucieszy się z prezentu nawiązującego do cukrzycy. Dlatego warto zorientować się, jaka jest opinia osoby, którą chcemy obdarować. Z drugiej strony, dla osób, które akceptują swoją chorobę, prezent związany z cukrzycą może być bardzo użyteczny i stanowić dla niej sygnał, że zależy nam na jej zdrowiu.

Spis treści:
1. Książki
2. Waga
3. Słodycze dla cukrzyka
4. Kosmetyki dla diabetyka
5. Skarpety
6. Gadżety

Książki

Dla wielu osób zawsze sprawdzonym pomysłem na prezent są książki. Dla osoby chorującej na cukrzycę, zwłaszcza jeśli diagnoza została postawiona stosunkowo niedawno, dobrym prezentem może być pozycja dająca jej jak najszerszą wiedzę o tej chorobie i zawierająca porady, jak sobie z nią radzić. Edukacja w cukrzycy jest podstawą dla zachowania dobrej kondycji i zapobiegania powikłaniom. Interesujące i przydatne będą również książki kucharskie z przepisami dla diabetyków.

Waga

Jeśli już o kuchni mowa, to dobrym pomysłem na prezent jest kuchenna waga dietetyczna. To urządzenie, które nie tylko waży, ale również pomaga obliczyć zawartość kalorii, białka, cukrów, tłuszczu i indeks glikemiczny. Można też obdarować diabetyka wagą do pomiaru masy ciała. Regularna aktywność fizyczna jest u pacjentów chorych na cukrzycę podstawą w zachowaniu prawidłowej masy ciała, dlatego ważne jest, aby ją regularnie kontrolować.

Słodycze dla cukrzyka

Bardzo często w prezencie świątecznym obdarowujemy bliskie nam osoby słodyczami. Jak się okazuje, tego typu prezent możemy również zrobić cukrzykowi, dając mu zestaw bezpiecznych odpowiedników tradycyjnych słodyczy – smacznych, ale bez cukru, słodzonych stewią, ksylitolem czy erytrytolem. Bogatą ofertę bombonierek, czekoladek, cukierków bądź ciastek można znaleźć w internetowych sklepach dla diabetyków. A na pewno wielką radość sprawi własnoręcznie upieczone ciasto lub ciastka bez cukru.

Kosmetyki dla diabetyka

Dobrym prezentem będą również kosmetyki. Skóra diabetyków często jest przesuszona, ze skłonnością do łuszczenia, podatna na zranienia. Kosmetyki dla tych osób powinny działać pielęgnacyjnie, nawilżająco i regenerująco na skórę. Sprawdzą się tutaj preparaty emolientowe, jakie stosowane są również przy skórze atopowej. Istnieje też kilka linii kosmetycznych dedykowanych diabetykom. Bardzo przydatne będą wszelkiego rodzaju nawilżające i zmiękczające kremy do stóp oraz dłoni, bo to one często sprawiają diabetykom problem.

Skarpety

Nie tylko kondycja skóry na stopach bywa problemem diabetyka. Stopy u pacjentów z cukrzycą  są narażone na skaleczenia  czy otarcia a  w następstwie trudno gojące się rany,  dlatego diabetyk musi zwracać na nie szczególną uwagę. Specjalne skarpety, zaprojektowane z myślą o cukrzykach, mogą być dobrym prezentem. Są one bezuciskowe, bezszwowe, z przędzy bawełnianej lub bambusowej. Umożliwiają swobodny przepływ krwi i przynoszą ulgę w przypadku urazów lub opuchlizny. Są przeznaczone zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, dostępne w różnych wzorach i kolorach.

Gadżety

Jako dodatek do prezentu możemy również podarować diabetykowi jakiś drobny gadżet. Mogą to być opaski na rękę lub nakładki na pasek od zegarka z napisem informującym o chorobie. Te niepozorne przedmioty mogą znacznie ułatwić udzielenie pomocy diabetykowi w razie zasłabnięcia spowodowanego nieprawidłowym poziomem cukru. A na poprawę humoru  można podarować kubek lub zmywalny tatuaż z zabawnym napisem nawiązującym do cukrzycy.

Jednym z elementów tradycji Bożego Narodzenia jest radosne obdarowywanie się prezentami. Dbajmy, aby nasze prezenty pokazywały, że troszczymy się o osobę, którą obdarowujemy i sprawiały jej radość.
 
Opracowano na podstawie:
www.diabetyk24.pl
www.sugarcubes.pl
www.mellicare.com

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)