4 min czytania

Dużo zdrowia Babciu i Dziadku! Pomysł na idealny prezent.

Na początku roku, kolejno 21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Powtórzmy sobie przy tej okazji i nie zapominajmy, że seniorzy ze swoim życiowym doświadczeniem i wartościami przekazywanymi młodszym pokoleniom, są dla nas nieocenionym źródłem wiedzy, mądrości i umiejętności [1]. Dlatego dbajmy o bliskie nam, starsze osoby, ich samopoczucie i zdrowie.

Spis treści:

 1. Problemy zdrowotne seniorów.
 2. Czynniki wpływające na proces starzenia.
 3. Jak dbać o zdrowie osób starszych.
 4. Ciśnieniomierze firmy Genexo.

Problemy zdrowotne seniorów.

Stan zdrowia seniorów z jednej strony zależy od przebiegu naturalnego, osobniczo zmiennego procesu starzenia się, z drugiej od przebytych dotychczas chorób, urazów, wypadków oraz wpływu środowiska. Wiek dojrzały wiąże się z występowaniem pewnych ograniczeń, dysfunkcji lub chorób przewlekłych. Częsta jest wielochorobowość, czyli występowanie kilku chorób wzajemnie na siebie oddziałujących [1]. Problemy
ze zdrowiem są wskazywane przez osoby starsze jako źródło niezadowolenia częściej niż wiele innych aspektów życia [2]. Według informacji GUS z 2016 r. najczęściej występującą chorobą przewlekłą wśród seniorów w Polsce jest nadciśnienie tętnicze (u ponad 50%), dalej bóle dolnej partii pleców (u ponad 40%), choroba zwyrodnieniowa stawów (ok. 40%), bóle szyi lub środkowej części pleców (po 29%),  choroba wieńcowa (25%), cukrzyca (18%), nietrzymanie moczu, choroby tarczycy oraz migrena (po ok. 12%) [3].

Czynniki wpływające na proces starzenia.

Długość życia i sposób w jaki starzeje się organizm zależą od genów, ale ich wpływ szacowany jest na około 25%. Znacznie większy wpływ na to, jaka będzie nasza starość, ma styl życia, jaki prowadzimy [4].  Do najważniejszych czynników należą aktywność społeczna i relacje
z innymi ludźmi. Bardzo ważne jest rzucenie palenia, brak innych nałogów, szczepienie się przeciwko grypie, podjęcie rehabilitacji kardiologicznej, w związku z powszechnie występującymi wśród seniorów chorobami układu sercowo-naczyniowego, aktywność fizyczna
i utrzymanie prawidłowej masy ciała, utrzymywanie prawidłowego ciśnienia tętniczego i oddychanie czystym powietrzem [4]. Te prozdrowotne zasady warto zastosować jak najwcześniej. Pomocna we wdrożeniu wielu z nich będzie Piramida Zdrowego Żywienia
i Aktywności Fizycznej dla Osób w Wieku Starszym, do której dołączono 20 praktycznych zaleceń odnośnie zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia [5].

Jak dbać o zdrowie osób starszych.

Możemy pomóc bliskim nam starszym osobom w zachowaniu i kontrolowaniu ich zdrowia, okazując troskę oraz to jak są dla nas ważne. Bądźmy z nimi w częstym kontakcie, pozwólmy im uczestniczyć w naszym życiu. Jeśli możemy zadbajmy o ich dietę, odpowiednią zawartość warzyw i owoców w pożywieniu, prawidłowe nawodnienie. Wyciągnijmy na spacer lub zaangażujmy w inną aktywność fizyczną. W przypadku osób z nadciśnieniem lub będących w grupie ryzyka zadbajmy o regularną kontrolę ciśnienia. O nadciśnieniu i zasadach domowego pomiaru można przeczytać tutaj: https://www.szkoladiabetyka.pl/cisnienie-na-zdrowie-cisnieniomierze-ixellence/https://www.szkoladiabetyka.pl/cukrzyca-i-nadcisnienie-zasady-prawidlowego-pomiaru-cisnienia/

Ciśnieniomierze firmy Genexo.

Pomocnym w codziennej kontroli ciśnienia tętniczego krwi prezentem z okazji Dnia Babci lub Dnia Dziadka będzie odpowiednio dobrany ciśnieniomierz. Najlepiej, zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, aby był to ciśnieniomierz automatyczny, elektroniczny, z mankietem naramiennym, posiadający walidację zgodną z określonymi protokołami. Takim aparatem jest ciśnieniomierz naramienny  iXellence® BPM Easy z oferty firmy Genexo [6] .

Jeśli na nadciśnienie chorują oboje dziadkowie (lub są w grupie ryzyka) idealnie sprawdzi się ciśnieniomierz iXellence® BPM Home wyposażony w pamięć dla 4 użytkowników, która zapewnia możliwość wykonania pomiaru niezależnego od innych korzystających
z urządzania osób i przypisania go do indywidualnego użytkownika. Aparat ten posiada także funkcję AVERAGE – wykonuje 3 pomiary
w odstępie 20 sekund
 i uśrednia wynik [7]. Taki  sposób pomiaru jest zalecany przez polskie i światowe Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Wszystkie produkty firmy Genexo są obecnie dostępne na stronie internetowej https://genexo24.pl/, tylko teraz, z wyjątkowym rabatem 5% na hasło ZIMA.

 1. Lada A., Jakość życia seniorów. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio J–Paedagogia-Psychologia, 2018, 31(2): 331 – 345.
 2. Bakalarczyk, R. Seniorzy obecni? Starzejące się społeczeństwo – prognozy, wyzwania, możliwości. Caritas Polska 2021. https://caritas.pl/wp-content/uploads/2021/09/caritas-raport-senior.pdf
 3. https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5468/24/1/1/ludnosc_w_wieku_60._struktura_demograficzna_i_zdrowie.pdf
 4. https://zdrowie.pap.pl/senior/10-sposobow-na-zdrowa-starosc
 5. https://ncez.pzh.gov.pl/seniorzy/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-w-wieku-starszym-4/
 6. https://genexo24.pl/produkt/cisnieniomierz-ixellence-bpm-easy/
 7. https://genexo24.pl/produkt/cisnieniomierz-ixellence-bpm-home/

WYRÓB MEDYCZNY

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)