4 min czytania

Pomiar temperatury ciała.

Zima w pełni ze wszystkimi jej zaletami i wadami. Z jednej strony białe szaleństwo – zabawa na śniegu i możliwość uprawiania sportów zimowych, z drugiej większa częstotliwość przeziębień i innych infekcji ze wszystkimi ich objawami, w tym podwyższoną temperaturą.

Spis treści:

  1. Prawidłowa temperatura ciała.
  2. Gorączka.
  3. Pomiar temperatury. Termometr iXellence® TEMP TriColor.

Prawidłowa temperatura ciała.

Podstawowa temperatura ciała to najniższa temperatura osiągana przez ciało w rytmie dobowym, w spoczynku (zwykle w czasie snu). Jest mierzona bezpośrednio po przebudzeniu i przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną. Prawidłowy wynik (pomiar pod pachą) mieści się
w przedziale 36,4–37,0 °C 1. Należy pamiętać, że temperatura ciała człowieka wykazuje wahania do 0,5°C od wartości średniej w ciągu doby (najniższa jest rano między 4.00 a 8.00 i wzrasta wczesnym wieczorem) 2. Pomiar temperatury u tej samej osoby, o tej samej porze w kolejnych dniach również może różnić się do 0,5°C1. Zmiany ciepłoty zależą również od czynników osobniczych i środowiskowych takich, jak: wiek, płeć, aktywność fizyczna, temperatura otoczenia2.
Należy również zwrócić uwagę, że wartość prawidłowej temperatury zależy od miejsca pomiaru (tab. 1.)1,2. Temperatura mierzona
w naturalnych otworach ciała (usta, ucho, odbyt, pochwa) jest wyższa, niż na powierzchni skóry. Dlatego w celu monitorowania zmian ciepłoty ciała należy korzystać z tego samego sposobu pomiaru i wykonywać go w tym samym miejscu anatomicznym2.

Tab. 1. Wartości temperatury ciała uznawane za prawidłowe w zależności od miejsca pomiaru

Image20230127115159

Gorączka.

Gorączka stanowi jeden z podstawowych mechanizmów obronnych organizmu3. Najczęściej występuje jako reakcja na zakażenie bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Może towarzyszyć również stanom zapalnym wywołanym przez inne czynniki (alergiczne, autoimmunizacyjne, zapalenie „jałowe”), nowotworom czy nadczynności tarczycy3. Przyczyną gorączki może być również przegrzanie organizmu lub przedawkowanie niektórych leków.
Zakres temperatur 37,1–38,0°C to tak zwany stan podgorączkowy. Za gorączkę uważa się ciepłotę ciała powyżej 38,0°C3. Temperatura powyżej 38,5°C wymaga obniżenia poprzez zastosowanie leków przeciwgorączkowych. Temperatura powyżej 39,5°C jest uznawana za wysoką gorączkę, która wymaga szybkiego obniżenia4. Natomiast temperatura powyżej 41,5°C jest stanem zagrożenia życia5.
Dodatkowo w przypadku gorączki, podwyższonej temperaturze mogą towarzyszyć objawy takie jak5:
• dreszcze,
• ciepła, wilgotna skóra,
• uczucie rozbicia, zmęczenie,
• ból głowy, ból kończyn,
• przyspieszony oddech,
• przyspieszone bicie serca.

Pomiar temperatury. Termometr iXellence® TEMP TriColor.

Do pomiaru temperatury ciała używa się termometrów bezrtęciowych, elektronicznych dotykowych i bezdotykowych (czołowych). Zasada pomiaru zależy od typu stosowanego termometru i miejsca pomiaru. Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi używanego termometru. Nie należy dokonywać pomiaru bezpośrednio po przyjściu z zewnątrz, obfitym posiłku, zakończeniu aktywności fizycznej oraz gorącej kąpieli.
Bardzo wygodnym przyrządem pomiarowym jest bezkontaktowy termometr iXellence® TEMP TriColor 6. Umożliwia szybki, dokładny
i bezinwazyjny pomiar temperatury ciała, także u dzieci poniżej 3. roku życia oraz pomiar temperatury powierzchni. Zakres mierzonej temperatury ciała wynosi 32-43°C.
Pomiar jest bardzo krótki (1 s), termometr wykorzystuje zaawansowaną, bezpieczną technologię podczerwieni. Urządzenie jest wyposażone
w czytelny, kolorowy wyświetlacz, który po wykryciu gorączki zmienia kolor na czerwony i wyświetla symbol ostrzegawczy. Posiada wbudowaną pamięć 30 ostatnich pomiarów. Termometr iXellence® TEMP TriColor uzyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka nr OP-5377-5378 ważną do 31.03.2024 roku oraz certyfikat TÜV Rheinland, które potwierdzają jego wysoką jakość i bezpieczeństwo stosowania.

Piśmiennictwo:
1. Twardowska M. Prawidłowe wartości temperatury ciała, https://www.mp.pl/pacjent/zapytajlekarza/lista/show.html?id=61427
2. Avner J.R., Ostra gorączka, Pediatria po Dyplomie 2009, 13 (5): 35 – 46
3. Kopiński P. Gorączka, stan podgorączkowy – przyczyny i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175394,goraczka
4. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/86067,kiedy-goraczka-u-dziecka-jest-niebezpieczna
5. https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/212135,goraczka
6. https://genexo24.pl/produkt/termometr-ixellence-temp-tricolor/

Pomiar temperatury ciała i powierzchni
WYRÓB MEDYCZNY

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)