6 min czytania

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa to jedno z powikłań cukrzycy, które może prowadzić do utraty wzroku. Wczesne wykrycie oraz właściwe leczenie są kluczowe dla ograniczenia jej skutków[1].

Spis treści:

  1. Co to jest retinopatia cukrzycowa?
  2. Epidemiologia
  3. Czynniki ryzyka
  4. Objawy
  5. Profilaktyka i leczenie

Co to jest retinopatia cukrzycowa?

Powikłania cukrzycy dotykają także narządu wzroku. Niekorzystne zmiany spowodowane hiperglikemią mogą powstawać w prawie wszystkich strukturach anatomicznych związanych z widzeniem. Najczęstszym i najcięższym, zagrażającym utratą wzroku, powikłaniem jest retinopatia cukrzycowa i związany z nią cukrzycowy obrzęk plamki. Retinopatia występuje zarówno u pacjentów z cukrzycą typu 1, jak i typu 22. Jest neuronaczyniowym powikłaniem cukrzycy spowodowanym uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki czyli warstwy nerwowej oka odpowiedzialnej za odbieranie bodźców wzrokowych2,3.

Wyróżnia się kilka stadiów rozwoju retinopatii cukrzycowej – od łagodnej do zaawansowanej. Na początku zmiany są mikroskopijne, można je wykryć jedynie w specjalistycznym badaniu okulistycznym. Początkowo następuje poszerzenie naczyń siatkówki i osłabienie ich ścian, w miarę postępu choroby dochodzi do powstawania mikrotętniaków (poszerzenia, uwypuklenia naczyń włosowatych siatkówki, widoczne w postaci czerwonych „kropek” na dnie oka), wybroczyn, a następnie tworzenia nowych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych, które mają większą tendencję do pękania i krwotoków, co może prowadzić do poważnych powikłań3.

Epidemiologia

Dane IDF (International Diabetes Federation- Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna) z 2024 roku wskazują, że obecnie na całym świecie 589 milionów dorosłych osób choruje na cukrzycę. U około ¼ z nich występuje jena z postaci retinopatii cukrzycowej, a więcej niż jedna na dziesięć osób z retinopatią związaną z cukrzycą jest zagrożona utratą wzroku lub już go utraciła4.

Również w Polsce powikłanie to stanowi poważny problem. Szacuje się, że liczba chorych na cukrzycę w naszym kraju to około 3 milionów, z czego 2,5 miliona to osoby z cukrzycą typu 2. Występowanie retinopatii cukrzycowej dotyczy ok. 60–-80% pacjentów z cukrzycą typu 1 oraz  20–40% pacjentów z cukrzycą typu 23.

Czynniki ryzyka

Na rozwój retinopatii cukrzycowej mają wpływ zarówno parametry metaboliczne, predyspozycje genetyczne, jak i czynniki związane ze stylem życia2,3.

Największe znaczenie ma czas trwania cukrzycy2,3. Ryzyko wystąpienia retinopatii cukrzycowej jest tym większe, im dłużej dana osoba choruje na cukrzycę. U pacjentów z cukrzycą typu 1, po 20 latach choroby wynosi ono niemal 100%. W przypadku cukrzycy typu 2 jest mniejsze, ale nadal znaczne3.

Drugim istotnym czynnikiem ryzyka jest niewłaściwa kontrola glikemii. U pacjentów z dobrze kontrolowaną cukrzycą, ryzyko wystąpienia retinopatii cukrzycowej jest znacznie mniejsze2,3.

Do czynników ryzyka należą także nadciśnienie tętnicze i zaburzenia lipidowe, ze względu na ich wpływ przyspieszający procesy uszkodzenia naczyń krwionośnych2,3.

U niektórych osób mogą występować genetyczne predyspozycje do rozwoju retinopatii cukrzycowej, ale dokładne mechanizmy nie są jeszcze w pełni poznane.  Czynnikiem ryzyka jest ponadto palenie tytoniu, które poprzez  wpływ na zwężenie naczyń krwionośnych i zwiększenie stresu oksydacyjnego, może przyspieszać procesy chorobowe w siatkówce. Należy również zwrócić uwagę, że brak aktywności fizycznej oraz niezdrowa dieta zwiększają ryzyko wystąpienia tego powikłania3.

Objawy

Bardzo ważne jest uświadomienie, że retinopatia cukrzycowa może się rozwijać przez długi czas bez zauważalnych objawów. Pojawienie się objawów zazwyczaj związane jest ze znacznym zaawansowaniem zmian. Jednym z pierwszych objawów retinopatii cukrzycowej są zaburzenia widzenia w postaci zamazanego obrazu, trudności w widzeniu na bliskie lub dalekie odległości, problemów z czytaniem. Te objawy mogą być zmienne w zależności od stężenia glukozy we krwi. Częstym objawem są mroczki i plamy w polu widzenia, powstające w efekcie krwawień z uszkodzonych naczyń krwionośnych w siatkówce. Mogą również występować trudności w rozpoznawaniu kolorów, na skutek uszkodzenia komórek odpowiedzialnych za percepcję barw. W miarę postępu choroby pojawiają się ubytki w  polu widzenia. Początkowo dotyczą obszarów peryferyjnych, ale z czasem następuje utrata widzenia centralnego, co powoduje znaczne  utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. W skrajnych przypadkach może nastąpić nagła utrata wzroku, na skutek krwotoku do ciała szklistego oka lub odwarstwienia siatkówki3. W takich przypadkach konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna.

Częstym powikłaniem retinopatii jest cukrzycowy obrzęk plamki. Plamka żółta to centralna część siatkówki odpowiedzialna za ostre widzenie. Cukrzycowy obrzęk plamki może wystąpić w każdym stadium retinopatii cukrzycowej i spowodować pogorszenie widzenia centralnego, trudności w wykonywaniu precyzyjnych czynności, a nawet utratę wzroku5. Jest spowodowany nagromadzeniem się płynu w plamce żółtej wskutek zmian w mikrokrążeniu siatkówkowym – zwiększonej przepuszczalności ścian drobnych naczyń krwionośnych w okolicy plamki żółtej i przenikania składników osocza krwi pomiędzy warstwy siatkówki. Pogrubienie centralnej części siatkówki oraz rozciągnięcie neuronów wskutek nagromadzenia płynu powoduje początkowo odwracalną utratę widzenia centralnego. W miarę upływu czasu następuje obumieranie komórek nerwowych i nieodwracalna utrata wzroku5.

Profilaktyka i leczenie

Podstawowe znaczenie w zapobieganiu progresji i poważnym powikłaniom retinopatii cukrzycowej ma jej wczesne wykrycie. Dlatego ogromnie ważna jest edukacja pacjentów na temat ryzyka powikłań okulistycznych cukrzycy, częstego braku objawów we wczesnych stadiach retinopatii i konieczności regularnych badań oczu, nawet jeśli nie występują żadne problemy ze wzrokiem3.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca, aby pierwsze badanie okulistyczne u chorych na cukrzycę typu 1 przeprowadzić w ciągu pierwszych 5 lat od momentu zachorowania, a w przypadku rozpoznania cukrzycy typu 2 w momencie postawienia diagnozy2. Następnie częstość przeprowadzania badań kontrolnych oka jest uzależniona od stwierdzenia występowania retinopatii i stopnia jej zaawansowania. Regularna kontrola dna oczu i leczenie umożliwiają zapobieganie utracie wzroku z powodu retinopatii cukrzycowej do 98%2.

W leczeniu i hamowaniu postępu retinopatii  najważniejsza jest optymalizacja kontroli glikemii, ciśnienia krwi i parametrów metabolizmu lipidów. Przed intensyfikacją leczenia  przeciwhiperglikemicznego konieczna jest ocena obecności i nasilenia retinopatii, gdyż nagła poprawa kontroli metabolicznej może prowadzić do progresji retinopatii2.

Ponadto w leczeniu retinopatii stosowane są metody inwazyjne, jak fotokoagulacja laserowa, której celem jest zahamowanie progresji zmian naczyniowych i zachowanie lub poprawa ostrości widzenia. Stosowane są również iniekcje doszklistkowe leków i celowane zabiegi chirurgiczne1,2.

Retinopatia cukrzycowa może prowadzić do utraty wzroku i samodzielności. Regularne badania okulistyczne, skuteczna kontrola cukrzycy oraz zdrowy styl życia to kluczowe czynniki w zapobieganiu i leczeniu tego powikłania cukrzycy.

 

  1. https://www.mp.pl/cukrzyca/powiklania/371353,retinopatia-cukrzycowa-wczesne-wykrywanie-zastosowanie-metod-sztucznej-inteligencji-diagnostyka-i-leczenie
  2. Standards of Care in Diabetes. The position of Diabetes Poland – 2025. Curr Top Diabetes, 2025; 5 (1): 1 – 157
  3. https://www.mp.pl/cukrzyca/powiklania/66475,retinopatia-cukrzycowa-epidemiologia-czynniki-ryzyka-i-objawy
  4. IDF Diabetes Atlas 11th Edition – 2025; www.diabetesatlas.org
  5. Patryn E. Cukrzycowy obrzęk plamki. Przegląd metod postępowania. https://www.przegladokulistyczny.pl/cukrzycowy_obrzk_plamki

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)