3 min czytania

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi?

Glukoza jest związkiem chemicznym z grupy monosacharydów. Dostarcza energii do pracy każdej komórce naszego ciała. Szkodzi nie jej prawidłowy poziom, lecz jej nadmiar, który określamy jako glukotoksyczność. W cukrzycy zarówno typu 1 jak i 2 przez znaczną część doby poziomy cukru we krwi są wysokie, czasami nawet wyższe od 300 mg/dl. To one są odpowiedzialne za powikłania późne, czyli: retinopatię, nefropatię i neuropatię. 

Poznaj swój poziom cukru we krwi 

Dopóki nie wykonamy badania, nie dowiemy się, czy nasz poziom cukru we krwi jest prawidłowy.

Pomiar stężenia glukozy u osób z cukrzycą typu 1, wykonujemy glukometrem kilka razy na dobę (7-10 razy), Librą (kilkanaście razy) a CGM kontroluje poziom glukozy 288  razy  na dobę.

Jeżeli nie mamy cukrzycy, a zbadaliśmy poziom cukru glukometrem i jej stężenie stanowiło wartość pomiędzy 100-125 mg/dobę, oznacza to, że było nieprawidłowe. Wówczas, dla potwierdzenia rozpoznania, konieczne jest oznaczenie glukozy w teście OGTT we krwi żylnej. Jeśli wynik badania się potwierdzi – mówimy o nietolerancji glukozy na czczo.  

U osoby zdrowej prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo powinien wynosić 70-99 mg/dl, a 2 godziny po podaniu glukozy – do 140 mg/dl. Należy pamiętać, że badanie poziomu glukozy przy pomocy glukometru nie jest badaniem diagnostycznym, ponieważ błąd pomiaru może wynosić +/- 15%, czyli wynik = 100 mg/dl może oznaczać, że poziom glukozy we krwi żylnej oscyluje w przedziale 85-115 mg/dl.

Jak wykonać test OGTT

  • W dniu poprzedzającym badanie nie należy wykonywać ciężkich ćwiczeń fizycznych.
  • Na badanie musimy stawić się na czczo, co oznacza, że przez co najmniej 12 godzin nie powinniśmy niczego jeść (można pić wodę).
  • Podczas testu nie wolno spacerować. Jeżeli poziom glukozy na czczo we krwi żylnej przekracza 125 mg/dl, nie należy podawać pacjentowi glukozy, natomiast trzeba oznaczyć poziomy glukozy po posiłkach, a także HbA1c oraz peptyd C w celu określenia rezerwy trzustkowej insuliny endogennej. 

Jeżeli poziom glukozy jest nieprawidłowy (wysoki lub niski) koniecznie poprośmy o skierowanie  na dodatkowe badanie diagnostyczne, ponieważ wcześniej wykryta nietolerancja glukozy czy cukrzyca może być leczona bez ryzyka doprowadzenia do ciężkich i nieodwracalnych powikłań.

Co wpływa na prawidłowy poziom glikemii?

Nieprawidłowy wynik nie musi jeszcze oznaczać choroby. Powinien jednak skłonić nas do przemyślenia dotychczasowych nawyków. Warto zastanowić się i odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak wyglądała nasza dieta w ostatnim czasie, a także ile kilogramów nam przybyło. 

Na poziom glukozy we krwi wpływają zarówno posiłki, jak i wysiłek fizyczny. Ważne jest, aby w każdym posiłku znalazły się warzywa, które powinno się spożywać najlepiej w postaci surowej. Należy zwracać uwagę na indeks glikemiczny węglowodanów, którego wartość nie powinna przekraczać 55. Spożywamy zbilansowane posiłki, bogate w błonnik, owoce (2-3 porcje) oraz przetwory mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Jednocześnie unikamy słodkich napojów, a także produktów dosładzanych syropem glukozowo-fruktozowym. Jeżeli chodzi o częstotliwość jedzenia, warto zaplanować 3 posiłki główne oraz 2 przekąski.

W unormowaniu gospodarki cukrowo-insulinowej pomoże nam również aktywność fizyczna ( przeczytaj więcej: Cukrzyca a wysiłek fizyczny). Na początek doskonałą formą aktywności mogą być spacery – w szczególności zalecane osobom, u których poziom cukru we krwi nie jest uregulowany. Postępowanie behawioralne, czyli właściwe odżywianie oraz regularna aktywność fizyczna, poprawia wyrównanie metaboliczne. Osoby z cukrzycą powinny pamiętać o samokontroli oraz o wykonywaniu innych badań zalecanych przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, takich jak badanie HbA1c, poziomu cholesterolu, hormonów tarczycy, badanie dna oka oraz RR krwi.

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)