4 min czytania

Powikłania cukrzycy typu 2 – co należy o nich wiedzieć?

Nieleczona cukrzyca, niezależnie od jej typu, zawsze wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Niedawno poruszyliśmy temat powikłań cukrzycy typu 1 – dziś zajmiemy się typem 2. Jak wyglądają powikłania, na co należy zwrócić uwagę i – przede wszystkim – jak ich uniknąć?

Spis treści

 1. Cukrzyca typu 2 – rodzaje powikłań
 2. Wczesne powikłania cukrzycy typu 2
 3. Późne powikłania cukrzycy typu 2
 4. Powikłania cukrzycy typu 2 – zapobieganie i leczenie

Cukrzyca typu 2 – rodzaje powikłań

Cukrzyca typu 2 charakteryzuje się tym, że często jej pierwsze symptomy mogą być dla nas niemal niezauważalne. Przypisujemy je zmęczeniu, przepracowaniu oraz ogólnie słabszej kondycji naszego organizmu. Za suchość naszej skóry winimy sezon grzewczy, przyczyn wzmożonego pragnienia szukamy w upalnej pogodzie. Tymczasem, niepostrzeżenie do naszego życia wkrada się cukrzyca.

Jeżeli w porę nie wykonamy badań, które zweryfikują nasz stan zdrowia, możemy w ten sposób funkcjonować nawet przez kilka lat! W konsekwencji, w naszym organizmie dojdzie do stopniowego rozwijania się powikłań cukrzycy typu 2.

Dlatego już na samym wstępie warto przypomnieć o tym, że nie wolno nam przegapić symptomów choroby, o których szczegółowo napisaliśmy w dziale: Cukrzyca typu 2 – objawy. Im szybciej je zauważymy, tym większa szansa na uniknięcie groźnych dolegliwości oraz schorzeń.

Jakie wyróżniamy rodzaje powikłań cukrzycy typu 2? Możemy je podzielić na dwie główne grupy: powikłania wczesne oraz późne. Przedstawimy je w kolejnych akapitach.

Wczesne powikłania cukrzycy typu 2

Niektóre spośród wszystkich powikłań cukrzycy typu 2 objawiają się całkiem wcześnie. Możemy do nich zaliczyć:

 • wahania poziomu glukozy we krwi – zarówno hiperglikemie, jak i hipoglikemie,
 • kwasicę ketonową,
 • kwasicę mleczanową.

Jeżeli występują u nas hipo- i hiperglikemie, a my nie zareagujemy na nie – nasz organizm może zachować się różnie. Jeśli wahania stężenia glukozy są łagodne, możemy ich nawet nie zauważać. Z czasem zaś choroba będzie postępowała. W bardziej zaawansowanym stadium może dojść nawet do kwasicy ketonowej lub mleczanowej, wynikających z nadmiernego nagromadzenia ciał ketonowych lub mleczanów w organizmie. Oba stany stanowią bezpośrednie zagrożenie życia.

Późne powikłania cukrzycy typu 2

Drugą grupą powikłań cukrzycy typu 2 są powikłania późne – rozwijające się w organizmie przez dłuższy czas. W przeciwieństwie do powikłań wczesnych, ich symptomy nie są tak ostre, mogą zatem pozostawać niezauważone, o ile nie wykonujemy systematycznych badań kontrolnych.

Do powikłań późnych zaliczamy wszelkie schorzenia i dolegliwości związane z różnymi organami oraz układami w naszym organizmie. Mogą do nich należeć m.in. powikłania:

 • neurologiczne,
 • okulistyczne,
 • kardiologiczne,
 • nefrologiczne,
 • stomatologiczne,
 • skórne.

Wśród powikłań cukrzycy typu 2 mających najpoważniejsze konsekwencje zdrowotne wymieniamy nefropatię, neuropatię oraz retinopatię. Wszystkie spowodowane są utrzymującą się przez długi czas hiperglikemią, która wpływa na uszkodzenie śródbłonka naczyń włosowatych obecnych we wszystkich organach naszego ciała. W konsekwencji dochodzi do upośledzenia m.in. czucia, co często przyczynia się do powstawania zespołu stopy cukrzycowej – niezauważone otarcie na stopie może przerodzić się w poważne uszkodzenia naskórka, a nawet martwicę tkanek.

Powikłania cukrzycy typu 2 – zapobieganie i leczenie

Dolegliwości związane z powikłaniami cukrzycy typu 2 są nieraz bardzo dotkliwe i nieodwracalne. Dlatego najlepiej w porę zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ich uniknąć – dbać o zdrowie i odpowiednią porcję ruchu, systematycznie przyjmować leki, wykonywać badania kontrolne, prawidłowo się odżywiać oraz systematycznie mierzyć poziom glikemii, np. glukomterem Glucomaxx®. Zaleca się także systematyczne badania ciśnienia tętniczego, np. ciśnieniomierzem iXellence® BPM Easy, a także uważną samoobserwację naszego stanu zdrowia i samopoczucia. Jeżeli zaobserwujemy u siebie niespotykany dotąd objaw – warto od razu skonsultować się z lekarzem.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)