3 min czytania

Leki refundowane na cukrzycę typu 2 – czy w 2022 coś się zmieniło?

Leczenie cukrzycy typu 2 odbywa się najczęściej z wykorzystaniem doustnych preparatów. Taki model leczenia zawsze ustala lekarz, dopasowując zarówno leki, jak i ich dawkę indywidualnie do organizmu pacjenta. Początek roku zawsze przynosi z sobą zmiany – również dotyczące refundacji leków. Czy 2022 będzie pod tym względem inny? Co nowego przyniesie polskim diabetykom?

Spis treści

  1. Leki na cukrzycę typu 2
  2. Zmiany w refundacji leków na cukrzycę w 2022
  3. Flozyny refundacja

Leki na cukrzycę typu 2

Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 leczone są za pomocą preparatów farmakologicznych. W pierwszej kolejności najczęściej stosuje się w tym celu metforminę, która reguluje poziom glukozy we krwi zarówno na czczo, jak i po spożyciu posiłku. Leki bazujące na metforminie przynoszą najczęściej bardzo dobre efekty – w szczególności na początku, gdy choroba dopiero się rozwija. Doskonale sprawdza się także u pacjentów chorujących na insulinooporność.

Wśród nowych leków refundowanych na cukrzycę typu 2 znajdują się nie tylko preparaty bazujące na metforminie. Znajdziemy tam również tzw. leki hipoglikemizujące, które stymulują pracę komórek beta wysp trzustkowych, co skutkuje zwiększonym wydzielaniem insuliny. Do takich leków należą pochodne sulfonylomocznika – np. gliklazyd, czy glimepiryd.

Preparaty te są najczęściej włączane w drugiej kolejności – gdy farmakoterapia bazująca jedynie na metforminie przestaje być tak efektywna, jak na początku, lekarz może zdecydować o uzupełnieniu jej dodatkowym lekiem.

Zarówno metformina, jak i pochodne sulfonylomocznika mogą wykazywać efekty uboczne. W przypadku metforminy, początek terapii może wiązać się z odczuwaniem dyskomfortu ze strony układu pokarmowego – jednak są to na ogół dolegliwości przejściowe, które mijają samoistnie. Pochodne sulfonylomocznika mogą zaś przyczyniać się do zwiększenia masy ciała.

Alternatywą jest stosowanie jednego preparatu łączącego obie substancje w odpowiednich proporcjach. Zaletami takiego rozwiązania są brak działań niepożądanych oraz wygoda – zamiast dwóch różnych tabletek, nadal przyjmujemy jedną.

Metforminę można łączyć również z innymi preparatami. Na liście nowych leków refundowanych na cukrzycę typu 2 znajdziemy także preparaty inkretyninowe, m.in.:

  • dulaglutyd (analog GLP-1),
  • extenatyd (analog GLP-1),
  • liraglutyd (analog GLP-1),
  • gliptyny (inhibitor DPP-4).

Przy cukrzycy typu 2 leczenie może opierać się również na metforminie połączonej z glinidami, glitazonami lub akarbozami. Inną możliwość stanowi połączenie leków doustnych z insulinoterapią – taki model leczenia wprowadzany jest jednak dopiero wówczas, gdy dotychczas podejmowane działania przestały być skuteczne. 

ad content

Zmiany w refundacji leków na cukrzycę 2022

W dniu 20.12.2021 r. zostało opublikowane Obwieszczenie Ministra Zdrowia dotyczące m.in. leków refundowanych na cukrzycę typu 2 oraz inne choroby, a także wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia. Z dniem 01.01.2022 r. zauważymy obniżkę cen niektórych leków na cukrzycę, w tym preparatów insuliny. Refundowany będzie również zakup igieł do penów. Szczegółowe informacje można znaleźć bezpośrednio na stronie Ministerstwa Zdrowia (link w bibliografii).

Flozyny refundacja

Ciekawą grupę leków stanowią inhibitory SGLT2 – flozyny. Preparaty te hamują wychwyt zwrotny glukozy w kanalikach nerkowych. W ten sposób organizm diabetyka wydala wraz z moczem większą ilość glukozy. Leki bazujące na flozynach stosowane są w Europie na cukrzycę typu 2, a także u pacjentów z dolegliwościami kardiologicznymi oraz przewlekłą chorobą nerek.

 

Bibliografia:

Buse J. B., Progresywne leczenie cukrzycy typu 2, Diabetologia Praktyczna 2001, tom 2, nr 1

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2021. Diabetologia Kliniczna. 2021

https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-20-grudnia-2021-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-stycznia-2022-r 

https://pulsmedycyny.pl/flozyny-wciaz-w-kolejce-do-refundacji-1137289

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)