5 min czytania

Kontrola ciśnienia krwi ważnym elementem profilaktyki udaru – ciśnieniomierz automatyczny iXellence®️ BPM Home IT.

Udar mózgu jest powszechnie występującą chorobą zagrażającą życiu, której ryzyko można znacznie ograniczać stosując odpowiednie środki zapobiegawcze i modyfikując styl życia. Najważniejszym czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru jest wysokie ciśnienie tętnicze, które łatwo i bezboleśnie wygodnie możemy kontrolować przy pomocy ciśnieniomierza iXellence® BPM Home IT, aby w porę podjąć odpowiednie działanie i leczenie.

Spis treści:
1. Co to jest udar mózgu?
2. Niepokojące statystyki
3. W przypadku UDARu liczy się CZAS
4. Czynniki ryzyka i profilaktyka
5. Ciśnieniomierz automatyczny iXellence® BPM Home IT

Co to jest udar mózgu?

Udar mózgu spowodowany jest zatrzymaniem dopływu krwi do pewnych obszarów tkanki mózgowej. Rozróżnia się udar niedokrwienny na skutek zamknięcia jednego z naczyń krwionośnych doprowadzających krew do mózgu (z powodu zmian miażdżycowych lub zatoru spowodowanego skrzepliną) lub udar krwotoczny (nazywany potocznie wylewem ), w którym w wyniku pęknięcia ściany tętnicy mózgowej krew wydostaje się poza naczynie i nie dociera do tkanki mózgowej. Udary niedokrwienne stanowią ok. 80% wszystkich przypadków 1,2.

Niepokojące statystyki

Statystyki dotyczące udarów mózgu przynoszą niepokojące dane. W Polsce co 8 minut 1 osoba doznaje udaru. Najczęściej występuje on u osób starszych, po 65 r.ż., ale ok. 35% udarów dotyczy osób młodszych. Udar mózgu zajmuje 3. miejsce, po chorobach serca i nowotworach, na liście przyczyn zgonów w Polsce. Jest na pierwszym miejscu powodów wystąpienia niepełnosprawności u osób dorosłych3.

W przypadku UDARu liczy się CZAS

Chory z objawami udaru powinien trafić do szpitala w czasie
nie dłuższym niż 3 godziny od ich wystąpienia. Ma to zasadnicze znaczenie dla dalszego leczenia, ponieważ im później zostanie ono podjęte, tym większe jest ryzyko uszkodzenia mózgu i niepełnosprawności4. Dlatego tak ważna jest świadomość społeczna dotycząca objawów udaru5.

Aby nauczyć się, na jakie objawy zwracać uwagę zapamiętaj, że w przypadku UDARu liczy się CZAS (są to akronimy ułatwiające zapamiętanie)6,7.

UDAR CZAS 2

Czynniki ryzyka i profilaktyka

Według prognoz 1 na 6 osób zachoruje na udar. Równocześnie przy odpowiedniej profilaktyce 80 % udarów można by uniknąć, gdyż za 80% ryzyka udaru odpowiadają tzw. czynniki modyfikowalne, które można leczyć lub w inny sposób zwalczać8. Najważniejsze czynniki ryzyka udaru a zarazem takie, na które możemy mieć wpływ to: nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, choroby serca, (zwłaszcza migotanie przedsionków), otyłość, niewłaściwa dieta, mała aktywność fizyczna, miażdżyca, cukrzyca, zwiększony poziom cholesterolu, nadużywanie alkoholu i zespół bezdechu sennego.

Większości udarów można by więc zapobiegać poprzez zmianę stylu życia (rzucenie palenia, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna) i podjęcie odpowiedniego leczenia w przypadku osób z nadciśnieniem, arytmią, miażdżycą, cukrzycą i zbyt wysokim poziomem cholesterolu.

Dodatkowe informacje nt. profilaktyki i leczenia udarów można znaleźć m.in. na stronach: http://www.fum.info.pl; http://www.stopudarom.pl; http://www.udarowcy.com.pl.

Ciśnieniomierz automatyczny iXellence® BPM Home IT

Ciśnienie tętnicze można łatwo kontrolować zaopatrując się
w ciśnieniomierz, np. ciśnieniomierz automatyczny iXellence® BPM Home IT9. Urządzenie jest wyposażone we wskaźnik nieregularnego bicia serca (IHB) i rozbudowaną pamięć 4 x 100 pomiarów (pozwala na wykorzystanie 1 aparatu dla całej rodziny). Ciśnieniomierz posiada także funkcję AVERAGE – wykonuje 3 pomiary w odstępie 20 sekund i uśrednia wynik. Taki sposób pomiaru jest zalecany przez polskie i światowe Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Mankiet ciśnieniomierza jest uniwersalny (zakres 24 – 43 cm), więc odpowiedni dla różnych użytkowników. Duży ekran zapewnia łatwy odczyt wyniku pomiarów dla seniorów i osób niedowidzących.

Ciśnieniomierz iXellence® BPM Home IT to zaawansowane technologicznie urządzenie, które dzięki modułowi Bluetooth umożliwia transmisji danych do aplikacji Zdrowiej na smartfonie lub tablecie. Aplikacja pozwala na analizę, archiwizację oraz wygodny monitoring danych zarówno z ciśnieniomierza, jak i glukometru Glucomaxx® Connect, czy Glucomaxx® BT, jak również z termometru iXellence® TEMP IT oraz wagi iXellence® SCALE PRO IT. Można w ten sposób lepiej zadbać o swoje zdrowie i reagować w razie wystąpienia nieprawidłowości w wynikach. Link do pobrania aplikacji znajduje się na stronie: https://genexodladiabetyka.pl/aplikacje-i-programy/zdrowiej/.

Cukrzyca, jako choroba powiązana z występowaniem otyłości i sprzyjająca powstawaniu zmian naczyniowych, zwiększa ryzyko wystąpienia udaru10. To dodatkowy powód, aby ją leczyć i zmienić styl życia.

Piśmiennictwo:
1.https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.29;
2.https://www.mp.pl/pacjent/udar/udar-mozgu/135796,udar-mozgu;
3.https://www.szpitaljp2.krakow.pl/10-maja-europejski-dzien-profilaktyki-udarowej/;
4.https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/show.html?id=212066;
5.Błażejewska-Hyżorek B. i wsp. Wytyczne postępowania w udarze mózgu. Polski Przegląd Neurologiczny 2019; 15: 1-156;
6.https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/niespodziewany-udar;
7.www.fum.info.pl/esp/resources/download/cotojestudarinternet.pdf;
8.https://swiatlekarza.pl/ogolnopolska-akcja-edukacyjna-stop-udarom/;
9.https://genexo24.pl/produkt/cisnieniomierz-ixellence-bpm-home-it/;
10.Snarska K. i wsp., Cukrzyca jako czynnik ryzyka udaru niedokrwiennego mózgu; Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2010, 6 (2): 93 – 100.

Tekst mniejszyWyrob 2000x2000 1

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)