3 min czytania

Jakość snu a cukrzyca

Zmiana nawyków żywieniowych oraz wdrożenie codziennej porcji aktywności fizycznej to nieodłączny element leczenia cukrzycy. Inną niezwykle istotną kwestią jest także dbanie o to, aby każdej nocy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość snu. Dlaczego to takie ważne?

Skutki zbyt krótkiego snu

Wiele współczesnych badań naukowych dowiodło, jak ogromny wpływ na nasze zdrowie ma sen. Jeśli chcemy czuć się dobrze, warto dbać o to, aby jego długość wynosiła około 7-8 godzin na dobę – choć jest to oczywiście sprawa indywidualna, ponieważ każdy organizm jest inny. Co się dzieje, gdy zbyt krótko śpimy? Diabetycy odczują skutki źle przespanej nocy szczególnie mocno, z kilku powodów.

Niewystarczająca ilość snu wiąże się z zauważalnym pogorszeniem naszego samopoczucia. Odczuwamy nie tylko spadek koncentracji, ale także nastroju. Osłabia się również nasza odporność, zatem stajemy się bardziej podatni np. na przeziębienia. Zbyt mała ilość snu odciska swoje piętno także na naszej gospodarce hormonalnej. Wzrasta poziom greliny i leptyny odpowiedzialnych za odczuwanie głodu – to właśnie dlatego po źle przespanej nocy mamy zwiększony apetyt. W dłuższej perspektywie może to prowadzić nawet do otyłości (a ta, jak wiadomo, często idzie w parze z cukrzycą typu 2).

Innym hormonem, którego poziom rośnie, gdy brakuje nam snu, jest kortyzol. Substancja ta w większych stężeniach może przyczyniać się do procesu tworzenia autoprzeciwciał atakujących komórki beta wysp trzustkowych. Jest to już prosta droga do rozwoju cukrzycy. Jakość snu również nie pozostaje bez znaczenia – jeżeli śpimy długo, lecz czujemy się niewyspani, powinno nas to zastanowić.

Jak zadbać o zdrowy sen?

Wysokojakościowy sen to taki, w czasie którego się nie budzimy. Ważna jest odpowiednia proporcja pomiędzy poszczególnymi fazami. Szczególnie ważną z nich stanowi faza REM, ponieważ właśnie wówczas organizm regeneruje się najefektywniej. Co można zrobić, aby zapewnić sobie spokojny i jakościowy sen?

  • Diabetycy powinni w szczególności pamiętać o odpowiedniej, zdrowej kolacji oraz o pomiarze glikemii przed snem.
  • Kobiety z rozpoznaną cukrzycą ciążową powinny zjeść ok 22.00 drugą kolację, co zapobiega nocnej hipoglikemii i porannej ketozie.
  • Zadbajmy o regularność rytmu dnia – wybierzmy stałą porę chodzenia spać.
  • Pamiętajmy o przewietrzeniu sypialni.
  • Przed snem warto wybrać się na krótki, spokojny spacer, lub spróbować np. medytacji.
  • Zrezygnujmy z telewizora w sypialni, nie nadużywajmy również smartfonów.
  • Warto zasłonić szczelnie okna, aby światła nam nie przeszkadzały.
  • Jeśli mamy hałaśliwych sąsiadów – zakupmy stopery do uszu.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)