4 min czytania

Jakie są skutki cukrzycy typu 2?

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, która może rozwijać się w naszym organizmie przez długie lata, nawet gdy nie jesteśmy tego świadomi. Cukrzyca nie boli, a także nie zawsze objawia się w sposób jednoznacznie wskazujący na tę chorobę. Jej symptomy możemy przypisać zmęczeniu, przepracowaniu, czy nieodpowiedniej diecie. Warto jednak pamiętać o tym, że skutki nieleczonej cukrzycy mogą okazać się dla nas niebezpieczne, nierzadko prowadzą bowiem do występowania groźnych powikłań.

Spis treści

 1. Objawy cukrzycy typu 2
 2. Skąd biorą się powikłania w cukrzycy typu 2? 
 3. Wczesne powikłania cukrzycy typu 2
 4. Późne powikłania cukrzycy typu 2
 5. Zapobieganie powikłaniom cukrzycy typu 2

Objawy cukrzycy typu 2

Od razu, gdy tylko zauważymy u siebie symptomy mogące świadczyć o cukrzycy typu 2, warto zgłosić się do lekarza. Należą do nich m.in.:

 • zwiększone pragnienie (polidypsja),
 • obfite oddawanie moczu (poliuria),
 • uczucie suchości w ustach,
 • przesuszona skóra,
 • infekcje dróg moczowo-płciowych,
 • wzmożony apetyt (polifagia),
 • częstsze sięganie po słodkie produkty,
 • zmniejszenie masy ciała (mimo nie stosowania żadnej diety),
 • uczucie zmęczenia i przytłoczenia codziennymi zadaniami,
 • senność poposiłkowa,
 • skłonność do depresji.

Skąd biorą się powikłania w cukrzycy typu 2?

Powikłania cukrzycowe mają związek przede wszystkim z długo utrzymującym się zbyt wysokim stężeniem cukru w naszej krwi. To właśnie hiperglikemia przyczynia się do wielu zmian zachodzących w organizmie diabetyka. Warto pamiętać, że są to zmiany nieodwracalne.

Wczesne powikłania cukrzycy typu 2

Przeoczenie wymienionych wyżej symptomów wskazujących na cukrzycę typu 2 prowadzi do stopniowego rozwijania się powikłań, które dzielimy na wczesne oraz późne.

O wczesnych powikłaniach mówimy wtedy, gdy ich skutki widzimy od razu. Jest to wspomniana już hiperglikemia, która pojawia się jako pierwsza, a także hipoglikemia, czyli nagłe spadki poziomu glukozy we krwi. Ostrzejsze wahania cukru mogą prowadzić do utraty przytomności, a nawet do kwasicy oraz śpiączki ketonowej. 

ad content

Późne powikłania cukrzycy typu 2

Wśród późnych powikłań nieleczonej cukrzycy typu 2 wymienić możemy np. zmianę w funkcjonowaniu nerek, co w dalszej kolejności prowadzi do niewydolności tego narządu. Dzieje się tak z powodu mechanizmu, jaki zachodzi wskutek długo utrzymującego się wysokiego stężenia glukozy we krwi. Organizm próbuje pozbyć się jej nadmiaru poprzez wydalenie wraz z moczem. W takiej sytuacji nerki wykonują znacznie cięższą i intensywniejszą pracę, niż dotychczas. W dalszej perspektywie może to doprowadzić do tzw. nefropatii.

Długotrwała hiperglikemia w cukrzycy typu 2 prowadzi również do zmian w obrębie niewielkich naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka. Wskutek tzw. retinopatii cukrzycowej obserwujemy stopniowe pogarszanie się wzroku, co w konsekwencji może prowadzić nawet do jego utraty.

Kolejnym skutkiem cukrzycy typu 2 może być również neuropatia, czyli upośledzenie prawidłowej pracy układu nerwowego. To powikłanie cukrzycy może pozostać niezauważalne na co dzień, ponieważ rozwija się bardzo powoli. Może jednak prowadzić do stopniowo pojawiających się rozmaitych dolegliwości, np. mrowienia, czy drętwienia kończyn, a także zmniejszonej wrażliwości na ból. W efekcie u diabetyków występuje czasem charakterystyczny objaw nazywany zespołem stopy cukrzycowej – owrzodzenie podeszwy stopy, a także deformacje i niedokrwienie mogące prowadzić nawet do amputacji części kończyny.

Są to jednak długofalowe skutki powikłań, których możemy uniknąć. Ważne, by zadziałać szybko –dlatego tak ważne jest udanie się do lekarza jak tylko zauważymy u siebie pierwsze objawy . Im szybciej zgłosimy się do diabetologa, tym lepiej dla nas, ponieważ zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.

Zapobieganie powikłaniom cukrzycy typu 2

Czy można uniknąć skutków cukrzycy typu 2 przedstawionych w niniejszym artykule? Jak najbardziej! Nawet w przypadku, gdy nie udało nam się zapobiec rozwinięciu się cukrzycy w naszym organizmie, nadal możemy zrobić bardzo wiele. Kluczowe jest zastosowanie odpowiedniego leczenia, dostosowanego do cukrzycy typu 2. Jak dbać o siebie? Pamiętajmy o regularnej samokontroli stężenia glukozy we krwi, np. precyzyjnym i prostym w obsłudze glukometrem Glucomaxx. To właśnie samokontrola glikemii ma kluczową rolę w zapobieganiu późniejszym powikłaniom cukrzycy. Nie zapominajmy także o przestrzeganiu zasad zdrowego odżywiania i wdrażaniu aktywności fizycznej do naszej codzienności.

Bibliografia:

1. Polish Diabetes Association. 2021 Guidelines on the management of patients with diabetes. A position of diabetes Poland. Clinical Diabetology, 2021, Vol. 10, No. 1

2. Korzeniowska K., Jabłecka A., Cukrzyca (Część II), Farmacja Współczesna 2009; 2: 36-41

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)