2 min czytania

Czym jest stopa cukrzycowa? Objawy, przyczyny, leczenie.

Zespół stopy cukrzycowej występujące u ok. 5 – 10% diabetyków. Jest to przewlekła rana (owrzodzenie) zlokalizowane w obrębie stóp, w którym dochodzi do infekcji lub destrukcji tkanek głębokich stopy. Zmiany pojawiają się na skutek nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy. Rany powstają w miejscu stałego ucisku lub urazu, co prowadzi do zmian w skórze, tkance podskórnej, a nawet w kościach. Jest to groźne powikłanie, które może prowadzić do postępującej niepełnosprawności oraz w skrajnym przypadku amputacji kończyny.

Ponieważ głównymi przyczynami zmian są uszkodzenia nerwów i więzadeł oraz zaburzenia krążenia wyróżnia się dwa rodzaje stopy cukrzycowej: neuropatyczną oraz niedokrwienną (tab. 1). Istnieje również trzecia postać, mieszana, w której występują obydwa rodzaje zaburzeń.

Tab. 1. Stopa cukrzycowa neuropatyczna i niedokrwienna

tab1

Podstawą zarówno profilaktyki jak i leczenia zespołu stopy cukrzycowej jest prawidłowe leczenie i kontrola samej cukrzycy, tzn. samokontrola glikemii, np. glukometrem Glucomaxx a także ciśnienia tętniczego, np. ciśnieniomierzem iXellence BPM Easy oraz lipidogramu. Leczenie obejmuje ponadto następujące elementy:

 1. Badanie zaburzeń czucia i ocenę ukrwienia stopy
 2. Oczyszczenie (najczęściej chirurgiczne) i ocenę stanu rany
 3. Diagnostykę i leczenie infekcji (antybiotykoterapia doustna lub dożylna)
 4. Odciążenie chorej kończyny (opatrunki gipsowe, ortezy, obuwie odciążające, kule)
 5. Edukacja pacjenta (tab. 2)

Wczesne wykrycie i właściwe leczenie owrzodzeń, a także zastosowanie odpowiednich metod miejscowego leczenia ran pozwala na uniknięcie najgroźniejszych skutków zespołu stopy cukrzycowej. W przypadku wystąpienia owrzodzenia, sposób postępowania uzależnia się od jego rozległości oraz od obecności objawów zakażenia. W celu oczyszczenia tkanek preferowane są metody chirurgiczne ale istotną rolę mogą spełnić również opatrunki hydrożelowe lub alginianowe, W zakażeniach rany można stosować opatrunki ze srebrem. Istotne jest również kontrolowanie ilości wysięku np. za pomocą opatrunków piankowych, alginianowych, hydrowłóknistych.

Tab. 2 Czego nauczyć pacjenta z zespołem stopy cukrzycowej

tab2

Piśmiennictwo:

 1. forumleczeniaran.pl
 2. Leczenie ran przewlekłych i zespołu stopy cukrzycowej w Polsce pod red. Włodarczyk M. Diagnostyka i leczenie ran przewlekłych na podłożu zespołu stopy cukrzycowej; przedruk rozdziału książki, Rany 2020, 1 (1)
 3. Korzon-Burakowska Zespół stopy cukrzycowej – krótka powtórka nie tylko dla diabetologów; Diabetologia, 2018, 14
 4. Mrozikiewicz-Rakowska B. Stopa cukrzycowa – co możemy zrobić, aby zmniejszyć liczbę amputacji
 5. Budynek M. Rola opatrunków w leczeniu owrzodzeń w przebiegu zespołu stopy cukrzycowej (ZSC); Inforanek, 2011, 3 (13)
 6. Korzon-Burakowska A. Zespół stopy cukrzycowej — patogeneza i praktyczne aspekty postępowania Forum Medycyny Rodzinnej 2008, tom 2, nr 3, 234–241

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)