4 min czytania

Czy cukrzyca typu 2 może się… cofnąć?

Cukrzyca uznawana jest za przewlekłą chorobę metaboliczną. Czy możliwe jest jednak jej całkowite wyleczenie? Jest to jedno z wielu często powtarzających się pytań, które nie daje spokoju pacjentom. Choroby przewlekłe stanowią bowiem nie lada wyzwanie. Zdarza się, że ciężko przychodzi nam zaakceptowanie faktu iż jesteśmy chorzy, zaś kwestia wyzdrowienia staje się życiowym celem. Niestety, nie zawsze jest on możliwy do zrealizowania. A jak to jest w tym przypadku? Czy cukrzyca typu 2 może się cofnąć?

Remisja choroby – czy to możliwe?

Remisja. Słowo, o usłyszeniu którego często marzymy, gdy cierpimy na przewlekłe schorzenia. W przypadku cukrzycy typu 1 łatwiej jest nam uwierzyć, że jest to choroba, na którą nie ma lekarstwa – a jedyną metodą całkowitego wyleczenia jest przeprowadzenie przeszczepu wysp trzustkowych od zdrowej osoby. Przemawia do nas argument, iż jest to choroba, do której skłonności odziedziczyliśmy drogą genetyczną. Jednak nieco inaczej to wygląda w przypadku cukrzycy typu 2.

Dlaczego? Cukrzyca typu 2 pojawia się u nas najczęściej wskutek naszych własnych błędów żywieniowych i wieloletniego praktykowania niezdrowych przyzwyczajeń. Być może to właśnie stąd bierze się u nas pomysł, że skoro sami się do tej choroby doprowadziliśmy, to sami możemy się również wyleczyć. Jednak to nie do końca tak działa… choć trop jest bardzo dobry. A zatem… czy cukrzyca typu 2 może się cofnąć?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia tej kwestii, na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, co właściwie nazywamy remisją. Otóż o remisji mówimy wówczas, gdy wartości stężenia glukozy w naszej krwi utrzymują się w granicach normy bez konieczności stosowania leków przeciwcukrzycowych lub insulinoterapii. Czy jednak taki wynik jest możliwy do osiągnięcia?

Czy cukrzyca typu 2 może się cofnąć?

Niemal każdy z typów cukrzycy jest chorobą nieuleczalną, co oznacza, że jeśli zostanie ona u nas zdiagnozowana – będzie nam towarzyszyła już do końca życia. Wyjątkiem jest tutaj cukrzyca ciążowa, ponieważ na ogół choroba towarzyszy kobiecie do momentu porodu. Gdy jej gospodarka hormonalna powraca do stanu sprzed ciąży, a w jej organizmie stabilizują się poziomy takich substancji jak np. prolaktyna, progesteron, czy laktogen – cukrzyca ustępuje.

Odpowiadając zatem na tytułowe pytanie – czy cukrzyca typu 2 może się cofnąć – musimy niestety potwierdzić, że nie jest to możliwe. Wbrew pozorom nie jest to wcale pesymistyczna wiadomość – w szczególności w dzisiejszych czasach, gdy mamy do dyspozycji nowoczesne leki, których wprowadzenie pozwoli nam nie tyle cofnąć moment zachorowania, ale umożliwić nam komfortowe życie pozbawione dolegliwości związanych z cukrzyca typu 2. Leczenie tej choroby jest dzisiaj przeprowadzane na poziomie wyższym niż kiedykolwiek w historii – i warto z tego faktu korzystać.

ad content

Jedyny sposób na cukrzycę typu 2

Istnieje skuteczna i niezawodna metoda na cukrzycę typu drugiego. Jaka? Jest to połączenie trzech elementów, które należy praktykować każdego dnia: wprowadzenie leczenia, zmiana niezdrowych nawyków żywieniowych oraz wdrożenie aktywności fizycznej. Dopiero zachowanie tych kluczowych składników naszego przepisu na zdrowie zapewni nam:

  • wyrównanie poziomów glikemii,
  • dobre wyniki wszystkich naszych badań,
  • odpowiednią wartość ciśnienia tętniczego,
  • doskonałe samopoczucie,
  • brak dolegliwości bólowych,
  • zauważalny wzrost energii w ciągu dnia,
  • doskonale przespane noce. 

Kluczowym działaniem w przypadku cukrzycy typu 2 jest także zmniejszenie masy ciała, ponieważ otyłość jest jednym z czynników wywołujących tę chorobę. Unormowanie wskaźnika BMI powinno być zawsze pierwszym krokiem w leczeniu. W niektórych przypadkach zmiana diety i wdrożenie aktywności fizycznej wystarczy do tego, by wyregulować stężenie glukozy we krwi. Jeśli tak nie jest – wdrażane są leki, najczęściej preparaty bazujące na metforminie. Gdy nasza cukrzyca typu 2 jest bardziej zaawansowana, jeden lek może nie przynosić zadowalających rezultatów – wówczas wdraża się jeszcze jeden preparat, np. pochodne sulfonylomocznika. Jeżeli i to nie wystarcza, lekarz może nam zalecić insulinoterapię.

Do przestrzegania zaleceń lekarskich należy dodać również regularne badania oraz uważną samokontrolę. W połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną umożliwi nam zatrzymanie rozwoju choroby oraz uniknięcie powikłań cukrzycowych.

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)