3 min czytania

Cukrzyca posterydowa – sprawdź, czy dotyczy również Ciebie!

Wśród przyczyn cukrzycy wyróżnić możemy wiele rozmaitych czynników zewnętrznych. Wśród nich ważne miejsce zajmuje przyjmowanie hormonów sterydowych określanych glikokortykosteroidami. Są to substancje o działaniu immunosupresyjnym, dlatego stosuje się je w terapii wielu schorzeń. Choć takie leczenie przynosi często oczekiwane efekty, ich przyjmowanie (zwłaszcza długotrwałe) powoduje również wiele skutków niepożądanych. Jednym z nich jest cukrzyca posterydowa. Co to takiego?

Spis treści

  1. Cukrzyca posterydowa – czym jest i jakie są jej objawy?
  2. Rozwój cukrzycy posterydowej
  3. Prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy po glikokortykosteroidach
  4. Leczenie cukrzycy posterydowej

Chttp://Leczenie cukrzycy posterydowejukrzyca posterydowa – czym jest i jakie są jej objawy?

Cukrzyca spowodowana zażywaniem leków to oddzielny typ tej choroby, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Cukrzyca posterydowa to choroba objawiająca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi wskutek zażywania glikokortykosteroidów.

Glikokortykosteroidy to grupa leków o działaniu immunosupresyjnym. Stosuje się je m.in. w przypadku astmy oskrzelowej, a także wielu chorób o podłożu alergicznym lub autoimmunologicznym.

Ten specyficzny rodzaj leków przyczynia się m.in. do wzrostu insulinooporności. Ich działanie może również zaburzać pracę komórek beta wysp trzustkowych, a także zwiększać skłonność do gromadzenia tkanki tłuszczowej (również tzw. tłuszczu trzewnego). W konsekwencji prowadzi do symptomów, które mogą przypominać objawy cukrzycy typu 2.

Rozwój cukrzycy posterydowej

Jak już wspomnieliśmy, glikokortykosteroidy to substancje, które mają ogromny wpływ na procesy metaboliczne naszego organizmu. Długotrwałe zażywanie takich leków zaburza gospodarkę cukrową – może prowadzić do wysokich stężeń glukozy we krwi oraz do stopniowego uniewrażliwienia komórek na działanie insuliny. Jest to bezpośrednią przyczyną powstawania i rozwoju cukrzycy posterydowej. Im dłużej zażywamy glikokortykosteroidy, tym trudniej o powrót do zdrowia po zakończeniu terapii z udziałem leków bazujących na tych substancjach.

Prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy po glikokortykosteroidach

Czy jednak zawsze stosowanie glikokortykosteroidów wiąże się bezpośrednio z występowaniem cukrzycy posterydowej? Niekoniecznie. Możemy jednak wyróżnić kilka czynników, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo, że zachorujemy na cukrzycę:

  • starszy wiek,
  • otyłość,
  • upośledzona tolerancja glukozy,
  • stosowanie dużych dawek glikosteroidu,
  • równoległe stosowanie innych leków diabetogennych

Szanse na zachorowanie zwiększają także predyspozycje genetyczne – np. występowanie cukrzycy wśród osób z naszej najbliższej rodziny.

Leczenie cukrzycy posterydowej

Czy istnieją leki na cukrzycę posterydową? Dotąd nie opracowano preparatów, czy metod dedykowanych tej odmianie cukrzycy, jednak jej leczenie przebiega tak, jak w przypadku innych typów cukrzycy. Jeżeli poprawa nie nastąpi samoistnie po zakończeniu terapii z wykorzystaniem glikokortykosteroidów, lekarz dostosuje odpowiednie leczenie.

W leczeniu cukrzycy wywołanej przez stosowanie glikokortykosteroidów preferowana jest insulina w modelu intensywnej insulinoterapii (można stosować tylko preparaty krótko/szybkodziałające insuliny przed posiłkami, jeśli glikemia na czczo i przed posiłkami jest akceptowalna).

Na zakończenie warto przypomnieć stare porzekadło głoszące, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. W jego myśl, pamiętajmy o samoobserwacji oraz regularnych badaniach. Jeżeli zatem dopiero rozpoczynamy leczenie glikokortykosteroidami, obserwujmy uważnie nasz organizm i zwiększmy częstotliwość badań profilaktycznych. Jest to najlepsza droga do tego, aby zachować dobre zdrowie.

Bibliografia:

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022, Diabetologia Kliniczna, 2022

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)