2 min czytania

Cukrzyca – objawy skórne

Symptomów cukrzycy jest wiele. Mogą do nich należeć np. nasilone pragnienie, częstsze oddawanie moczu, zaburzenia widzenia, czy też obniżona odporność organizmu. Istnieje jednak wczesny objaw, który możemy zauważyć gołym okiem. Jak wygląda skóra diabetyka? Jakie zmiany mogą świadczyć o objawach skórnych cukrzycy?

Czy suchość skóry to objaw cukrzycy?

Choć suchość skóry sama w sobie nie musi jeszcze oznaczać cukrzycy, warto zdać sobie sprawę, że jest ona jednym z jej objawów. Dlaczego? Mechanizm funkcjonowania tej choroby prowadzi do odwodnienia tkanek – w tym również skórnej. Przyczyną jest zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi. 

Gdy komórki beta wysp trzustkowych wytwarzają za mało insuliny, poziom cukru wzrasta. Wówczas organizm próbuje wydalić jego nadmiar poprzez wypłukanie i wydalenie wraz z moczem. Z tego powodu diabetyk odczuwa nieustannie pragnienie oraz suchość w ustach. Ponieważ pobierana jest także woda zgromadzona w ciele – skóra staje się wysuszona i podatna na urazy oraz infekcje.

Objawy skórne cukrzycy – infekcje 

W wyniku cukrzycy w naszym ciele dochodzi do zaburzenia wielu mechanizmów regulowanych przez hormony. Możemy wówczas zaobserwować m.in. zmniejszone wydzielanie sebum oraz łoju. W ten sposób naskórek zostaje pozbawiony naturalnej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Gdy doszła do tego utrata wody, co mocno osłabiło lipidowy płaszcz naskórka, nasza skóra nie może efektywnie bronić się przed urazami mechanicznymi.

Tak delikatna, sucha skóra jest bardzo wrażliwa i łatwo przerwać jej ciągłość. Co więcej, krew nasycona glukozą przyczynia się do przedłużonego procesu gojenia ran. Cukier sprzyja również rozwojowi drobnoustrojów, co prowadzi do zakażeń:

  • bakteryjnych,
  • wirusowych,
  • grzybiczych.

Częste infekcje to jeden z najpopularniejszych objawów skórnych cukrzycy. Może się on wiązać z kolejnym symptomem znanym diabetykom – świądowi skóry. Powoduje go zarówno przesuszenie naskórka, jak i infekcje (w szczególności grzybicze).

ad content

Jak sobie poradzić z problematyczną skórą?

Cukrzyca objawia się m.in. drastycznym spadkiem poziomu nawilżenia tkanek. Istnieją trzy skuteczne sposoby walki z przesuszoną, swędzącą i podatną na urazy skórą. Pierwszym jest oczywiście wprowadzenie odpowiedniego leczenia cukrzycy i ustabilizowanie gospodarki węglowodanowej. Równolegle wprowadzamy dwie kolejne strategie – przywrócenie poziomu nawilżenia zarówno od środka, jak i na zewnątrz. O tym, jak to zrobić, napisaliśmy w poradniku dotyczącym właściwej pielęgnacji skóry diabetyka. Zapraszamy do lektury!

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl

Komentarze (0)